moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmechanizowani w nurcie rzeki

Jak pokonać rzekę ciężkim sprzętem, takim jak BWP czy BRDM? Przez tydzień to zadanie ćwiczyło ponad 600 żołnierzy z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. – Taka przeprawa w warunkach bojowych jest niezwykle trudna. Załogi muszą się zmagać z silnym nurtem i jednocześnie walczyć z przeciwnikiem – mówi ppłk Mariusz Kowalski, dowódca batalionu zmechanizowanego 2 Brygady.

Zajęcia, które zaczęły się w poniedziałek, a zakończą w piątek, odbywają się na terenie ośrodka szkolenia poligonowego Biała Góra, położonego nad Odrą w okolicach Krosna Odrzańskiego. W ćwiczeniach biorą udział żołnierze z 2 Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca, 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina. Na poligonie pojawili się również oficerowie z dywizyjnych jednostek wsparcia, m.in. z 5 Pułku Artylerii z Sulechowa oraz saperzy ze składu 2 Batalionu Saperów ze Stargardu. W sumie zadania wykonywało ponad 600 wojskowych.

BWP na fali

Najpierw do akcji wysłano dron z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca. Rejestrowany przez niego obraz wyświetlał się na monitorach operatorów. Dzięki temu dowodzący operacją uzyskali informację na temat rozmieszczenia sił przeciwnika na drugim brzegu Odry. Z pomocą bezzałogowca ustalono także najdogodniejsze miejsce do przeprawy. Wówczas do przygotowań włączyli się saperzy. Mieli oni sprawdzić, czy podejścia do wody nie są zaminowane i czy nie ma w niej ukrytych przez przeciwnika minowych pułapek. Gdy teren został sprawdzony, ruszyli zwiadowcy. Rzekę, szeroką na 100 m, pokonali opancerzonymi wozami typu BRDM. Zadaniem zwiadowców było przeniknięcie na teren zajęty przez przeciwnika, obserwowanie jego poczynań, a w razie potrzeby niszczenie jego środków ogniowych zagrażających przeprawie własnych sił.

Wreszcie do rzeki wjechały transportery opancerzone batalionu zmechanizowanego. BWP przeprawiały się jednocześnie w pięciu miejscach. Wkrótce po nich, wykorzystując PTS-y i własne jednostki pływające, do akcji bojowej ruszyły pododdziały wsparcia oraz pododdziały logistyczne.

Żołnierze przeprawiali się, mając ze sobą ciężki sprzęt, m.in. 14 bojowych wozów piechoty, 4 transportery opancerzone BRDM, 4 pływające transportery samobieżne PTS oraz 4 samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa. Z kolei grupa ratunkowo-ewakuacyjna była wyposażona w pojazdy zabezpieczenia technicznego oraz łodzie desantowe z płetwonurkami na pokładach. – Manewry transporterami w rzece, której prędkość nurtu wynosi sekundę na metr, nie są łatwe. Trzeba bardzo umiejętnie korygować kierunek płynięcia, aby na drugim brzegu wydostać się z wody w dokładnie określonym miejscu – mówi ppłk Cezary Grygoruk, szef szkolenia 2 Brygady Zmechanizowanej. Wymaga to doskonałego zgrania mechanika-kierowcy z dowódcą wozu, który, mając lepszą widoczność z wieży, powinien na bieżąco udzielać wskazówek. – Wystarczy chwila nieuwagi czy dekoncentracji, aby nurt porwał ciężką maszynę i zniósł w dół rzeki, daleko poza rejon ćwiczeń – zauważa ppłk Grygoruk.

– Przeprawa w warunkach bojowych jest niezwykle trudnym zadaniem. Załogi wozów muszą przecież nie tylko zmagać się z silnym nurtem, lecz także walczyć z przeciwnikiem – dodaje ppłk Mariusz Kowalski, dowódca batalionu zmechanizowanego 2 Brygady.

Nieopodal miejsc przeprawy zorganizowano punkt dowódczo-obserwacyjny. Tu właśnie zapadały decyzje, kiedy i które siły mają ruszyć w nurt rzeki. Stąd wydawano rozkazy, które pododdziały i kiedy mają wesprzeć bezpieczne przeprawianie się, np. prowadząc zmasowany ogień artylerii. Na miejscu byli m.in. przedstawiciele dowództwa dywizjonu artylerii samobieżnej z Sulechowa, którzy bez wykorzystania uzbrojenia, jedynie wirtualnie i na mapach organizowali udzielanie zmechanizowanym pomocy ogniowej.

Przeprawa przez Odrę była główną i najtrudniejszą częścią ćwiczeń. Wcześniej żołnierze trenowali takie czynności, jak wjeżdżanie do rzeki, poruszanie się w jej nurcie, korygowanie kierunków pływania oraz wyjeżdżanie na brzeg.

Szkolenie żołnierzy szczecińskiej dywizji nad Odrą zakończy się 9 września. 

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Michał Wajnchold, por. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
 
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Klasy wojskowe po nowemu
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Gorące obrady NATO w Londynie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Leopardy na Podkarpaciu
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Wrocław czeka na Amerykanów
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Trudna droga
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Nowe maszyny w LAW
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Dołącz do zawodowców
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Z archiwum „Szarego”
Kto zostawia ślady w sieci
Terytorialsi za oceanem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
T-72 strzelają na poligonie
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klucz do dobrych relacji
Unwanted Treaty
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Obrona bez polityki
Los Polski naszym losem
Nowe laboratorium WAT
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kontenery dla Wisły
Volhynian Lion Hearts
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Ludzie niebezpiecznej profesji
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Szwedzki baypass przed „Orką”
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Ostre strzelanie artylerzystów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO