moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON rozpoczęło program naukowy z udziałem noblistów

Ministerstwo obrony rozpoczyna serię spotkań z naukowcami i noblistami w dziedzinach nauk technicznych, medycyny, chemii i fizyki. Pierwszy wykład dotyczył zagrażających życiu zmian skórnych wywoływanych lekami. Wygłosił go światowej klasy dermatolog – prof. Robert A. Schwartz z USA. Spotkanie odbyło się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

– Celem programu „Nobliści” jest zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi, nawiązanie kontaktów z najlepszymi naukowcami oraz promocja polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami, instytutami badawczymi i szpitalami klinicznymi – mówił dziś prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, podczas inauguracji programu. Profesor podkreślał, że przedsięwzięcie jest częścią nowej polityki naukowej MON. – Niestety, Polska wciąż pozostaje na uboczu, jeśli chodzi o kontakty naukowe. Chcemy to zmienić, dlatego inwestujemy w naukę i wojskowe placówki, aby stały się wybitnymi centrami badawczymi na międzynarodową skalę – tłumaczył wiceminister.

Resort obrony wspiera wojskowe ośrodki naukowe

Profesor Fałkowski przypomniał, że resort obrony prowadzi obecnie kilka przedsięwzięć naukowych m.in. programy „Katedry ad hoc” i „Kościuszko”. Ten ostatni zakłada, że młodzi polscy naukowcy, którzy wyjechali z Polski, wrócą do kraju, by tu prowadzić badania. Komisja konkursowa zakwalifikowała do tego programu sześć osób. – Do końca roku podpiszemy z nimi umowy i wtedy podamy ich nazwiska – mówił prof. Fałkowski. Badacze rozpoczną pracę w ciągu kilku najbliższych miesięcy m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym, Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Inauguracyjny wykład w programie „Nobliści” wygłosił w WIM-ie prof. Robert A. Schwartz, kierujący katedrą dermatologii w Rutgers Medical School w New Jersey. – Z profesorem współpracujemy od lat, to jego czwarta wizyta w WIM-ie – zauważył gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Instytutu.

Prof. Robert A. Schwartz specjalizuje się w wykrywaniu zmian związanych z nowotworami skóry. Tematem dzisiejszego wykładu były zagrażające życiu zmiany skórne wywoływane lekami. – To ważny temat także dla żołnierzy, tym bardziej, że choroby skóry są jednym z trzech najczęstszych problemów zdrowotnych wśród żołnierzy na misjach, zaraz po chorobach układu pokarmowego i urazach niezwiązanych z działaniami bojowymi – mówił płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej WIM. – Są to zwykle choroby alergiczne, ropne zapalenia mieszków włosowych, stany zapalne skóry – wyliczał płk Korzeniewski. Przyznał jednak, że wciąż nie ma badań dotyczących tego, czy słońce wywołuje reakcje uczuleniowe u żołnierzy, którzy przebywając na misjach, przyjmują leki, np. przeciwmalaryczne.

Naukowcy światowej klasy z wykładami w Polsce

16 grudnia profesor Schwartz poprowadzi też seminarium naukowe na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kolejne spotkania z cyklu „Nobliści” odbędą się już w 2017 roku. Na przełomie kwietnia i maja zaplanowano wizytę Roberta Gallo, amerykańskiego lekarza, wirusologa, odkrywcy pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywcy wirusa HIV. W maju Polskę odwiedzi Shuji Nakamura, japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla w 2014 roku za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło, pionier badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło. Z kolei w czerwcu odbędzie się wykład Kurta Wüthricha, szwajcarskiego chemika, laureata Nagrody Nobla w 2002 roku za pracę nad grupą metod jądrowego rezonansu magnetycznego umożliwiającą badanie trójwymiarowej struktury makrocząsteczek w roztworach. We wrześniu ma natomiast przyjechać do Polski Andrew Schally, amerykański biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1977 roku, otrzymanej za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Proobronni na froncie walki z COVID-19
 
Wojskowi medycy w gotowości
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zryw kościuszkowski
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Koronawirus na wojskowej uczelni
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Dowodzę najlepszymi
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Sukcesy sportowców w mundurach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Następca RPG-7
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Arsenał Iranu
Poprad w kolejnej jednostce
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Gwiezdne wojny” Reagana
Saperzy w walce z Covid-19
Trzy cele na ścieżce
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Testy radarów dla Wisły
Ochotnik do Polski
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Studia on-line w Szkole Orląt
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
PGZ pomaga w walce z epidemią
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Defense Without Politics
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Nowy wiceminister w MON
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
USA nie zacznie wojny z Iranem
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Certyfikacja na „Tarczowni”
Iran uderza w USA
Policja i wojsko kontra COVID-19
Logistycy transportują środki ochronne
We Are All Darfur
Edukacja na platformie
Rakiety w celu
Dwa oblicza agenta wywiadu
Medycy WOT kontra COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Sześć dekad pod wirnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO