moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piłsudski – twórca niepodległej Rzeczypospolitej

Józef Piłsudski łączył w sobie cechy dobrego gospodarza, wizjonera i dalekowzrocznego polityka – mówił prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej podczas konferencji „Nie tylko żołnierz i polityk”. Spotkanie zorganizowała w Warszawie Centralna Biblioteka Wojskowa z okazji 149. rocznicy urodzin marszałka Piłsudskiego. 

Był komendantem I Brygady Legionów Polskich, Naczelnikiem Państwa i Wodzem Naczelnym, ale przede wszystkim jednym z wielkich twórców wolnej Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie. W rocznicę jego urodzin Centralna Biblioteka Wojskowa, która nosi imię Marszałka, zorganizowała konferencję na jego temat. W spotkaniu uczestniczył wiceminister obrony narodowej. Profesor Wojciech Fałkowski przypomniał, że to właśnie Piłsudski na początku lat trzydziestych XX wieku przewidział sytuację, w której Polska znalazła się w 1939 roku, choć nie umiał jej zapobiec. – Powiedział, że jeśli czeka nas wojna na dwóch frontach, Polska nie będzie miała szans jej wygrać – opowiadał wiceminister.

Żyć w wolności

Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przytoczył natomiast dwa, ważne jego zdaniem, zdarzenia z życia Marszałka. Jednym z nich był list wysłany przez Piłsudskiego do przyjaciela Feliksa Perla w 1908 roku. – Napisał w nim, że jest człowiekiem, który nie potrafi żyć w mentalności niewolniczej i chce z Polaków uczynić naród ludzi wolnych – opowiadał Kasprzyk.

Drugim zdarzeniem było spotkanie w 1913 roku ze Stefanem Żeromskim w Zakopanem. Piłsudski ubrany w kalesony, bo jego jedyne spodnie były u krawca w naprawie, rozmawiał z pisarzem o wolnej Polsce i snuł plany co do jej przyszłego ustroju oraz granic. Żeromski napisał potem: „Trzeba mieć niewzruszoną wiarę w niepodległość, aby siedząc w gaciach rozmawiać o Polsce, której nie ma”. – Ta chęć życia w wolności i wiara w niepodległość Polski, to klucz do zrozumienia Piłsudskiego – uważa Jan Józef Kasprzyk. Dodał, że Marszałek chciał, aby Polska była wielka, bo tylko z takim państwem liczą się przyjaciele i wrogowie. – Ta myśl musi być wskazówką dla współczesnych Polaków – zaznaczył Kasprzyk.

Miłośnik motoryzacji

Z kolei prof. Janusz Odziemkowski, kierownik Katedry Historii Wojskowości Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, mówił o prywatnym życiu Marszałka: jak spędzał czas z rodziną w Sulejówku, o jego ulubionych zwierzętach czy zamiłowaniu do punktualności i samochodów. – Wbrew temu, co mówiono w czasach PRL-u, Piłsudski myślał nie tylko o kawalerii, rozumiał też znaczenie motoryzacji i przyczynił się do jej rozwoju – mówił historyk. Profesor podkreślił, że to za rządów Marszałka Polska kupiła za granicą licencje, dzięki którym stworzono podstawy pod budowę nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego. – Bez geniuszu Józefa Piłsudskiego nie byłoby niepodległej Polski – podsumował dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW.

Spotkanie zakończył pokaz filmu dokumentalnego TVP SA „Polki nad Londynem”, opowiadającego o polskich kobietach pilotach, które podczas II wojny służyły w Wielkiej Brytanii. Jedną z nich była Jadwiga Piłsudska, córka Marszałka, która m.in. transportowała bombowce z fabryk na lotniska bojowe.

W rocznicę urodzin Piłsudskiego prof. Fałkowski wręczył też kilkunastu osobom, w tym pracownikom CBW, medale „Pro Patria”, przyznawane za zasługi w kultywowaniu pamięci o walkach o niepodległość ojczyzny.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku na Wileńszczyźnie. Był jednym z organizatorów niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą ruchu strzeleckiego i Polskiej Organizacji Wojskowej. Po wybuchu I wojny światowej został komendantem I Brygady Legionów Polskich. Gdy Rzeczpospolita odzyskała niepodległość, objął naczelne dowództwo nad polskimi wojskami. W latach 1919–1921 jako naczelny wódz toczył walki z bolszewikami. zakończone pokojem w Rydze. W roku 1923 wycofał się z życia politycznego aż do zamachu majowego w 1926 roku. Po przejęciu władzy był twórcą rządów sanacyjnych, naczelnym wodzem polskiej armii i pierwszym marszałkiem Polski. Zmarł 12 maja 1935 roku, a jego ciało spoczęło na Wawelu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
 
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Arsenał Iranu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Następca RPG-7
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Dwa oblicza agenta wywiadu
Sześć dekad pod wirnikiem
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Policja i wojsko kontra COVID-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
„Gwiezdne wojny” Reagana
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Medycy WOT kontra COVID-19
Certyfikacja na „Tarczowni”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Zryw kościuszkowski
Koronawirus na wojskowej uczelni
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Iran uderza w USA
Rakiety w celu
Dowodzę najlepszymi
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Edukacja na platformie
Wojskowi medycy w gotowości
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Logistycy transportują środki ochronne
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ochotnik do Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Obradowała Rada Gabinetowa
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nowy wiceminister w MON
Trzy cele na ścieżce
Sukcesy sportowców w mundurach
PGZ pomaga w walce z epidemią
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Defense Without Politics
We Are All Darfur
Saperzy w walce z Covid-19
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Studia on-line w Szkole Orląt
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Testy radarów dla Wisły
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Poprad w kolejnej jednostce
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO