moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręt w rękach kobiety

Kpt. mar. Katarzyna Mazurek została pierwszym w historii Marynarki Wojennej RP dowódcą okrętu. Od dziś kieruje załogą jednostki transportowo-minowej ORP „Lublin”. – Spełniło się moje marzenie. Jestem pierwsza, ale na pewno nie ostatnia – mówi pani kapitan. Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zapowiada, że wkrótce takich nominacji będzie więcej.

Wczesnym popołudniem marynarze z ORP „Lublin” zgromadzili się na uroczystej zbiórce w Świnoujściu. Na pokładzie pojawili się też goście, między innymi dowódcy flotylli i dywizjonu, w którym okręt służy, oraz przedstawiciele lubelskich władz. Tak zwykle dzieje się podczas zmiany dowódcy. Tym razem jednak uroczystość miała wyjątkowy wymiar.

– Kiedy kilka miesięcy temu zacząłem kierować flotyllą, zaprosiłem do siebie panią kapitan, żeby zapytać, co by powiedziała na objęcie dowodzenia okrętem. Akurat na tym stanowisku mieliśmy wakat. Usłyszałem wówczas: „panie komandorze, spełnia pan moje marzenie” – wspominał kmdr Krzysztof Zdonek, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dziś kpt. mar. Katarzyna Mazurek odebrała długą, wąską flagę. To znak dowódcy okrętu, który podczas jego obecności na pokładzie powiewa na głównym maszcie. – Mam świadomość, że to historyczna chwila. Jestem pierwszą w Polsce kobietą na stanowisku dowódcy okrętu. Ale myślę, że nie ostatnią – podkreśla.

REKLAMA

Jeszcze przed uroczystością dziennikarze dopytywali kapitan Mazurek o stary, marynarki przesąd, wedle którego sama obecność kobiety na pokładzie przynosi pecha. W odpowiedzi usłyszeli, że to już nieaktualne. – Zresztą przesąd dotyczył przede wszystkim statków, ze względu na podobieństwo angielskich słów „ship” i „she” (statki w języku angielskim są rodzaju żeńskiego i stosuje się do nich zaimek „she”. A skoro „ona”, to bywa zazdrosna o osoby tej samej płci – przyp. Ł.Z.). Z okrętami jest inaczej. Myślę, że ten mnie polubi – żartowała kpt. mar. Mazurek.

ORP „Lublin” to pierwszy okręt, na jakim pani kapitan służyła po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej. – Objęłam wówczas stanowisko dowódcy działu łączności i obserwacji technicznej – wyjaśnia. Potem była zastępcą dowódcy na okręcie transportowo-minowym ORP „Kraków”, służyła też w sztabie dowództwa 8 Flotylli jako oficer flagowy. W sumie oficerem jest już od 11 lat. Podobną drogą poszli jej brat oraz mąż, który kilka lat przed nią dowodził... tym samym okrętem. – Kiedy dowiedział się, że również przede mną otwiera się szansa na dowodzenie, mocno mnie wspierał i dopingował do zdobywania koniecznych uprawnień – podkreśla pani kapitan.

Przełożeni dowódcy ORP „Lublin” wyrażają się o niej w samym superlatywach. – Po tej nominacji będę spał spokojnie. To najbardziej doświadczony oficer, jakiego mogliśmy wyznaczyć na to stanowisko – podkreśla kmdr Zdonek. W podobnym tonie wypowiada się kmdr por. Grzegorz Okuljar, dowódca 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. – Do tej pory z panią kapitan współpracowało mi się bardzo dobrze. Ma ona ogromną wiedzę i ogładę. Myślę, że załoga doceni jej podejście do służby i przyjmie ją życzliwie – podkreśla i dodaje, że wśród marynarzy ORP „Lublin” są trzy inne kobiety.

– Każdego roku od pięciu do dziesięciu procent absolwentów AMW to właśnie panie. W naszej flotylli służy ich przeszło setka. Kierują okrętowymi działami, w 12 i 13 Dywizjonie Trałowców mamy kobiety na stanowiskach zastępcy dowódcy okrętu. Awans kpt. Mazurek stanowi naturalną konsekwencję decyzji sprzed kilkunastu lat, kiedy to zostały one dopuszczone do studiów oficerskich. Wkrótce takich nominacji, jak ta dzisiejsza będzie więcej – podkreśla kmdr Zdonek.
Tymczasem kpt. mar. Mazurek przyznaje, że teraz musi trochę ochłonąć. – Pewnie w podobnej sytuacji jest załoga. Dla nich kobieta-dowódca to też nowe doświadczenie. Ale już podczas przygotowań do dzisiejszej uroczystości moi podwładni pokazali, że można na nich liczyć – zaznacza. Wkrótce okręt czekają pierwsze poważne zadania. – W przyszłym roku na pewno weźmie on udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Baltops” na Bałtyku oraz organizowanych przez DGRSZ ćwiczeniach „Dragon” – zapowiada kmdr Zdonek.

ORP „Lublin” to okręt projektu 767. W 8 Flotylli służy ich pięć. To jednostki duże – ich długość wynosi blisko 100 metrów, szerokość zaś 10,8 metra. Przystosowane są do transportu wojskowych pojazdów i oddziałów desantu. Mogą też stawiać miny morskie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1480602780
Kobieta ładniej w telewizji wyszła w programach niż tutaj na zdjęciu. Ma bardzo ładny uśmiech, śliczne wzorcowe uzębienie. Ech! Szkoda że nie jest panną....
BB-03-AC-58

Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Kolejne Groty dla wojska
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko ma ofertę dla cywili
Szkolenie wodne podhalańczyków
Kraby w Bolesławcu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Weterani znów staną na macie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Zbiegowie z innego świata
Rakiety z Mesko w F-35
Groty z granatnikiem
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Żołnierze w sztafecie pomocy
Współzawodnictwo rozwija
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Ułańska szarża
Brawurowe zagony motorowe
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Duda jedzie do USA
PGZ będzie obecna na MSPO
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
16 sekund Liberatora
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
„Defender” – pracowity poligon saperów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Przysięga podkarpackich terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie porty bardziej otwarte
Powstaną kolejne strzelnice
Ochotnicy na ratunek
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ofensywa Tuchaczewskiego
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Most do współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO