moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Memoriał generała brygady Michała Gutowskiego

W dniach 25-27 listopada na terenie Jeździeckiego Klubu Sportowego Przybyszewo w Lesznie odbyły się zawody CSI2* oraz CSI1*, które były jednocześnie I Memoriałem generała brygady Michała Gutowskiego.

W Komitecie Honorowym zawodów znalazł się dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosław Mika. W głównym konkursie zwyciężył reprezentant Niemiec, a najlepiej spośród polskich jeźdźców wypadli: Wojciech Wojcianiec i Hubert Kierznowski.

Leszczyński Memoriał był dedykowany gen. bryg. Michałowi Gutowskiemu, dowódcy szwadronu 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie i ostatniego dowódcy 2 Pułku Pancernego z 1 DPanc dowodzonej przez gen. St. Maczka w latach II wojny światowej, której tradycje od 25 lat kontynuuje Czarna Dywizja. Gen. M. Gutowski po II wojnie światowej wyemigrował do Kanady, gdzie był uznanym trenerem i szkoleniowcem jeździectwa oraz współtwórcą sukcesów sportowych kanadyjskiego jeździectwa.

REKLAMA

Triumfatorom konkursu nagrody wręczał wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak w towarzystwie gen. dyw. Jarosława Miki, krewnych generała M. Gutowskiego – Anny Norman-Gutowskiej, Wojciecha Jażdzewskiego oraz wiceprezydenta Leszna dr. Piotra Jóżwiaka.

Niedzielne Grand Prix poprzedził wieczór wspomnieniowy połączony z prezentacją książki Zenona Józwiaka dedykowanej gen. M. Gutowskiemu „Generał Michał Gutowski (1910-2006). Wybór relacji, wspomnień i dokumentów” wydanej w leszczyńskiej serii Cives Nostri oraz projekcje filmów o życiu i karierze generała. Opracowanie Z. Jóźwiaka, znanego regionalisty i admiratora tradycji 10 Pułku Strzelców Konnych, z którym część swoich losów związał bohater wieczoru wspomnieniowego, przyjęta została z bardzo żywym odbiorem.

Współorganizatorem spotkania była żagańska Sala Tradycji Czarnej Dywizji, gdzie prezentowana jest jeszcze do końca roku wystawa „Trzy marzenia generała Michała Gutowskiego”, której fragmenty zaprezentowano w miniony weekend mieszkańcom Leszna.

Generał bryg. Michał Gutowski urodził się 13 września 1910 roku w Macieszewicach, zmarł 23 sierpnia 2006 roku w Warszawie. Jeden z ostatnich rycerzy XX wieku, kawalerzysta, wybitny jeździec. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (rocznik 1928–1930), oficerem 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie, uczestnikiem Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku, jako dowódca szwadronu 17 Pułku Ułanów. Po klęsce wrześniowej działał w konspiracji, a wiosną 1940 roku przedostał się przez Słowację i Francję do Anglii, by do końca wojny związać się z 10. Pułkiem Strzelców Konnych w 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Był ostatnim dowódcą 2 Pułku Pancernego 1 DPanc do jego rozformowania w 1947r. Po krótkim pobycie w Anglii, osiedlił się w Kanadzie, gdzie pracował m.in. jako trener kanadyjskiej kadry olimpijskiej. Po powrocie do kraju, w 1999 roku otrzymał awans na generała brygady. Był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari w Warszawie, członkiem Honorowym Polskiego Związku Jeździeckiego, a także Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.
Generał Michał Gutowski odznaczony był najwyższymi orderami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Legii Honorowej oraz Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związki Jeździeckiego.

Tekst: Waldemar Kotula

red. PZ

autor zdjęć: Waldemar Kotula

dodaj komentarz

komentarze


„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
 
Zaplecze dla Rosomaków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Kaper” przeciw terrorystom
Wojsko przeciw wirusowi
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Mordercza obrona Warszawy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wybuchowa edukacja
Druga kariera byłych żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Kraby kontra okręt
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Święto terytorialsów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Polsko-amerykańska współpraca
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Szybciej do wojska
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Medycy po unitarce
„Aviation Detachment” w Łasku
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Ochotnik do Auschwitz
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ogień w natarciu
Nowe sanitarki dla wojska
Polak z Medalem NATO
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Sonary dla śmigłowców ZOP
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
16 Dywizja najlepsza!
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Laserowa artyleria US Army
Marynarski Katyń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO