moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma dowodzenia armią zdała test

Ćwiczenia „Zima-17” pokazały skuteczność naszych planów, dobre ich przygotowanie oraz skuteczność działań, które zostały podjęte i które mają nas bronić przed ewentualnym zagrożeniem – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na zakończenie ćwiczenia dowódczo-sztabowego przeprowadzonego w Akademii Sztuki Wojennej.

Przez kilka dni ponad 1700 żołnierzy testowało w wirtualnej przestrzeni założenia reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Dokumenty zmieniające strukturę Wojska Polskiego są właśnie opracowywane w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ćwiczenia „Zima-17” miały być jednym z końcowych sprawdzianów nowych rozwiązań. – To były największe ćwiczenia sztabowe, jakie od wielu lat zostały przeprowadzone. Największe i pierwsze z takim zadaniem – mówił minister Macierewicz. Poza wojskowymi wzięli w nich udział przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych resortów oraz wybranych instytucji układu pozamilitarnego. Do przeprowadzenia gry strategicznej wykorzystano infrastrukturę Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Sztuki Wojennej.


– Ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Zima-17” zostało ujęte do realizacji w harmonogramie pracy Strategicznego Przeglądu Obronnego. Jest to pierwsza taka sytuacja, gdy wnioski Przeglądu wypracowywane są w oparciu o tak zaawansowane przedsięwzięcia. Co więcej, jest to pierwsze ćwiczenie tej skali z realnym uczestnictwem kierownictwa resortu. Ćwiczenie umożliwiło pozyskanie wielu wniosków, które będą wykorzystane na potrzeby końcowego raportu SPO, w tym szczególnie w obszarze systemu dowodzenia oraz wybranych obszarach zdolności – podsumował Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie potencjału i możliwości polskiej armii we współdziałaniu z sojusznikami. – Ćwiczenia „Zima-17” z założenia miały stanowić poważne wyzwanie dla dowódców szczebla strategicznego i operacyjnego. Zgodnie z oczekiwaniami podczas realizacji zadań poczyniono wiele spostrzeżeń – mówi gen. bryg. Maciej Jabłoński, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

REKLAMA

Scenariusz ćwiczeń odpowiadał współczesnym wyzwaniom stojącym przed wschodnią flanką NATO z uwzględnieniem aspektów krajowych i sojuszniczych. Jak zaznaczył minister Macierewicz, po raz pierwszy manewry dowódczo-sztabowe przebiegały według tak realistycznego ciągu zdarzeń. Głównym zadaniem treningu było sprawdzenie krytycznych zdolności państwa do obrony własnego terytorium wraz z wojennym systemem dowodzenia armią, dlatego szczegółowe informacje na temat ćwiczeń są niejawne.

– Rezultaty i przemyślenia będą przydatne do wypracowania rozwiązań poprawiających efektywność procesu planowania, organizowania oraz prowadzenia działań bojowych na wszystkich szczeblach dowodzenia. Analiza jest prowadzona w środowisku wielowymiarowym, wykraczającym poza działania militarne, z uwzględnieniem szeroko rozumianego otoczenia, w tym systemu obrony państwa. Pierwsze refleksje i opinie ćwiczących podmiotów są satysfakcjonujące, potwierdzają bowiem słuszność przyjętych założeń – ocenia gen. Jabłoński.

MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Hekatomba na Woli
Strzelnice dla terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Skok na głęboką wodę
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
Not Contaminated With Routine
Kierunek: misja
Chwała powstańcom
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Trwała odporność terytorialsów
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
F-16 kończą misję w Estonii
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Cud Piłsudskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Chemicy do zadań specjalnych
Laserowa artyleria US Army
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Tak się zostaje prymusem
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Łączność: fundament operacji specjalnej
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polsko-amerykańska współpraca
Szarża „Hallerczyka”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Druga kadencja prezydenta Dudy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO