moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie w Bolesławcu

Czołg Leopard 2A4, wóz bojowy Bradley, transporter opancerzony Stryker – to tylko część pojazdów, które będzie można obejrzeć na rynku w Bolesławcu. W niedzielę odbędzie się tam piknik „Bezpieczna Polska” i oficjalne powitanie stacjonujących w mieście wojsk USA. Wśród atrakcji znajdą się też występy artystyczne amerykańskich żołnierzy i polska grochówka.

– Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z wami – podkreśla ppłk George Mitroka, dowódca 588 Batalionu Inżynierii. – 5 lutego wieczorem w USA odbędzie się finał „Super Bowl”, w którym rywalizują dwie najlepsze drużyny futbolu amerykańskiego. Dla naszych żołnierzy wspólny piknik będzie doskonałą okazją do świętowania tego wydarzenia – przyznaje. Podpułkownik George Mitroka dodaje, że jego podwładni przygotowują już specjalny program artystyczny. Występy mają skrócić dystans pomiędzy nimi a mieszkańcami. Ale oczywiście nie będzie to jedyna atrakcja niedzielnego pikniku.

Oficjalne powitanie zaplanowano na godzinę 11. Odbędzie się ono na placu Piłsudskiego w Bolesławcu (województwo dolnośląskie). Sam piknik rozpocznie się godzinę wcześniej na pobliskim rynku. – Podczas imprezy będzie można obejrzeć sprzęt zarówno amerykańskiej 3 Pancernej Brygady Grupy Bojowej, jak i naszej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – zapowiada kpt. Remigiusz Kwieciński z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Wśród prezentowanych pojazdów znajdzie się między innymi amerykański wóz bojowy Bradley przeznaczony do wsparcia czołgów Abrams. Bradleye wsławiły się udziałem w obydwu wojnach z Irakiem. W pierwszej okazały się nawet skuteczniejsze niż same czołgi. Na rynku zostanie też zaprezentowany kołowy wóz opancerzony Stryker znany z misji w Iraku i Afganistanie. Do tego dochodzą: pojazd saperski Husky i wóz Humvee, a także wojskowy sprzęt z polskich jednostek: czołg Leopard 2A4 oraz kołowy transporter opancerzony Rosomak. Podczas pikniku będzie można obejrzeć występy artystów przygotowane przez bolesławskie instytucje kulturalne oraz skosztować wojskowej grochówki.

Amerykańskie oddziały, liczące około 400 żołnierzy, przyjechały do 40-tysięcznego Bolesławca w połowie stycznia. – Dostali do dyspozycji dwa budynki naszych koszar, a także park sprzętu, gdzie amerykańskie pojazdy stacjonują i są przygotowywane do czekających je zadań – informuje kpt. Kwieciński.

REKLAMA

Przedstawiciele lokalnych władz zapewniają, że są przygotowani na pobyt amerykańskich żołnierzy. – Są coraz bardziej widoczni w mieście. Mamy im też sporo do zaoferowania. Działa u nas nowoczesny aquapark, termy solankowe, warto też zobaczyć Międzynarodowe Centrum Ceramiki. W mieście działają liczne restauracje, kawiarnie, puby. Liczymy, że Amerykanie będą się u nas dobrze czuli, a sam Bolesławiec odniesie korzyść choćby w postaci promocji – mówi Agnieszka Gergont, rzecznik Urzędu Miasta w Bolesławcu.

Do Polski przyjechało już łącznie 3,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Pododdziały ABCT (Armored Brigade Combat Team), czyli Brygadowej Grupy Bojowej są wyposażone między innymi w 87 czołgów M1 Abrams, 144 wozy bojowe Bradley i 419 samochodów Humvee. Prócz Bolesławca stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie i Skwierzynie. Oficjalne powitanie Amerykanów z udziałem polskich władz odbyło się w połowie stycznia na żagańskim poligonie. – To jest strategia wzmacniania bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa regionu, myślenia w kategoriach pokoju, budowania pokoju na świecie – mówiła wówczas premier Beata Szydło. A gen. Timothy P. McGuire, zastępca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie dodawał: – Nasza wspólna historia, wartości i poświęcenie są dowodem trwałej przyjaźni. Wojskowe przymierze pomiędzy Polską a USA ma 238 lat i nigdy nie było silniejsze.
Wiosną w Polsce mają się pojawić kolejne amerykańskie oddziały. Będą stacjonować między innymi w Orzyszu. Łączna liczba żołnierzy osiągnie wówczas 6,5 tysiąca.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. Waldemar Młynarczyk/Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Widzieć i nie być widzianym
 
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Co z tegorocznym MSPO?
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pracowity tydzień flotylli
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Sukcesy sportowców w mundurach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ćwiczenia z torpedą
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON nie wycofuje się z MSPO
„Anakonda” rusza na poligony
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Święto żołnierzy służących na misjach
Koniec kijowskiego snu
Specjalsi świętują
Na misjach święta inne niż zwykle
„Harpun” do walki
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Army of Medics
„Ratownik” od nowa
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Białe noce podhalańczyków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy wiceminister w MON
Morskie początki „Anakondy”
Amerykanie odmładzają F-16
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO walczy z koronawirusem
Mercedes nie tylko do holowania
Agent w generalskich szlifach
Prawdziwi wojownicy
Głos (z) płonącej Warszawy
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Spartan” znów na Mazurach
Na wakacje z WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO