moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Licytacja sprzętu niepotrzebnego armii

To okazja nie tylko dla miłośników militariów. Każdy ma szansę stać się właścicielem sprzętu, który służył wojsku. 5 grudnia Agencja Mienia Wojskowego organizuje w Gdyni licytację. Pod młotek trafi ponad 80 pozycji, m.in. ciężarówki, autobus, a nawet kuter holowniczy i lokomotywa, która niegdyś była używana do przetaczania wagonów w gdyńskim Porcie Wojennym.

Ceny wywoławcze sprzętu oferowanego przez gdyński oddział Agencji Mienia Wojskowego wahają się od kilkudziesięciu złotych do 40 tysięcy. Tym razem najwięcej jest w ofercie pojazdów.

Osobowe, ciężarowe czy autobus

Kupić będzie można m.in. opla Astrę II z 2001 roku (1800 zł), trzy samochody Lublin (cena od 1300 do 2600zł) oraz pojazdy sanitarne z częściowym wyposażeniem: Daewoo Lublin z 1999 roku (4500 zł) i Poloneza 1.6 z 1997 roku (2500 zł). Na nowego właściciela czeka też dwudziestoletni autobus pasażerski Autosan H-9-20-41. Licytacja rozpocznie się od ceny 6000 zł.

Osoby poszukujące pojazdów ciężarowych będą miały w czym wybierać. W ofercie są samochody Star różnego typu. Ich ceny wywoławcze wahają od 3,5 tysiąca złotych do 18 tysięcy. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za stara 266 z 1979 roku z warsztatem i z tokarnią. – Ciekawostką jest warsztat Kor na dwóch samochodach Star-660M2 i dwóch przyczepach 1,5 tonowych – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego. Na sprzedaż jest też ciężarówka Star 660 Tenor II wyposażona w rozgłośnię. – To rzadko spotykany pojazd – dodaje Małgorzata Weber. Fani motoryzacji będą też mogli kupić części samochodowe do poloneza, stara 660, żuka oraz jelcza.

Komu kuter…

Najwyższą cenę wywoławczą – 40 tys. zł – uzyskał żuraw kolejowy EDK-80/1 z 1965 roku. Lokomotywę spalinową N-T LS-150 z 1961 roku wyceniono na 10 tysięcy mniej. – Służyła ona do przetaczania wagonów na terenie Portu Wojennego w Gdyni. Właśnie z komendy Portu została przekazana do zasobu AMW – wyjaśnia rzecznik Agencji. Nie mniej oryginalnym przedmiotem licytacji jest kuter holowniczy KH-200 z przyczepą z 1975 roku. Cena wywoławcza – jak za lokomotywę.

Na nowych właścicieli czeka też sprzęt warsztatowy. Podczas dwóch przetargów zorganizowanych w październiku w Gdyni sprężarki i piły spalinowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Teraz będzie można kupić pilarkę taśmową z 1992 roku (2,5 tys. zł), piłę tarczową stolarską z urządzeniem wiertniczym typ DPSA z 1964 (1500 zł), strugarkę ALME z 1961 roku (1500 zł), tokarkę typ DNXA z 1992 roku (2500 zł) czy wiertarkę stolarską dłutową typ LBS z 1953 roku (1000 zł). Pod młotek trafią też silniki spalinowe (ceny od 5 do 7 tys. zł) oraz sprzęt medyczny, m.in. aparat EKG Ascard i lampa do zabiegów. Cena wywoławcza ambulatoryjnego pakietu to 2 tysiące zł. Licytowane będą też zestawy mebli, m.in. krzesła, tapczany, szafki nocne (2 tys. zł) oraz składający się z ponad 200 elementów sprzęt biurowy, na przykład telefony, kalkulatory, maszyny do pisania i ekspresy do kawy (pakiet 1500 zł).

Co może najbardziej zainteresować licytujących? – Trudno ocenić. Liczymy, że nowego właściciela znajdzie lokomotywa. Do AMW dzwoniło w tej sprawie już kilka osób. Pytano również o kuter holowniczy i stary 266. Zwykle zainteresowanie wzbudzają też autobusy pasażerskie – mówi Małgorzata Weber.

Dobry rok Agencji

W tym roku Agencja Mienia Wojskowego zorganizowała już 89 licytacji, z których uzyskała 17 mln 400 tys. złotych. – To rekordowy rok, zarówno pod względem liczby przetargów, jak i wpływów. Dla porównania w 2015 zorganizowaliśmy 63 przetargi, z których zyskaliśmy 15,3 mln zł – mówi Małgorzata Weber.

Do najlepszych transakcji AMW zalicza sprzedaż parku pontonowego PP-64. Jego cena ze 100 tys. złotych skoczyła do 131 tys. złotych. Z kolei wyceniony na 9,5 tys. złotych Autosan H-10-10 wylicytowano za 36 tys. złotych, a za ciągnik Ursus C-360, o który rywalizowały 24 osoby, zwycięzca zaoferował 20 tys. złotych, czyli dwukrotnie więcej od ceny wywoławczej.

Po nowym roku AMW zorganizuje kolejne przetargi w lutym 2017 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
 
Sukcesy sportowców w mundurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Nowy wiceminister w MON
Testy radarów dla Wisły
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Studia on-line w Szkole Orląt
Edukacja na platformie
Rakiety w celu
Wojskowi medycy w gotowości
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Następca RPG-7
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zryw kościuszkowski
Poprad w kolejnej jednostce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Logistycy transportują środki ochronne
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Policja i wojsko kontra COVID-19
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Terytorialsi nie stracą dodatku
Certyfikacja na „Tarczowni”
PGZ pomaga w walce z epidemią
Saperzy w walce z Covid-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Medycy WOT kontra COVID-19
Trzy cele na ścieżce
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Defense Without Politics
„Gwiezdne wojny” Reagana
Dwa oblicza agenta wywiadu
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Koronawirus na wojskowej uczelni
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Dowodzę najlepszymi
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
USA nie zacznie wojny z Iranem
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Sześć dekad pod wirnikiem
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Obradowała Rada Gabinetowa
Ochotnik do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO