moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Memoriał generała brygady Michała Gutowskiego

W dniach 25-27 listopada na terenie Jeździeckiego Klubu Sportowego Przybyszewo w Lesznie odbyły się zawody CSI2* oraz CSI1*, które były jednocześnie I Memoriałem generała brygady Michała Gutowskiego.

W Komitecie Honorowym zawodów znalazł się dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosław Mika. W głównym konkursie zwyciężył reprezentant Niemiec, a najlepiej spośród polskich jeźdźców wypadli: Wojciech Wojcianiec i Hubert Kierznowski.

Leszczyński Memoriał był dedykowany gen. bryg. Michałowi Gutowskiemu, dowódcy szwadronu 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie i ostatniego dowódcy 2 Pułku Pancernego z 1 DPanc dowodzonej przez gen. St. Maczka w latach II wojny światowej, której tradycje od 25 lat kontynuuje Czarna Dywizja. Gen. M. Gutowski po II wojnie światowej wyemigrował do Kanady, gdzie był uznanym trenerem i szkoleniowcem jeździectwa oraz współtwórcą sukcesów sportowych kanadyjskiego jeździectwa.

Triumfatorom konkursu nagrody wręczał wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak w towarzystwie gen. dyw. Jarosława Miki, krewnych generała M. Gutowskiego – Anny Norman-Gutowskiej, Wojciecha Jażdzewskiego oraz wiceprezydenta Leszna dr. Piotra Jóżwiaka.

Niedzielne Grand Prix poprzedził wieczór wspomnieniowy połączony z prezentacją książki Zenona Józwiaka dedykowanej gen. M. Gutowskiemu „Generał Michał Gutowski (1910-2006). Wybór relacji, wspomnień i dokumentów” wydanej w leszczyńskiej serii Cives Nostri oraz projekcje filmów o życiu i karierze generała. Opracowanie Z. Jóźwiaka, znanego regionalisty i admiratora tradycji 10 Pułku Strzelców Konnych, z którym część swoich losów związał bohater wieczoru wspomnieniowego, przyjęta została z bardzo żywym odbiorem.

Współorganizatorem spotkania była żagańska Sala Tradycji Czarnej Dywizji, gdzie prezentowana jest jeszcze do końca roku wystawa „Trzy marzenia generała Michała Gutowskiego”, której fragmenty zaprezentowano w miniony weekend mieszkańcom Leszna.

Generał bryg. Michał Gutowski urodził się 13 września 1910 roku w Macieszewicach, zmarł 23 sierpnia 2006 roku w Warszawie. Jeden z ostatnich rycerzy XX wieku, kawalerzysta, wybitny jeździec. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (rocznik 1928–1930), oficerem 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie, uczestnikiem Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku, jako dowódca szwadronu 17 Pułku Ułanów. Po klęsce wrześniowej działał w konspiracji, a wiosną 1940 roku przedostał się przez Słowację i Francję do Anglii, by do końca wojny związać się z 10. Pułkiem Strzelców Konnych w 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Był ostatnim dowódcą 2 Pułku Pancernego 1 DPanc do jego rozformowania w 1947r. Po krótkim pobycie w Anglii, osiedlił się w Kanadzie, gdzie pracował m.in. jako trener kanadyjskiej kadry olimpijskiej. Po powrocie do kraju, w 1999 roku otrzymał awans na generała brygady. Był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari w Warszawie, członkiem Honorowym Polskiego Związku Jeździeckiego, a także Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.
Generał Michał Gutowski odznaczony był najwyższymi orderami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Legii Honorowej oraz Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związki Jeździeckiego.

Tekst: Waldemar Kotula

red. PZ

autor zdjęć: Waldemar Kotula

dodaj komentarz

komentarze


Benemerenti 2020
 
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kajak idealny dla komandosa
We Are All Darfur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kondor wystartował
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Beagle dla żołnierzy?
Polsko-łotewska „Zima”
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rekordowy budżet MON
Arsenał Iranu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Głosuj na wojskowego sportowca roku
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Defense Without Politics
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Następcy Wstęg poszukiwani
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Misje na dłużej
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Ostatni samochód Marszałka
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Obradowała Rada Gabinetowa
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Serwis AW101 w Łodzi
Terytorialsi za oceanem
Misja wojownika
Posłowie o sytuacji w Iraku
Za wolność naszą i waszą
Przeciw trzem wrogom
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
They Train Together, They Fight Together
Pomagali z narażeniem życia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO