moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozmieszczenie Sił Zbrojnych USA w Polsce

Na początku 2017 roku do Polski trafią pierwsze amerykańskie pododdziały mające wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Po decyzjach ogłoszonych na Szczycie NATO w Warszawie zaczęliśmy intensywne konsultacje ze stroną amerykańską, aby możliwie najszybciej osiągnąć porozumienie w sprawie szczegółów obecności Stanów Zjednoczonych na terenie Polski.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w trakcie zeszłotygodniowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli podkreślił, że oddziały te zostaną rozmieszczone nie po to, żeby prowadzić manewry, lecz po to, żeby być natychmiast gotowymi do walki, jeżeli to będzie konieczne. Myślę, że to pokazuje różnice między różnymi planami, koncepcjami, jakie były formułowane – nie wiem – półtora roku temu czy dawniej i tą rzeczywistością, która została ukształtowana dzięki szczytowi NATO i dzięki rozstrzygnięciu, że flanka wschodnia, ale także południowa, będą bronione przed każdym wrogiem.

REKLAMA

Wojska amerykańskie stacjonować będą w Polsce w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP – ang. Enhanced Forward Presence) oraz amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI). W ramach eFP stacjonowała będzie w Polsce amerykańska batalionowa grupa bojowa, a w ramach współpracy dwustronnej - Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT – ang. Armored Brigade Combat Team) oraz dodatkowo grupa zadaniowa Brygady Lotnictwa Bojowego.

W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT. W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim, a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO. Sukcesywnie pewne elementy ABCT zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Począwszy od stycznia 2017 r. we wschodniej Polsce, na poligonie w Orzyszu, zacznie być rozmieszczana batalionowa grupa bojowa NATO eFP, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone. W marcu natomiast do Polski przybędą wydzielone siły Brygady Lotnictwa Bojowego, na wyposażeniu której znajdą się śmigłowce.

Obecność batalionowej grupy bojowej w Polsce wynika z decyzji podjętych w trakcie szczytu NATO w Warszawie. Realizując program wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO Stany Zjednoczone przyjęły rolę państwa ramowego batalionowej grupy bojowej Sojuszu, która będzie stacjonowała w Polsce. Wzmocniona Wysunięta Obecność ukierunkowana jest na zwiększenie potencjału odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu. W ramach eFP do Orzysza trafi ponad 900-osobowy 2 Batalion 2 Pułku Kawalerii. W oparciu o te jednostki Amerykanie utworzą batalionową grupę bojową NATO eFP z uwzględnieniem żołnierzy z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Będzie ona współdziałała m.in. z 15 Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, będą koordynowane przez wielonarodowe dowództwo dywizji sformowane w Elblągu.

Szczegóły przerzutu i pobytu sił Stanów Zjednoczonych w Polsce są uzgadniane od dłuższego czasu. Wszystko jest na dobrej drodze ku realizacji. Trwa proces koordynacji i przygotowań przerzutu wojsk amerykańskich do Polski. Jednocześnie trwają konsultacje odnośnie możliwości lokalizacji dodatkowych miejsc składowania sprzętu (APS).

Poziom współpracy ze stroną amerykańską otwiera nowy rozdział we współpracy między obydwoma krajami i jest dowodem na determinację obu stron do realizacji zobowiązań sojuszniczych i podtrzymania więzi transatlantyckiej.

* * *

Więcej na temat eFP można przeczytać w punkcie 40. komunikatu Szczytu NATO w Warszawie http://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_133169.htm

Polski przekład http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/komunikat-ze-szczytu-nato-b2016-07-09/

Wszystkie państwa ramowe i państwa kontrybuujące do eFP można znaleźć tutaj: http://www.nato.int//multi/2016/pdf/20161027-enhanced-forward-presence.pdf

ABCT, czyli Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, w sile około 4 tysięcy żołnierzy, zostanie przebazowana do Europy w ramach amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI). Rozmieszczenie ABCT będzie realizowane w cyklu 9-miesięcznym. Pierwszą rotację ABCT zapewni 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty (3/4 ABCT) stacjonująca na co dzień Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. ABCT ma pełną gotowość operacyjną. Jej pododdziały będą brały udział w ćwiczeniach i szkoleniach na terenie całej Polski, ale w każdym momencie będą gotowe do użycia.

Grupa Zadaniowa Brygady Lotnictwa Bojowego. W ramach zaangażowania na europejskim teatrze działań Amerykanie wyślą na wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego Brygadę Lotnictwa Bojowego. Jeden z zespołów zadaniowych tej brygady zostanie rozmieszczony od marca 2017 r. w Polsce, w celu wspierania działań batalionowej grupy bojowej w ramach eFP oraz ABCT.

Więcej informacji na temat operacji Atlantic Resolve można znaleźć tutaj: http://www.defense.gov/News/Special-Reports/0514_Atlantic-Resolve

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Diagilewo – ostatnia bitwa AK
 
Most do współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Powstaną kolejne strzelnice
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kajmany na gąsienicach
Na misjach święta inne niż zwykle
Weterani w pasiece
16 sekund Liberatora
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Prezydent z wizytą w Drawsku
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Testament Polski Walczącej
Współzawodnictwo rozwija
Ofensywa Tuchaczewskiego
Laserowa artyleria US Army
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Fordy, a nie Nissany
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Prezydent Duda jedzie do USA
Kraby w Bolesławcu
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ogromne zainteresowanie Soną
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Amerykanie odmładzają F-16
„Defender” – pracowity poligon saperów
Z menażką na wakacje
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Informacja Prasowa
Zbiegowie z innego świata
Groty z granatnikiem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO