moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marszobieg po górach śladami gen. Nila

W ekstremalnym marszu po Beskidach wzięli udział m.in. żołnierze wojsk specjalnych, policjanci, BOR, ale też podchorążowie i młodzież z organizacji proobronnych. W nocnych zawodach „Śladami generała Nila – Od zmierzchu do świtu” wystartowało 178 osób. – Kilku byłych zawodników służy dziś w mojej jednostce – mówi płk Mirosław Krupa, dowódca specjednostki Nil.Nocny marsz po Beskidach od pięciu lat organizuje jednostka wojskowa Nil. Krakowscy specjalsi na rajd po górach zapraszają co roku w przeddzień święta jednostki. Chcą w ten sposób uczcić pamięć swojego patrona gen. Augusta Fieldorfa Nila, jednego z dowódców Armii Krajowej, twórcy Kedywu. Imprezę współorganizuje Wojskowe Stowarzyszenie „Kultura – Turystyka – Obronność” działające przy klubie wojsk specjalnych.

W tym roku w marszu wystartowali żołnierze jednostek specjalnych: Nil, Agat i lublinieckiej JW Komandosów. Uczestniczyli w nim także byli i obecni żołnierze jednostek lądowych, powietrznodesantowych i baz lotniczych. Obok nich funkcjonariusze straży granicznej, Biura Ochrony Rządu, a nawet policyjni antyterroryści. Byli też podchorążowie, cywile i młodzież zrzeszona w organizacjach proobronnych. – W tym roku udział w marszu zadeklarowało 195 osób, ale ostatecznie na starcie stanęło 178 zawodników, w tym 14 kobiet – mówi kpt. Grzegorz Grzegorzewski, rzecznik prasowy Jednostki Wojskowej Nil. – Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przed rokiem bieszczadzkimi szlakami pobiegło 151 osób – dodaje.

Biegowi weterani

Bieganie i marszobiegi to pasja wielu zawodników. – Startuję w marszu po raz czwarty. Za każdym razem do mety docierałem w wyznaczonym przez organizatorów limicie czasu. Po co znowu przyjechałem? – zamyśla się Bartek Biela, student Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Ciężko jest odpuścić. To świetna impreza sportowa – dodaje.


Ale takich jak Bartek – weteranów nocnego marszu jednostki Nil – jest zdecydowanie więcej. Do rywalizacji ponownie zgłosiła się m.in. dwukrotna zwyciężczyni marszu Irmina Marczyk, i to z mężem i bratem, oraz 42-letni Paweł Chapek. – Nie jestem związany ze służbami mundurowymi, ale ten marszobieg jest mi szczególnie bliski. Lubię atmosferę, jaka panuje wśród zawodników, doceniam perfekcyjny sposób przygotowania imprezy. Ale przede wszystkim jestem tu po raz czwarty dla idei, jaka przyświeca temu marszowi. Chcę uczcić pamięć generała Nila, dowódcy Kedywu. To jest część naszej historii, dlatego warto popierać takie inicjatywy – mówi. Paweł jest górnikiem i na co dzień pracuje w kamieniołomie w okolicach Kłodzka. – Po pracy biegam po górach, mam nadzieję, że moje treningi pozwolą mi poprawić wynik z zeszłego roku – uzupełnia.

Zawodnicy wystartowali dokładnie o godzinie 18.55, czyli z chwilą, gdy zaszło słońce. Do mety natomiast musieli dotrzeć przed świtem – do godziny 6.16. W wyznaczonym przez organizatorów czasie musieli pokonać 49 kilometrów i 800 metrów. – Trasa, w porównaniu z poprzednimi edycjamii, została lekko zmodyfikowana. Zmiany mają zapewnić zawodnikom bezpieczeństwo, ale także wzmocnić sportową rywalizację – mówi instruktor jednostki Nil.

Trasa biegu wiodła przez ogólnodostępne ścieżki turystyczne Beskidu Makowskiego i Wyspowego. Miłośnicy ekstremalnych zawodów musieli w ciemności – rozświetlając sobie trasę jedynie latarkami czołowymi – pokonać wąskie ścieżki, strome podejścia i zbocza. – Najbardziej boję się zdobycia góry Szczebel. Nocne wbieganie na ten szczyt jest wyczerpujące fizycznie i psychicznie – mówiła tuż przed startem Joanna, funkcjonariusz BOR-u.


Ale góra Szczebel, sięgająca 997 metrów nad poziom morza, to nie wszystko. Instruktorzy Nila tak zaplanowali drogę, by odpowiednio zmęczyć uczestników. Zawodnicy poruszali się czerwonym i czarnym szlakiem oraz pokonywali podejścia, gdzie nachylenie terenu sięga 40 stopni. – Muszą uważać na śliskie kamienie i błoto. Poza tym ważne jest, żeby dobrze rozłożyli wysiłek i odpowiednio się ubrali. Temperatura w nocy spada do 4 stopni Celsjusza – dodaje instruktor ze specjednostki.

Pamięć o poprzednikach

– Przed laty w tym miejscu żołnierze AK Murawa walczyli z hitlerowcami. Nocny marsz organizujemy, pamiętając o przesłaniu naszego patrona. Cieszę się, że co roku dołącza do nas młodzież, która interesuje się tamtymi czasami i dokonaniami naszych poprzedników – mówi płk Mirosław Krupa, dowódca jednostki Nil. Oficer przed startem marszu złożył kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy AK. – Będziemy kontynuować tę imprezę tak długo, jak długo zgłaszać się będą do nas zawodnicy. Dzięki tej imprezie propagujemy sport, ale i wojska specjalne. Kilku z byłych zawodników jest dziś żołnierzami mojej jednostki – dodaje płk Krupa.


Piątą edycję marszu „Śladami gen. Nila – Od zmierzchu do świtu” ukończyło 137 osób, 17 osób uległo drobnym kontuzjom i wycofało się z rywalizacji, a 24 przekroczyły limit czasu. Zawody wygrał Rafał Jura, który 50 kilometrów pokonał w 5 godzin i 41 minut. Z pań najlepsza była Katarzyna Galicka, która na metę dotarła po 7 godzinach i 21 minutach.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Zieliński, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
 
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Na misjach święta inne niż zwykle
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Szarża „Hallerczyka”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko przeciw wirusowi
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Świętuj z żołnierzami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Biblią w bolszewików
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Online z mistrzami sportu
Dla odważnych i walecznych
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Super Warrior w GROM-ie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Ukraiński kurs na Zachód
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bon turystyczny także w wojsku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Sprawdzony sojusznik
Kierunek: misja
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Chemicy do zadań specjalnych
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie znów w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Trwała odporność terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej celowników z PCO dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO