moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pokaz najnowocześniejszego sprzętu dla obrony terytorialnej

Karabiny MSBS, nowoczesną optykę i drony mają otrzymać żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Polski przemysł obronny chce ich wyposażyć od stóp do głów. Dziś MON zaprezentowało przyszłą broń terytorialsów i podpisało umowę z Przemysłowym Centrum Optyki. Trzy inne firmy ogłosiły, że rusza masowa produkcja DragonFly – bezzałogowego nosiciela głowic bojowych.

Pokaz wyposażenia tworzonych właśnie WOT zorganizowano w Wojskowym Instytucie Techniki Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce. Dziennikarzy zaproszono tam na kolejny tweetup Ministerstwa Obrony Narodowej, czyli spotkanie kierownictwa resortu i oficerów Wojska Polskiego z użytkownikami mediów społecznościowych, z którego relacje na bieżąco były umieszczane m.in. na Twitterze. Tym razem spotkanie odbyło się pod hashtagiem #OTak. W wydarzeniu wzięli udział szef MON-u Antoni Macierewicz i dowódca WOT-u gen. Wiesław Kukuła.

REKLAMA

Na scenie zaprezentowali się kandydaci na terytorialsów umundurowani i wyposażeni w sprzęt, który niedługo ma się stać standardem w wojskach obrony terytorialnej. To m.in. gogle i monokulary termowizyjne, celowniki noktowizyjne i termowizyjne do broni strzeleckiej. Nowemu rodzajowi Sił Zbrojnych RP dostarczy je Przemysłowe Centrum Optyki (PCO), należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Umowę na wyposażenie WOT-u w ten sprzęt podpisali właśnie w Zielonce przedstawiciele PCO i Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Już wiadomo, że bronią żołnierzy WOT-u będzie MSBS, czyli modułowy system broni strzeleckiej, produkowany przez Fabrykę Broni w Radomiu, także należącą do PGZ. – To sprzęt docelowy, na razie mamy karabinki Beryl, które sprawdziły się w wojskach operacyjnych – mówi gen. Wiesław Kukuła.

MON chce wyposażyć WOT także w bezzałogowe statki powietrzne. Pokaz ich wykorzystania dali dziś na strzelnicy w Zielonce żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, którą wcześniej dowodził gen. Kukuła. Symulowali sytuację, w której żołnierze zostają zaatakowani przez wroga. W celu obrony uruchomili dron wyposażony w głowicę bojową i zniszczyli nim pojazd przeciwnika. Reszty dopełnili już komandosi. Tego typu drony mają być produkowane dzięki współpracy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia (WITU) z Bydgoskimi Zakładami Mechanicznymi Belma SA i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2. One również podpisały w środę w Zielonce porozumienie o wdrożeniu do produkcji głowic bojowych i ich bezzałogowego nosiciela o nazwie DragonFly, opracowanych właśnie przez WITU. – To początek masowej produkcji dronów w Polsce – obwieszczono podczas prezentacji w Zielonce.

– Na pewno w przyszłym roku będzie już pierwsza partia 1000 dronów, tak obiecuje nasz przemysł – powiedział dziennikarzom Antoni Macierewicz. – Producenci nie wprowadzają nas w błąd. Cały pokazany tu sprzęt wejdzie do wyposażenia wojska już w przyszłym roku. Te noktowizory, sprzęt optyczny są przeznaczone właśnie dla wojsk działających w systemie niekonwencjonalnym, dostaną go więc przede wszystkim wojska obrony terytorialnej – stwierdził minister obrony narodowej.

Szef MON-u przypomniał też, że na wyposażenie WOT-u w ten sprzęt w ciągu najbliższych trzech lat przeznaczono ponad 3,5 miliarda złotych. – To będą także lekkie pojazdy opancerzone, granatniki przeciwpancerne czy rakiety krótkiego zasięgu – najnowocześniejszy sprzęt, w który zostaną wyposażone właśnie wojska obrony terytorialnej – zaznaczył Antoni Macierewicz.
Zdecydowaną większość ma dostarczyć polski przemysł. Jak podkreślił minister obrony, zaopatrzenie własnej armii w przynajmniej podstawowy sprzęt rodzimej produkcji to warunek bezpieczeństwa państwa. Przemysł zaś deklaruje, że jest w stanie ten warunek spełnić. – Jesteśmy gotowi w pełni wyposażyć wojska obrony terytorialnej. Ich żołnierze mogą być uzbrojeni i umundurowani przez nasze spółki.

Trwa pierwszy etap tworzenia nowego, piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Jak podał gen. Kukuła, zgłosiło się już 11 000 chętnych do służby w WOT. A prawdziwy nabór rozpocznie się w przyszłym roku. Kandydaci zostaną zweryfikowani, a następnie przeszkoleni w trzyletnim cyklu, którego pierwszym etapem będzie szesnastodniowa „unitarka” (szkolenie przed złożeniem przysięgi wojskowej). Docelowo obrona terytorialna ma liczyć ok. 50 tys. żołnierzy. Zadaniem WOT-u ma być głównie obrona granic i własnego terytorium oraz wsparcie ludności cywilnej. Oddziały mają działać przede wszystkim na znanym sobie terenie, tzn. tam, skąd rekrutują się ich żołnierze. 

Marcin Górka

autor zdjęć: Michał Niwicz, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1495983540
WOT potrzebuje też takiego sprzętu http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=22389
70-3D-8C-6E
~Bartek
1481521260
Czytajac to co cytuje portal polska-zbrojna.pl wnioski sa takie ze caly sprzet trafi do OT. Bo tak powiedzial pan Antoni Macierewicz. Pytania moje sa takie. 1. W jakim przetargu zostal wybrany ten sprzet bo o zadnym nic nie bylo slychac. Bo jakos latwo poszlo anulowanie przetargu na smiglowce wielozadaniowe dla specjalsow i ratownikow. Rok sie konczy nowych nie widac. Wiec jakos dziwnie wyglada to ze OT jest traktowane jak najlepsze nasze jednostki wojskowe. 2. Dlaczego ci wszyscy chetni do OT o ktorych mowi sie ze beda bronic naszych granic nie wstapia do WP. Moge isc o zaklad ze tam przejda o wiele lepsze przeszkolenie wojskowe nic w ciagu likendowych kursow. Pozniej moga z nich byc tworzone OT. 3. Jaka sile maja stanowic ci ludzie przeciwko zagrozeniu o ktorym ciagle sie nas karmi czyli Rosji. Oni tam maja wiecej ludzi nawet po podstawowym szkoleniu wojskowym.
79-9A-C9-28
~ojojoj
1481320500
No tak..a ja żołnierz nadal bedzie latał z kałachem i jezdził ziłem z lat 70 :)
50-49-A8-C4
~Scooby
1481269380
~ja - zgadzam się z Tobą. Na poziomie OT krajowy przemysł jest kompetentny. p.s. Znajomy zapaleniec kupił sobie wiatrówkę z 7000 zł + pistolet za 3500 zł. Chodzi i regularnie strzela w zawodach.
96-69-5D-19
~Scooby
1481269080
~soldier - wybacz . ale to jest zaniedbanie Sztabu , IU i samych "wojskowych' . Od 10 lat oddajecie do budżetu ok 900 000 000 zł.
96-69-5D-19
~żoł
1481220060
Mam nadzieje że to żart?Macierewicz odleciał już totalnie.Msbs-y,nowe maski,noktowizory dla jakiś harcerzyków a w wojsku zawodowym połowa sprzętu to muzeum.Morale zawodowych tak rosną widząc te zdjęcia.
07-C4-40-18
~ja
1481207520
SPOKO panowie! http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,10375,aktualnosci-z-polski,umowa-na-sprzet-optoelektroniczny-z-pco-sa "Zakupiony sprzęt trafi przede wszystkim do jednostek Wojsk Lądowych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej " Tak więc do ZAWODOWCÓW też trafi.
80-AB-16-01
~soldier
1481205900
Gro żołnierzy nie ma nawet beryla, biegają z kbk AKMS rocznik '81 i w orzechach
85-5C-29-D7
~ja
1481203200
Uważam, że aby zachęcić młodych ludzi do udziału w jednostkach OT należy ich wyposażać w najlepszy sprzęt o jaki zabiega A.Macierewicz. Ochotnicy często są zapaleńcami i biegają po lasach strzelając plastikowymi kulkami (ASG). Często mają sprzęt zakupiony za kilka tysięcy złotych dlatego ten w OT ma być nie gorszy a jeszcze lepszy od tego który posiadają. Uzbrajanie OT idzie w dobrym kierunku i oby jak najszybciej było realizowane. Część zakupów powinna być utajniona ze względu na "niespodziankę" dla ewentualnego agresora. Ponadto zakup sprzętu krajowego da pracę tysiącom ludzi z różnych zakładów, różnych terenów Polski i nie jest to bez znaczenia.
80-AB-16-01
~Scooby
1481191380
Uważam, że Żołnierze Zawodowi powinni być na piśmie zobowiązani do nie odbierania sprzętu Żołnierzom OT w razie konfliktu zbrojnego. Szczególnie : karabinów, noktowizorów i dronów.
96-69-5D-19
~Scooby
1481190540
A IU zamówi zawodowcom : beryle, orzechy na głowę i moździerzowy pocisk agitacyjny .. .
96-69-5D-19
~ramond
1481189040
Czyli będą posiadali lepsze wyposażenie niż WP, kiedy Polska zacznie produkować amunicję strzelecką w dobrej cenie i jakości, bo na razie strzelcy sportowi kupują zagraniczną.
15-BD-85-B0
~kuchart
1481180460
Tak,a przeciwnik zdobędzie dane o '' tych pseudo żołnierzykach i ich rodzinach '' bo mamy sprzedajne społeczeństwo i zero kompetencji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa decydentów i urzędników państwowych i będzie po ot i miliardach złotych. I tej niedzielnej zbieraninie chcą powierzyć MSBS i inne wyposażenie. Najpierw armia-zawodowcy a potem ... zabezpieczać dla rezerwistów. OT to może gasić pożary i kopać umocnienia . Jeszcze chwila a MON będzie twierdził ( jak w którymś ze swoich youtubowych programów Antoni Kudliński że strzelcy bawiący się w air-soft są wyposażeni i wyszkoleni jak Grom. Dureń i szkodnik ) . Szkoda słów. Zresztą macie taką pro monowską i pro pisowską cenzurę ,że nic z tego nie pokarzecie - tchórze. Zrobię tego zrzut i zdjęcie puszczę na konkurencyjnym portalu z odpowiednią adnotacją. Dobra zmiano.
10-3D-F5-4B
~eeech
1481149200
Niestety pomimo wielu lat użytkowania specjalistycznego sprzętu, nasi decyzyjni nie są w stanie wprowadzić dedykowanych produktów do jednostek bojowych, a co dopiero wot...
7F-06-38-90
~ja
1481149020
Mam nadzieję, że będzie również taki sprzęt: "Sting umożliwia przeprowadzenie skalowalnego ataku synchronicznego na wykryte wcześniej obiekty, indywidualnie lub w tzw. roju" http://www.altair.com.pl/e-report/view?article_id=843
DD-55-92-87
~jaro7
1481146320
Jak mam rozumieć to "niedzielne wojsteczko"ma dostac nowoczesne MSBS a armia będzie nadal używać Beryli? Przecież ludzie "szkoleni"raz w miesiącu to przed NICZYM nas nie obronią,a dniówka w wysokości 500 zł jest zbyt duża jak na potencjalne "umiejętności" tych szwejków.
36-FF-C6-90

Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ochotnik do Auschwitz
16 Dywizja najlepsza!
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
Święto terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Wybuchowa edukacja
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Kaper” przeciw terrorystom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Zaplecze dla Rosomaków
Medycy po unitarce
Mordercza obrona Warszawy
Sonary dla śmigłowców ZOP
Nowe sanitarki dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Druga kariera byłych żołnierzy
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ukraiński kurs na Zachód
Polak z Medalem NATO
Ogień w natarciu
F-16 kończą misję w Estonii
„Aviation Detachment” w Łasku
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Marynarski Katyń
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Szybciej do wojska
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Kraby kontra okręt
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO