moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON rozpoczęło program naukowy z udziałem noblistów

Ministerstwo obrony rozpoczyna serię spotkań z naukowcami i noblistami w dziedzinach nauk technicznych, medycyny, chemii i fizyki. Pierwszy wykład dotyczył zagrażających życiu zmian skórnych wywoływanych lekami. Wygłosił go światowej klasy dermatolog – prof. Robert A. Schwartz z USA. Spotkanie odbyło się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

– Celem programu „Nobliści” jest zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi, nawiązanie kontaktów z najlepszymi naukowcami oraz promocja polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami, instytutami badawczymi i szpitalami klinicznymi – mówił dziś prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, podczas inauguracji programu. Profesor podkreślał, że przedsięwzięcie jest częścią nowej polityki naukowej MON. – Niestety, Polska wciąż pozostaje na uboczu, jeśli chodzi o kontakty naukowe. Chcemy to zmienić, dlatego inwestujemy w naukę i wojskowe placówki, aby stały się wybitnymi centrami badawczymi na międzynarodową skalę – tłumaczył wiceminister.

Resort obrony wspiera wojskowe ośrodki naukowe

REKLAMA

Profesor Fałkowski przypomniał, że resort obrony prowadzi obecnie kilka przedsięwzięć naukowych m.in. programy „Katedry ad hoc” i „Kościuszko”. Ten ostatni zakłada, że młodzi polscy naukowcy, którzy wyjechali z Polski, wrócą do kraju, by tu prowadzić badania. Komisja konkursowa zakwalifikowała do tego programu sześć osób. – Do końca roku podpiszemy z nimi umowy i wtedy podamy ich nazwiska – mówił prof. Fałkowski. Badacze rozpoczną pracę w ciągu kilku najbliższych miesięcy m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym, Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Inauguracyjny wykład w programie „Nobliści” wygłosił w WIM-ie prof. Robert A. Schwartz, kierujący katedrą dermatologii w Rutgers Medical School w New Jersey. – Z profesorem współpracujemy od lat, to jego czwarta wizyta w WIM-ie – zauważył gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Instytutu.

Prof. Robert A. Schwartz specjalizuje się w wykrywaniu zmian związanych z nowotworami skóry. Tematem dzisiejszego wykładu były zagrażające życiu zmiany skórne wywoływane lekami. – To ważny temat także dla żołnierzy, tym bardziej, że choroby skóry są jednym z trzech najczęstszych problemów zdrowotnych wśród żołnierzy na misjach, zaraz po chorobach układu pokarmowego i urazach niezwiązanych z działaniami bojowymi – mówił płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej WIM. – Są to zwykle choroby alergiczne, ropne zapalenia mieszków włosowych, stany zapalne skóry – wyliczał płk Korzeniewski. Przyznał jednak, że wciąż nie ma badań dotyczących tego, czy słońce wywołuje reakcje uczuleniowe u żołnierzy, którzy przebywając na misjach, przyjmują leki, np. przeciwmalaryczne.

Naukowcy światowej klasy z wykładami w Polsce

16 grudnia profesor Schwartz poprowadzi też seminarium naukowe na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kolejne spotkania z cyklu „Nobliści” odbędą się już w 2017 roku. Na przełomie kwietnia i maja zaplanowano wizytę Roberta Gallo, amerykańskiego lekarza, wirusologa, odkrywcy pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywcy wirusa HIV. W maju Polskę odwiedzi Shuji Nakamura, japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla w 2014 roku za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło, pionier badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło. Z kolei w czerwcu odbędzie się wykład Kurta Wüthricha, szwajcarskiego chemika, laureata Nagrody Nobla w 2002 roku za pracę nad grupą metod jądrowego rezonansu magnetycznego umożliwiającą badanie trójwymiarowej struktury makrocząsteczek w roztworach. We wrześniu ma natomiast przyjechać do Polski Andrew Schally, amerykański biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1977 roku, otrzymanej za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Zanurkować i wymknąć się śmierci…
 
Amerykanie znów w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Chwała powstańcom
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Trwała odporność terytorialsów
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Druga kadencja prezydenta Dudy
Dla odważnych i walecznych
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Skok na głęboką wodę
Tak się zostaje prymusem
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Szarża „Hallerczyka”
Kierunek: misja
Strzelnice dla terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Cud Piłsudskiego
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Łączność: fundament operacji specjalnej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chemicy do zadań specjalnych
Not Contaminated With Routine
Amerykanie odmładzają F-16
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO