moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana warty w 10 Brygadzie

24 listopada na placu apelowym 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia brygadą pomiędzy dotychczasowym dowódcą – generałem brygady Maciejem Jabłońskim, a przyjmującym obowiązki pułkownikiem Dariuszem Parylakiem.

W obecności gości i przyjaciół pancernej brygady, w asyście kompanii honorowej wystawionej przez 1 Batalion Czołgów i dźwiękach orkiestry wojskowej z Żagania uroczystość rozpoczęło złożenie meldunku dowódcy Czarnej Dywizji generałowi brygady Jarosławowi Mice. Następnie dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) dokonał przeglądu poddziałów 10 BKPanc. Kolejnym punktem apelu było przekazanie sztandaru brygady na ręce nowego dowódcy – pułkownika Dariusza Parylaka. W dalszej części podpisany został protokół przekazania i przyjęcia obowiązków dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Ważnym momentem było nałożenie nowemu dowódcy 10 BKPanc wyróżniającego pancerniaków czarnego naramiennika, a także wręczenie mu miniatury czołgu Leopard 2A4.

REKLAMA

Dowódca 11 LDKPanc generał dywizji Jarosław Mika w swoim przemówieniu powiedział: – Jesteśmy dziś świadkami uroczystości szczególnej, nie tylko dla odchodzącego i przyjmującego obowiązki dowódcy, ale również dla całego stanu osobowego 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Bycie dowódcą pancernej brygady nie jest łatwym zadaniem, ale cieszę się, że to właśnie pułkownik Parylak został na to stanowisko wyznaczony. Znam go dobrze, jest doświadczonym oficerem, który przeszedł całą dowódczą ścieżkę, wszystkie szczeble dowodzenia. Życzę Panu, żeby pod Pana dowództwem dorobek 10 Brygady Kawalerii Pancernej był pomnażany. Cieszę się również z wyznaczenia generała brygady Macieja Jabłońskiego na szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia. Jest to dla niego duża nobilitacja i wyzwanie zarazem. Panie generale, sądzę, że to doświadczenie, które Pan posiada, zarówno w pracy dowódczej, jak i sztabowej, będzie procentowało. Nie jestem w stanie zliczyć ćwiczeń, które brygada od była pod Pana dowodzeniem. To Pan tworzył nową jakość 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Dorobek każdego dowódcy musi być pomnażany przez jego następców. Jest to ich obowiązek. Tym bardziej, że przed pancerną brygadą nowe wyzwania, niełatwe wyzwania, ale te stoją już przed nowym dowódcą. Dowódca Czarnej Dywizji zwrócił się do byłego i obecnego dowódcy pancernej brygady: - Dziś żegnam nie tylko wspaniałego dowódcę, ale też przyjaciela, na którym zawsze mogłem polegać i na którego mogłem liczyć. Wiem, że to zaufanie przejdzie również na pułkownika Parylaka, że pod jego dowództwem umacniała się będzie marka 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Odchodzącemu dowódcy dziękuję i życzę, żeby, jak przystało na pancerniaka, z otwartą przyłbicą sprostał nowym wyzwaniom. Pułkownikowi Parylakowi życzę powodzenia.

Odchodzący generał brygady Maciej Jabłoński podsumował okres swojego dowodzenia słowami: - Dobrze pamiętam ten przepiękny, gorący, czerwcowy dzień dwa lata temu, jak obejmowałem dowództwo 10 Brygadą Kawalerii Pancernej. Moi koledzy, przyjaciele, dowódcy innych brygad, podchodzili do mnie i mówili, żebym cieszył się każdą minutą dowodzenia brygadą, bo to najpiękniejsze stanowisko, jakie może mnie spotkać. Dziś z najwyższym przekonaniem potwierdzam, że mieli rację. Dowodzenie brygadą, w dodatku TAKĄ brygadą, dało mi pełną satysfakcję. Okres mojego dowodzenia był bardzo intensywny, wszystko to nie udało by się, gdyby nie Wy – moi podwładni, żołnierze i pracownicy wojska, za co serdecznie Wam dziękuję. Dziękuję również Panu generałowi dywizji Jarosławowi Mice, że był przywódcą, ale ufając mi, pozwalał mi zachować swobodę działania. Brygada nie działa w próżni i tutaj moje podziękowania kieruję również do kolegów - dowódców jednostek dywizji, współpracujących organizacji i instytucji. Dziękuję Wam za wsparcie i współdziałanie. Nie mogę zapomnieć o weteranach i stowarzyszeniach, za to, że nas wspieraliście swoją radą i doświadczeniem. Dziękuję szczególnie mojej rodzinie za nieocenione wsparcie.

Generał Jabłoński zwrócił się do swojego następcy: - Powodzenia i sukcesów życzę nowemu dowódcy, pułkownikowi Dariuszowi Parylakowi, przed którym również stoją niemałe wyzwania. Życzę Ci, żebyś osiągnął taką samą satysfakcję z dowodzenia tą jednostką, jaką ja osiągnąłem. Oddaję Ci wspaniały oddział Wojska Polskiego, zgrany, dobrze wyszkolony i przygotowany do realizacji zadań na najwyższym poziomie.

Uroczysty apel zwieńczył swoim przemówieniem nowy dowódca 10 BKPanc pułkownik Dariusz Parylak: - Przed kilkoma minutami z rąk odchodzącego dowódcy Pana generała brygady Macieja Jabłońskiego otrzymałem sztandar. Sztandar, który każdy z nas słowami roty przysięgi wojskowej zobowiązał się bronić, który jest najwyższą wartością każdego oddziału. Od tej chwili mam pełną świadomość tego, że odpowiadam za kierowanie najlepszą jednostką pancerną sił zbrojnych i za jej losy. Jest to ogromne wyzwanie również dlatego, że mój poprzednik bardzo podniósł poprzeczkę i ustalił wysokie standardy. Na szczęście mam świadomość również tego, że w moich wysiłkach wspierać mnie będzie ponad dwa i pół tysiąca, stojących po drugiej stronie trybuny, najlepszych pancerniaków w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Mam nadzieję, że wartością dodaną mojej służby w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej będzie jak najlepsze wykonywanie zadań, satysfakcja i zadowolenie wszystkich żołnierzy i pracowników, a także spełnienie oczekiwań przełożonych, dotyczących realizacji zadań i nadchodzących wyzwań.

Uroczystość przekazania dowodzenia 10 Brygadą Kawalerii Pancernej zakończyła defilada pododdziałów 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Tekst: kpt. Adriana Wołyńska

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Adriana Wołyńska, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
 
Ukraiński kurs na Zachód
Stał prosto, o łaskę nie prosił
F-16 kończą misję w Estonii
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wymagający sprawdzian podoficerów
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
13 medali żołnierzy na ringu
Sąd nad systemem
NATO broni cyberprzestrzeni
Dominatorzy biegów na orientację
Świąteczne prezenty od AMW
Start w nieznane
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisje sejmowe o umowie z USA
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Proobronni wspierają potrzebujących
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Żołnierze spieszą z pomocą
EkstraKLASA dla uczniów
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Obrady ministrów obrony NATO
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Orca” na Atlantyku
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Święto sportowców w mundurach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Gepardy już na Mazurach
Polowe fortyfikacje
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO