moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W byłym oflagu w Szubinie powstanie izba pamięci

To wielkie przeżycie być w miejscu, gdzie przetrzymywano mojego ojca i chodzić po jego śladach – mówiła Anne Kreutzer, córka jeńca wojennego. Rodziny amerykańskich oficerów, których Niemcy więzili podczas II wojny w oflagu w Szubinie, zakończyły wizytę w Polsce. Amerykanie wesprą inicjatywę lokalnych władz, by w poobozowym baraku utworzyć izbę pamięci.


W Szubinie pod Bydgoszczą bliscy amerykańskich oficerów odwiedzili miejsce, gdzie byli przetrzymywani ich ojcowie, i obejrzeli pozostałości byłego Oflagu 64.

Wizytę rozpoczęli od dworca kolejowego, na który docierały transporty z jeńcami. Potem zwiedzili pozostałości oflagu znajdujące się dziś na terenie Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej. – Zachowało się 85% budynków po byłym obozie, wykorzystywanych teraz do różnych celów – mówiła historyk Krystyna Piórkowska, koordynatorka wizyty. Pozostał m.in. były szpital obozowy, areszt, kaplica, budynek dowództwa oraz tzw. Biały Dom, gdzie mieszkali wyżsi rangą oficerowie.

Izba pamięci

Potomkowie amerykańskich oficerów zwiedzili także Muzeum Ziemi Szubińskiej i obejrzeli ekspozycję poświęconą II wojnie światowej. Zorganizowano ponadto spotkanie z władzami miasta, aby omówić plany utworzenia izby pamięci w jednym z byłych budynków obozowych. Burmistrz Artur Michalak wystąpił do starosty powiatu nakielskiego o przekazanie na ten cel jednego z obozowych baraków. – To trzy czwarte budynku z czerwonej cegły, pozostała bowiem część została wcześniej zaadaptowana na mieszkania – tłumaczył burmistrz.


Izba ma działać pod auspicjami Muzeum Ziemi Szubińskiej. Dyrektor placówki Kamila Czechowska przypomniała, że w zbiorach muzeum są eksponaty, które mogłyby być wykorzystane do urządzenia ekspozycji. Także potomkowie oficerów chcą przekazać swoje rodzinne pamiątki. Córki por. Roberta Thompsona: Marlene Thompson McAllister i Nancy Thompson Wyatt zadeklarowały, że chętnie podzielą się m.in. nagraniami z udziałem ich ojca, zarchiwizowanymi wywiadami, przekażą książkę, którą napisał. – Chciałabym, aby powstała izba pamięci, by przypominać o tamtych wydarzeniach młodym ludziom, szczególnie z USA, gdzie wiedza na temat losów jeńców II wojny jest niewielka – podkreślała Anne Kreutzer, córka ppłk. Nathaniela Hoskota. Pułkownik został schwytany przez Niemców 6 czerwca 1944 roku podczas lądowania w Normandii. Był wówczas oficerem łącznikowym między 101 i 82 Dywizją Powietrznodesantową.

Przedstawiciele władz miasta planują powołać komitet honorowy, który wsparłby starania o pozyskanie funduszy na remont baraku i jego wyposażenie. Pomoc w tej sprawie obiecali również Amerykanie.

Upamiętniać przez edukację

To jednak nie wszystko. W Szubinie powstanie laboratorium językowe dla wychowanków miejscowego zakładu poprawczego, a jego budowę będą wspierać Amerykanie we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Projekt ma upamiętniać lekcje języków i historii, które jeńcy prowadzili w oflagu, by łatwiej przetrwać obozowe warunki. – Nauka języków ułatwi wychowankom zakładu, a także pozostałej młodzieży z Szubina start w dorosłe życie i znalezienie pracy – uważa George „Pat” Waters, syn jeńca gen. Johna K. Watersa.

Potomkowie amerykańskich żołnierzy spędzili w Polsce tydzień. Odwiedzili także Warszawę, Częstochowę, Kraków i obóz w Oświęcimiu.

Pierwszy niemiecki obóz w Szubinie powstał w 1939 roku dla polskiej ludności cywilnej. Przekształcono go potem w Stalag 64, gdzie byli przetrzymywani polscy i francuscy jeńcy wojenni. W maju 1943 roku w Szubinie utworzono Oflag 64 dla alianckich oficerów, m.in. Anglików, Amerykanów i Australijczyków. Obóz zlikwidowano 21 styczniu 1945 roku w przeddzień wyzwolenia Szubina przez Armię Radziecką.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Kamila Czechowska/Muzeum Ziemi Szubińskiej, Katarzyna Tatar/Muzeum Ziemi Szubińskiej

dodaj komentarz

komentarze


Codziennie składamy legunom raport
 
Logistycy w akcji
Niechciany traktat
Mroczne serce okupowanej Europy
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Obrona bez polityki
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Nowy wiceminister w MON
O służbach specjalnych na ASzWoj
Tyraliera terytorialsów
Klasy wojskowe po nowemu
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Razem się szkolą, razem walczą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
101 lat Niepodległej!
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Symbol zaklęty w dacie
Wojsko na Biegu Niepodległości
Najwyższy skok w tandemie
PESCO z polskim projektem
Cybersec’19
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa spółka lotnicza PGZ
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jani, Miraculously Saved
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Awanse na 11 listopada
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Plan modernizacji marynarki wojennej
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wołyńskie lwie serca
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Polacy świętowali niepodległość
Podaruj upominek kombatantowi
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Thin Blue Line
GROM na kursie działań specjalnych
Black Jack ściąga do Polski
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wojny wygrywa rezerwa
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
68W Means Lifesaver
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO