moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jubileuszowy Bieg o Nóż Komandosa

Jubileuszową, 20. edycję Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego zwyciężyli szer. Karolina Pilarska i st. post. Szymon Kulka. Biegacze wywalczyli też tytuły mistrzów Polski służb mundurowych. Imprezę zorganizowaną w Lublińcu ukończyło 703 zawodników. Mężczyźni biegli na trasie o długości 10 km, a kobiety – 5 km.

Szer. Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów i Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec wyprzedziła o 16 s st. sierż. Annę Wojtulewicz z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Trzecie miejsce zajęła szer. Anna Gosk z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Brązowa medalistka, która debiutowała w tej imprezie, wywiozła z Lublińca również tytuł „Miss biegu”.

W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się st. post. Szymon Kulka z reprezentacji Komendy Głównej Policji. Dwa kolejne miejsca na podium zajęli również policjanci. Drugi, ze stratą minuty do zwycięzcy, był sierż. Łukasz Oślizło. Trzecie miejsce zajął asp. Paweł Piotraschke (1 min 17 s. za liderem). Najlepszy z żołnierzy był st. kpr. Tomasz Jędraszek, który zajął szóste miejsce. Z kolei najszybszym żołnierzem z jednostek specjalnych był st. szer. Adam Wałowski, który otrzymał puchar przechodni im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Nagroda została ufundowana przez Martę Murzańską-Potasińską, żonę śp. generała, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

REKLAMA

Drużynowo – najlepsi byli policjanci

W rywalizacji drużynowej najlepsi byli reprezentanci Komendy Głównej Policji. Wyprzedzili oni zawodników z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Z kolei policjantki wygrały z zawodniczkami z WAT oraz z biegaczkami z WSOWL, które uplasowały się na trzecim miejscu. W dodatkowej klasyfikacji – dla cywilów – triumfowali Denis Guzowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Anna Kurdyk z Fitness Army Group z Wrocławia.

Najlepsi policjanci. Z prawej triumfator biegu w kategorii mężczyźni – służby mundurowe.

W mistrzostwach służb mundurowych mogli wziąć udział żołnierze oraz pracownicy lub funkcjonariusze służb mundurowych w służbie czynnej lub rezerwie. Do rywalizacji dopuszczono również przedstawicieli Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei, Straży Marszałkowskiej, Służby Celnej, Policji Skarbowej i Straży Leśnej. Cywile, choć startowali w oddzielnej kategorii, także musieli biec w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym i w butach o wojskowym kroju z minimum osiemnastocentymetrową cholewką.

W ramach jubileuszowej edycji imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży. Dla krasnali (do 4 lat) przygotowano rywalizację na dystansie 100 m, starszaki (w wieku 5–6 lat) rywalizowały na 200 m, bąble (7–8 lat) na 550 m, smyki (9–10 lat) 1250 m, urwisy (11–12 lat) 1370 m, małolaty (13–15 lat) 2000 m, nastolatki (16–19 lat) 2550 m. Biegi dla dzieci i młodzieży nieodłącznie towarzyszą zawodom przez ich wszystkie edycje. Patronem medialnym jubileuszowego BoNK-a (tak nazywają Bieg o Nóż Komandosa ludzie związani z tą imprezą) była „Polska Zbrojna”.


Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Pierwszy nóż komandosa trafił do...

Po raz pierwszy Bieg o Nóż Komandosa odbył się w 1997 roku. Dystans 13 333 m pokonało 52 zawodników. Pierwszymi zwycięzcami imprezy – organizowanej od samego początku przez Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec oraz 1 Pułk Specjalny Komandosów, a po zmianie nazwy jednostki Jednostkę Wojskową Komandosów – byli Roman Hudzik i Ewa Dederko. Pierwsza triumfatorka to triatlonistka, która reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Od piątej edycji imprezy (od 2002 roku) wprowadzono odrębną klasyfikację dla żołnierzy biegnących w umundurowaniu polowym, a zwycięzców – st. kpr. ndt. Artura Pelo i mł. chor. Martę Szenk – uznano nieoficjalnymi mistrzami Polski żołnierzy w crossie. W 2004 roku w ramach Biegu o Nóż Komandosa rozegrano już oficjalne mistrzostwa Wojska Polskiego w crossie – tytuły mistrzowskie zdobyli: st. plut. Dariusz Kruczkowski i mł. chor. Marta Szenk.

Od dziewiątej edycji imprezy, od 2005 roku, w ramach Biegu o Nóż Komandosa rozgrywane są Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Crossie. Pierwszymi czempionami zostali st. plut. Mariusz Borychowski i bsmt pchor. Magdalena Karaś. Natomiast od 2010 roku bieg jest dedykowany pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego – dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Od tego czasu także zawodnicy biegną wyłącznie w umundurowaniu polowym (wcześniej były to stroje sportowe) oraz walczą o medale w mistrzostwach służb mundurowych.

Nagrodą główną dla zwycięzców wszystkich edycji był grawerowany nóż szturmowy w stylizowanej oprawie. Trzykrotnie zdobyła go Katarzyna Czyż z Rudy Śląskiej, która triumfowała w 2002, 2003 i 2006 roku, oraz szer. Karolina Pilarska. Tegoroczna zwyciężczyni była pierwsza na mecie również przed rokiem oraz w 2009 roku, kiedy to była najlepsza w rywalizacji zawodniczek w strojach sportowych. W rywalizacji mężczyzn najwięcej zwycięstw odniósł st. szer. Rafał Wójcik z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, który reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku w biegu na 3000 m z przeszkodami. Wójcik triumfował również w mistrzostwach służb mundurowych w 2008, 2009 i 2010 roku. W 2007 roku, jedyny raz w historii imprezy, bieg w stroju sportowym i w umundurowaniu polowym (kilka razy zawody rozgrywano w dwa dni) wygrał jeden zawodnik. Był nim nadkom. Maciej Wojciechowski. Tylko raz zwycięzcą imprezy był zawodnik zagraniczny – w 2005 roku bieg w stroju sportowym wygrał por. Dmitry Czatkin, oficer Armii Rosyjskiej.

Wśród zwycięzców Biegu o Nóż Komandosa był jeszcze jeden olimpijczyk – mł. chor. Grzegorz Gajdus. Obecny trener reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie wygrał w 2003 roku. Tydzień po biegu w Lublińcu w Eindhoven ustanowił rekord Polski w maratonie. Wynik 2 godz. 9 min 23 s był najlepszym w Polsce do 3 III 2012 roku.

Wyniki

Mężczyźni – służby mundurowe (10 km)
1. st. post. Szymon Kulka (Komenda Główna Policji / Wrocław) 36 min 20 s
2. sierż. Łukasz Oślizło (Komenda Główna Policji / Warszawa) 37,20
3. asp. Paweł Piotraschke (Komenda Główna Policji / Słupsk) 37,37
4. st. sekc. Łukasz Świesiulski (Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie) 37,52
5. sierż. Jakub Burghardt (Komenda Główna Policji / Warszawa) 38,29
6. st. kpr. Tomasz Jędraszek (Jednostka Wojskowa 3537 Górzno) 38,55.

Kobiety – służby mundurowe (5 km)
1. szer. Karolina Pilarska (Jednostka Wojskowa Komandosów / WKB Meta Lubliniec) 20 min 33 s
2. st. sierż. Anna Wojtulewicz (Komenda Miejska Policji w Białymstoku) 20,49
3. szer. Anna Gosk (Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki Zegrze) 20,59
4. st. sierż. Anna Ficner (Komenda Główna Policji) 21,22
5. sierż. pchor. Joalanta Szwarnóg (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław) 22,08
6. sierż. pchor. Agata Pietroszek (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław) 22,33.

Mężczyźni – cywile (10 km)
1. Denis Guzowski (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie) 42 min 44 s
2. st. szer. rez. Krzysztof Szwed (WKB Meta Lubliniec) 43,15
3. Rafał Janik (Strzelce Opolskie) 43,20.

Kobiety – cywile (5 km)
1. Anna Kurdyk (Fitness Army Group Wrocław) 24 min 27 s
2. Izabela Wysłuch (Olza Cieszyn) 24,56
3. Jolanta Augustyńska (Maraton Rytro) 27,08.

Klasyfikacja drużynowa, mężczyźni
1. Komenda Główna Policji – 6 pkt.
2. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław – 85
3. Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa – 93.

Klasyfikacja drużynowa, kobiety
1. Komenda Główna Policji – 16 pkt.
2. Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa – 30
3. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław – 70.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Obradowała Rada Gabinetowa
 
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pilot F-16 oślepiony laserem
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Agent w generalskich szlifach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poszukiwania Magneto
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Rubiny w walce z epidemią
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Na zakupy do sklepu AMW
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Terytorialsi nie stracą dodatku
Widzieć i nie być widzianym
Ćwiczenia z torpedą
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Białe noce podhalańczyków
Army of Medics
Pracowity tydzień flotylli
„Spartan” znów na Mazurach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Patrioty z polskimi przyczepami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Na misjach święta inne niż zwykle
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
MBDA w walce o „Narew”
Sukcesy sportowców w mundurach
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Gotowi na „Defendera”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Przeciwlotnicza Sona
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Specjalsi świętują
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Podchorążowie za sterami Bielików
NATO walczy z koronawirusem
Online z mistrzami sportu
Co z tegorocznym MSPO?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO