moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprzedaż gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej przesunięta

Zainteresowani kupnem Stoczni Marynarki Wojennej zyskali dodatkowe dwa tygodnie. Sąd zdecydował o przedłużeniu do końca stycznia terminu składania ofert. Wnioskowali o to minister obrony narodowej, Zarząd Morskiego Portu Gdynia i MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, które jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.


Według poprzednich założeń chętni na kupno stoczni mieli się zgłaszać do 18 stycznia. – Do tej pory nie wpłynęła żadna oferta – przyznaje Rafał Terlecki, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wiele jednak wskazuje na to, że to cisza przed burzą. Zanim termin składania dokumentów upłynął, aż trzy podmioty poprosiły, by sąd go przedłużył. – Wnioski złożyli minister obrony narodowej, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA oraz MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA w Warszawie – wylicza sędzia. Argumenty wszystkich były podobne: przygotowanie dobrej oferty wymaga czasu. Sąd się z tym zgodził. – Nowy termin składania ofert został wyznaczony na 31 stycznia, termin ich rozpoznania zaś na 2 lutego – informuje Terlecki.

Ostatni z wnioskodawców – MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych – należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Tymczasem PGZ w ostatnim czasie powołało nową spółkę. Nosi ona nazwę PGZ Stocznia Wojenna i ma siedzibę w Radomiu. W mediach pojawiły się spekulacje, że może się ona starać o przejęcie majątku Stoczni Marynarki Wojennej. PGZ na razie ograniczyła się do wydania lakonicznego komunikatu w tej sprawie. – Celem działalności spółki będzie realizacja określonych zadań związanych z przemysłem stoczniowym. Z uwagi na interes polskiego przemysłu obronnego w chwili obecnej nie możemy ujawnić szczegółów innych niż te, które zawiera Krajowy Rejestr Sądowy – zaznacza Łukasz Prus, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej PGZ SA. – Wkrótce jednak przedstawimy je opinii publicznej – zapowiada.Stocznia MW od 2011 znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej. 99 procent jej akcji należy do Agencji Rozwoju Przemysłu, jeden procent zaś do resortu obrony. Została wyceniona na 224 miliony 909 tysięcy złotych. Nowy właściciel zyska prawo do wieczystego użytkowania kilkudziesięciu działek o powierzchni ponad 30 hektarów, prawo własności budynków, sprzętu wykorzystywanego przez stocznię oraz posiadane przez nią udziały w spółkach prawa handlowego.

Nabywca musi się też zobowiązać do ukończenia budowanego w zakładzie patrolowca ORP „Ślązak”, jeśli taką wolę wyrazi Ministerstwo Obrony Narodowej. Historia tej inwestycji sięga 2001 roku. Wówczas to rozpoczęła się realizacja programu „Gawron”, który miał dać polskiej marynarce siedem nowoczesnych korwet. Plany te spaliły na panewce. Teraz batalia toczy się o wejście do służby choćby tego jednego okrętu.

W ciągu kilkudziesięciu lat funkcjonowania gdyńska stocznia realizowała wiele inwestycji kluczowych dla Marynarki Wojennej RP. Wystarczy wymienić chociażby przebudowę trałowców projektu 206F, po której stały się one nowoczesnymi niszczycielami min, czy przekształcenie jednostki wsparcia logistycznego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” w okręt zdolny do dowodzenia zespołami przeciwminowymi.

Choć stocznia znajduje się w stanie upadłości, w ostatnich latach przynosiła zyski. Według PAP, w 2015 roku zarobiła 22 miliony złotych. Do dziś jest zakładem o dużym znaczeniu dla państwa, dlatego zgodę na sprzedanie jej wskazanemu przez syndyka kontrahentowi wyrazić musi m.in. resort obrony.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
 
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Defense Without Politics
Unwanted Treaty
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Polska pod kontrolą armii
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Artyleryjska interoperacyjność
Leopardy na Podkarpaciu
Gorące obrady NATO w Londynie
Nowe laboratorium WAT
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Trudna droga
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Paczki dla kresowiaków
Trzy filary wojny minowej
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Kto zostawia ślady w sieci
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Terytorialsi za oceanem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
The Army Enters the Frame
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostre strzelanie artylerzystów
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Gotowi na misję
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Błękitni” lecą do Afganistanu
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
AMW poleca się na święta
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe po nowemu
Błyskawiczna reakcja
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wojsko na święta
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Razem się szkolą, razem walczą
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Z archiwum „Szarego”
Los Polski naszym losem
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Amunicja i miny dla armii
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Klucz do dobrych relacji
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO