moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misja w obiektywie komandosa

Zastrzega, że nie czuje się profesjonalnym fotoreporterem. – Raczej pstrykam, niż fotografuję. Wykonałem jednak tysiące zdjęć, które dokumentują nasz udział w misjach w Afganistanie i Iraku – mówi „Wrona”, weteran i były operator wojsk specjalnych. Żołnierz był bohaterem rozmowy z cyklu „Na pierwszej linii – spotkania z polskimi fotografami wojennymi”.

Podczas comiesięcznych spotkań organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego o pracy reporterów wojennych opowiadali już m.in. Wojciech Grzędziński i zmarły niedawno Krzysztof Miller . Żołnierza organizatorzy zaprosili po raz pierwszy.

„Wrona” (chce pozostać anonimowy) służył w jednostkach specjalnych. Brał udział w kilku misjach zagranicznych, m.in. operacji wojennej „Enduring Freedom” w Afganistanie. Polacy uczestniczyli w niej od 2002 roku. Wyjechał wówczas kontyngent składający się głównie z żołnierzy wojsk inżynieryjnych, logistyków i operatorów GROM. – Afganistan był moją pierwszą misją. Gdy wyjeżdżałem, byłem już kilka lat po selekcji i szkoleniu zgrywającym naszą sekcję, w której pełniłem między innymi funkcję snajpera – opowiadał „Wrona”. Dlaczego wziął ze sobą aparat fotograficzny? – Zainteresowanie fotografią w dużej mierze wynikało z charakteru wykonywanych zdań służbowych, to poniekąd element pracy snajpera – dodaje.

REKLAMA

Zdjęcia, które można było obejrzeć w Muzeum Powstania Warszawskiego przybliżały wyzwania, z jakimi przyszło zmierzyć się Polakom podczas tej wyjątkowej misji. Na jednej z fotografii widać żołnierzy sił specjalnych ochraniających saperów, którzy rozminowują teren wokół bazy Bagram, gdzie stacjonowali m.in. Polacy. Są też takie, które pokazują lotnisko wojskowe w Kabulu, ochronę VIP-ów, spotkania z Afgańczykami i żołnierzami koalicji. Już na pierwszy rzut oka widać, że obraz Afganistanu z 2002 roku różni się od tego, jaki znamy z kolejnych misji. Na fotografiach wojskowych konwojów nie ma opancerzonych wozów tylko cywilne pojazdy – Toyoty Hillux. Także specjalsi przykuwają uwagę – mają niekompletne umundurowanie i przeważnie długie brody. Później podczas rozmowy okazało się, jak mylący mógł być ten wizerunek żołnierza.

Codzienność tej pierwszej misji interesowała gości najbardziej. Padały pytania o niebezpieczne sytuacje, sposoby reagowania na zagrożenia, o prowadzenie konwojów czy pomoc, której wojsko udzielało ludności cywilnej. Wszystkich rozbawiła opowieść „Wrony” o biurokracji, z jaką Polacy zmierzyli się rejestrując kupioną na lokalnym rynku Toyotę. Nie mniej niż historia konwojowania słowackiej betoniarki, którą koalicjanci, nie wiadomo dlaczego, przywieźli aż ze swojego kraju na pokładzie Rusłana.

– Obawiałem się pytań typowo technicznych: o przesłony, czas otwarcia migawki, czułość czy balans bieli i warunki oświetlenia. Bo przyznam, że nie do końca wiem, co tu robię. Raczej pstrykam, niż fotografuję – mówił skromnie „Wrona”. Jednak długo jeszcze odpowiadał o zdarzeniach i ludziach z fotografii, które zrobił podczas rocznej służby w Afganistanie. Wyjątkowość tej misji przejawiała się również w nietypowych sytuacjach. Do jednej z nich doszło podczas kontroli, jakiej poddany był polski konwój wjeżdżający na teren niemieckiej bazy. – Ze względu na wygląd żołnierzy, rodzaj wykorzystywanych pojazdów i przywiązanie do stereotypów konwój skierowano do kontroli dla… cywilów – opowiadał były żołnierz.

„Wrona” podczas misji w Iraku dowodził sekcją bojową. Z tamtej operacji przywiózł również wiele fotografii.

Piotr Jaszczuk

autor zdjęć: arch. „Wrony”

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pilot F-16 oślepiony laserem
Białe noce podhalańczyków
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Podchorążowie za sterami Bielików
Terytorialsi nie stracą dodatku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Agent w generalskich szlifach
Rubiny w walce z epidemią
Patrioty z polskimi przyczepami
Army of Medics
Wojsko przeciw wirusowi
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Ćwiczenia z torpedą
MBDA w walce o „Narew”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Specjalsi świętują
Obradowała Rada Gabinetowa
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Widzieć i nie być widzianym
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na misjach święta inne niż zwykle
Partyzanci rozgromili ubeków
Co z tegorocznym MSPO?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Sukcesy sportowców w mundurach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
NATO walczy z koronawirusem
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Pracowity tydzień flotylli
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Nowy wiceminister w MON
Poszukiwania Magneto
Przeciwlotnicza Sona
Polskie porty bardziej otwarte
„Spartan” znów na Mazurach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Na zakupy do sklepu AMW
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Gotowi na „Defendera”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Nowy tor przeszkód zawiszaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO