moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wizyta w Estonii

Rozmawialiśmy dziś o współpracy wojskowej i politycznej zarówno w ramach NATO, jak i UE. Rozmawialismy o współpracy dwóch zaprzyjaźnionych państw, które dobrze się rozumieją i chcą ze sobą współpracować dla bezpieczeństwa własnych narodów i dla pokoju w całej Europie – powiedział minister Antoni Macierewicz po spotkaniu z ministrem obrony Estonii Margusem Tsahkną.

We wtorek szef polskiego MON przebywał z jednodniową wizytą w Tallinie, gdzie spotkał się z ministrem obrony, szefem Sił Obrony Estonii gen. R. Terrasem, przewodniczącym Parlamentarnego Komitetu ds. Obrony H. Hanso oraz dowódcą Ligi Obrony gen. bryg. M. Kiili.

– Łączy nas wiele lat historii, łączą nas więzy gospodarcze, łączy nas też zrozumienie, jakie są rzeczywiste zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy i świata. Polska i Estonia, jak niewiele innych krajów, rozumie jak olbrzymim niebezpieczeństwem jest narastająca, agresywna postawa Federacji Rosyjskiej, która znalazła swoją realizację najpierw w ataku na Gruzję, później w dramacie smoleńskim, później w agresji na Ukrainę, a wreszcie w dramatycznych wydarzeniach związanych z zestrzeleniem samolotu linii malezyjskich. Te wszystkie ataki układają się w jeden ciąg narastającej agresji przeciwko, nie tylko Europie środkowo-wschodniej, ale podważające ład międzynarodowy w Europie w ogóle. Zarówno Polska jak i Estonia, ma świadomość, że nie jest to zagrożenie tylko dla naszych krajów. To jest zagrożenie dla istnienia ładu międzynarodowego, pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkich narodów państw Europy – mówił po spotkaniu minister Macierewicz.

REKLAMA

– Działaliśmy w ostatnich latach w sposób zjednoczony. Działaliśmy wspólnie i dzięki temu osiągnięcia jakie zostały ogłoszone podczas szczytu NATO w Warszawie gwarantują naszym państwom i Europie bezpieczeństwo i pokój, i dają szansę iż zatrzymamy te zagrożenia, jakie ze wschodu zostały zademonstrowane w ostatnich latach – podkreślał minister Macierewicz.

– W Polsce od dwóch miesięcy stacjonują siły amerykańskie, większe niż te, które były początkowo deklarowane. W najbliższych miesiącach siły NATO zostaną rozlokowane w Estonii, także w Polsce, a polski kontyngent, który będzie obecny w ramach sił natowskich na Łotwie, będzie także zawsze gotowy do współdziałania na terenie Estonii. Wiele czasu z naszej rozmowy poświęciliśmy na rozważania jak wzmocnić struktury NATO gwarantujące bezpieczeństwo naszych krajów. Rozmawialiśmy o ujednoliceniu łańcucha dowodzenia, o roli Korpusu w Szczecinie oraz międzynarodowego dowództwa dywizyjnego w Elblągu – podkreślał w wypowiedzi minister Macierewicz.

Szef MON zaznaczył, że jednym z tematów rozmowy ministrów obrony były kwestie związane z misją Baltic Air Policing. Misją, jak zaznaczył szef MON, która jest zobowiązaniem Polski i wkładem naszego kraju w utrzymanie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Minister Macierewicz pytany przez dziennikarzy o korzystanie z doświadczeń Estonii jeśli chodzi o obronę terytorialną wskazał, że są one dla nas bardzo inspirujące i ważne. Ale trzeba pamiętać o różnicy strukturalnej obu sytuacji. Estońska Liga Obrony bliższa jest polskim doświadczeniom organizacji proobronnych. Obrona terytorialna w Polsce jest piątym rodzajem sił zbrojnych, jest integralną częścią armii. Z tego punktu widzenia działa w innych strukturach niż działająca w systemie obronnym Estonii obrona terytorialna.

Podczas wizyty w Tallinie polska delegacja złożyła wieniec przed Kolumną Zwycięstwa w Wojnie o Niepodległość.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Na misjach święta inne niż zwykle
 
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
PGZ będzie obecna na MSPO
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojsko ma ofertę dla cywili
Weterani znów staną na macie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Współzawodnictwo rozwija
Online z mistrzami sportu
Powstaną kolejne strzelnice
Groty z granatnikiem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda jedzie do USA
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Brawurowe zagony motorowe
Szkolenie wodne podhalańczyków
16 sekund Liberatora
Ofensywa Tuchaczewskiego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie porty bardziej otwarte
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kolejne Groty dla wojska
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ułańska szarża
Kraby w Bolesławcu
Rakiety z Mesko w F-35
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Krwawy Wołyń
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Oficer jak biała karta...
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Most do współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zbiegowie z innego świata
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ogromne zainteresowanie Soną
Ochotnicy na ratunek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO