moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze wybudowali most na rzece Wieprz

Prawie trzy miesiące zajęło żołnierzom z batalionu inżynieryjnego w Dęblinie rozebranie starego i postawienie nowego mostu na Wieprzu w gminie Milejów w Lubelskiem. Nowa, stalowa konstrukcja zastąpiła przeprawę drewnianą, której groziło zawalenie. Mieszkańcy będą mogli korzystać z mostu od połowy grudnia.

Stary most, łączący Milejów z Klarowem na Lubelszczyźnie, służył mieszkańcom kilkanaście lat. Niestety, kilka lat temu stan drewnianej konstrukcji zaczął się pogarszać. Na domiar złego, stabilność przeprawy naruszyły… bobry, podgryzając jeden z filarów. Ponieważ w gminnej kasie brakowało pieniędzy, wójt zwrócił się o pomoc do wojska. – Żołnierze wspierali nas już wcześniej w różnego rodzaju działaniach. Choć trzeba przyznać, że to zadanie było najtrudniejsze – mówi Tomasz Suryś, wójt gminy Milejów. – Mimo to szybko uzgodniliśmy zasady współpracy z jednostką z Dęblina i można było rozpoczynać prace – dodaje wójt.

Żołnierze z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego pojawili się przy przeprawie w Milejowie na początku września. Okazało się, że rozbiórka starego mostu oraz pozostałości po dwóch wcześniejszych była trudniejsza i bardziej pracochłonna niż postawienie nowego.

REKLAMA

Zanim saperzy rozpoczęli rozbiórkę starej konstrukcji, w odległości kilkudziesięciu metrów zbudowali przeprawę z elementów przeprawy pontonowej PP-64. Dzięki temu zapewnili miejscowym tymczasowy, ale dogodny dojazd do ich domostw i pól. Gdyby nie to, musieliby jechać kilkanaście kilometrów do najbliższego mostu – w Jaszczowie. – Dla mieszkańców, często poruszających się traktorami czy rowerami, tak długa podróż byłaby uciążliwa – wyjaśnia st. sierż. Adam Krzych z dęblińskiej jednostki.

Rozbiórka starego mostu była nie tylko uciążliwa, lecz także i niebezpieczna. – Drewniane elementy były tak spróchniałe i zbutwiałe, że nie mogliśmy użyć specjalistycznego sprzętu. Dlatego większość prac musieliśmy wykonywać ręcznie – wyjaśnia kpt. Jacek Stoń, dowódca zgrupowania z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego. Rozbiórka przebiegła jednak sprawnie, a zaraz po oczyszczeniu placu budowy rozpoczął się kolejny etap prac, czyli działania typowo inżynieryjne. Żołnierze sprowadzili specjalistyczny sprzęt, m.in. kafar KP-2S oraz ciężkie żurawie, i rozpoczęli palowanie przeprawy. – W sumie wbiliśmy 46 pali na dwóch podporach pośrednich i dwóch brzegowych. Wszystkie na głębokość 12 metrów – mówi st. sierż. Adam Krzych z 1 Dęblińskiego Batalionu.

Dowódca zgrupowania kpt. Jacek Stoń podkreśla, że podbudowa została wykonana bardzo solidnie. – Podpory są stabilne i równe. Podbudowa znacznie przekracza potrzeby i wymogi projektu, ale dzięki temu można na niej postawić każdą konstrukcję, nawet wymagającą większego obciążenia niż obecna – zauważa. Później żołnierze rozpoczęli montaż mostu, następnie naciągnęli złożoną już konstrukcję na podpory.

Wybudowany na Wieprzu most składany MS-54 ma nieco ponad 57 metrów długości i niemal 6 metrów szerokości. Umożliwia przejazd pojazdom o masie do 30 ton. I jest niemal identyczny, jak służący 15 lat, warszawski most Syreny.

Na budowie cały czas pracowało kilkunastu żołnierzy, w kluczowych momentach było ich osiemnastu. – Jedyne trudności, jakie nas spotkały, to warunki atmosferyczne. Deszczowa pogoda i błoto niejednokrotnie utrudniały nawet dojazd na plac budowy. Tym bardziej cieszy nas, że prace wykonaliśmy zgodnie z terminem – zaznacza kpt. Stoń. Żołnierze wybudowali most nieodpłatnie, w ramach specjalistycznego szkolenia. – Dzięki takim ćwiczeniom doskonalimy umiejętności, a jednocześnie pomagamy lokalnym społecznościom – przekonuje kpt. Krzysztof Pokorski, oficer prasowy jednostki.

Ze współpracy z wojskiem są zadowolone też władze gminy. Samorząd poniósł jedynie koszty zakupu materiałów. Zapewnił też noclegi i wyżywienie dla wojskowych. – Cała inwestycja zamknie się w kwocie 1–1,2 mln zł. To niemal pięciokrotnie mniej niż musielibyśmy wydać na rynku komercyjnym – mówi wójt Tomasz Suryś.

Most jest już gotowy, ale na placu budowy pracuje jeszcze cywilna firma, która buduje drogi dojazdowe. Oficjalne otwarcie przeprawy na Wieprzu jest zaplanowane na 15 grudnia. Na uroczystości pojawią się też przedstawiciele wojska.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewki

dodaj komentarz

komentarze

~poldek1232
1480532700
Wielkie wyrazy wdzięczności i uznanie za tak szybką i solidną pracę. Jesteście wspaniali ! Serdeczne dzięki !
E9-E1-2B-E2

Szef MON w Żelaznej Dywizji
 
Brawurowe zagony motorowe
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
16 sekund Liberatora
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Groty z granatnikiem
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kolejne Groty dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko przeciw wirusowi
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
PGZ będzie obecna na MSPO
Ułańska szarża
Zbiegowie z innego świata
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kraby w Bolesławcu
Testament Polski Walczącej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Współzawodnictwo rozwija
Ogromne zainteresowanie Soną
Most do współpracy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Powstaną kolejne strzelnice
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ofensywa Tuchaczewskiego
Weterani znów staną na macie
Informacja Prasowa
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Rakiety z Mesko w F-35
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Fordy, a nie Nissany
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Defender” – pracowity poligon saperów
F-16 kończą misję w Estonii
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Prezydent Duda jedzie do USA
Ochotnicy na ratunek
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie porty bardziej otwarte
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wojsko ma ofertę dla cywili
Żołnierze w sztafecie pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO