moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni wyszkoleni jak żołnierze

Do egzaminów przystąpili przygotowani niczym żołnierze. Szesnastu członków Lubuskiej Kompanii Obrony Terytorialnej stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl przeszło certyfikację wojskową. Odbyła się ona w Międzyrzeczu pod okiem instruktorów z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Proobronni udowodnili, że do służby w wojsku można się przygotować także poza nim.


– Certyfikacja jest w naszej organizacji elementem sprawdzania wiedzy i umiejętności po zakończeniu kolejnych etapów szkolenia. Podobne egzaminy powinni zdawać członkowie lokalnych pododdziałów organizacji proobronnych przed wcieleniem ich do formowanych brygad wojsk obrony terytorialnej – uważa mł. chor. rez. Jacek Klimanek, dowódca Lubuskiej Kompanii Obrony Terytorialnej stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl. Jego organizacja przygotowuje tego rodzaju sprawdziany od trzech lat. Tegoroczny miał wykazać, że poza wojskiem możliwe jest wyszkolenie członków organizacji paramilitarnych na poziomie podstawowym, czyli takim, jaki powinni osiągnąć kandydaci na żołnierzy WOT.

Strzelanie, rzut granatem, pomoc medyczna

Do egzaminu przystąpiło 16 ochotników, którzy mieli za sobą pierwszy etap szkolenia proobronnego prowadzonego w systemie weekendowym. Wszyscy, którzy pojawili się na poligonie w Międzyrzeczu, to członkowie Lubuskiej Kompanii Obrony Terytorialnej. Certyfikacja rozpoczęła się od sprawdzenia wyposażenia indywidualnego oraz umiejętności maskowania. Następnie kandydaci do służby w wojskach obrony terytorialnej musieli udowodnić, że znają budowę broni, potrafią ją w krótkim czasie rozłożyć i złożyć oraz sprawnie załadować magazynek. Najlepsi potrafili rozłożyć i złożyć karabinek kbk AKMS w ciągu zaledwie 15 s. Finałem sprawdzianu z bronią było strzelanie na celność z karabinka. Aby uzyskać zaliczenie, należało uzyskać minimum siedem trafień do tarczy (sylwetka) przy dziesięciu strzałach danych z odległości 100 m bez wykorzystania podpórki.

REKLAMA

Uczestnicy musieli także zdać egzamin ze znajomości budowy granatów ręcznych oraz udowodnić, że potrafią nimi rzucać w różnych postawach. Instruktorzy sprawdzali również, czy proobronni znają zasady udzielania pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym w walce oraz czy potrafią ewakuować ich z pola walki. Z kolei podczas sprawdzianów z taktyki musieli wykazać się m.in. umiejętnością poruszania się w terenie w szyku patrolowym oraz przemieszczania się i zmieniania stanowisk ogniowych na polu walki.

Egzamin na wzór wojskowy

Ponadto instruktorzy egzaminowali członków lubuskiej kompanii z terenoznawstwa oraz sprawdzali, czy są w stanie szybko wykonać stanowisko do strzelania w „postawie leżącej”. Nie mniej trudne niż okopywanie było zastosowanie na polu walki indywidualnych środków ochrony przed skażeniami oraz ustawianie pojedynczych min przeciwpancernych. Ocenie podlegała także znajomość zasad prowadzenia łączności radiowej, alfabetu fonetycznego NATO oraz kodowania meldunków.

Sobotni sprawdzian trwał prawie 10 godzin. Jego podstawą były regulaminy szkolenia oraz zbiór norm szkoleniowych obowiązujących w wojskach lądowych. W przeprowadzeniu certyfikacji pomagało piętnastu instruktorów z 17 WBZ. Żołnierze udostępnili również obiekty szkoleniowe oraz sprzęt. Jak ocenili swoich młodszych kolegów? – Zdecydowana większość udowodniła, że zna zasady żołnierskiego działania. Uczestnicy certyfikacji potrafią obchodzić się z bronią, celnie strzelać i znają podstawy taktyki oraz zachowań na polu walki – ocenia kpr. Przemysław Woś, szef zespołu instruktorów. Jego zdaniem, po szkoleniu doskonalącym członkowie organizacji paramilitarnej nie będą ustępowali wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami żołnierzom, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w jednostkach wojskowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: mł. chor. rez. Jacek Klimanek

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwlotnicy w drodze do USA
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej celowników z PCO dla wojska
Łączność: fundament operacji specjalnej
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Lato z czerwonym terrorem
Ukraiński kurs na Zachód
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chwała powstańcom
F-16 kończą misję w Estonii
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Galicyjskie przesilenie
Hekatomba na Woli
Wymiana podwodnych doświadczeń
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Laserowa artyleria US Army
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Amerykanie odmładzają F-16
Układy ze skazą
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Kierunek: misja
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Bridge to Cooperation
Wojskowy Hot450Challenge
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Skok na głęboką wodę
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Kurs dla saperskich ekspertów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko przeciw wirusowi
W tym roku wojskowe święto bez defilady
PGZ będzie obecna na MSPO
Program kosmiczny dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO