moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uwaga, rejon skażony!

Prawie 400 żołnierzy z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz Pułku Ochrony przez tydzień szkoliło się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Na terenie, na którym zastosowano bojowy środek trujący, pododdziały ćwiczyły m.in. rozpoznawanie skażeń, używanie masek przeciwgazowych, odzieży ochronnej, pokonywanie terenu skażonego.

W Drawsku Pomorskim znajduje się jedyny w kraju ośrodek szkolenia z obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR), na terenie którego można w celach szkoleniowych używać prawdziwych środków trujących.

Zanim żołnierze z Garnizonu Warszawa wyjechali na Zachodnie Pomorze, wzięli udział w zajęciach teoretycznych w jednostkach. Przypomnieli sobie zasady działania urządzeń rozpoznawania skażeń chemicznych i promieniotwórczych oraz działania pakietów likwidacji skażeń.

REKLAMA

Trujący iperyt

Tego rodzaju umiejętności są dla żołnierzy z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz Pułku Ochrony bardzo ważne. Ich zadaniem jest bowiem zabezpieczenie stanowisk dowodzenia w razie kryzysu lub konfliktu zbrojnego. – Muszą oni wiedzieć, jak zachować się także wtedy, gdy przeciwnik użyje broni masowego rażenia. Jak przetrwać w terenie skażonym i jak prowadzić zabiegi dekontaminacji, aby móc działać po ataku tego typu bronią – wyjaśnia st. chor. Piotr Trębacz z Pułku Ochrony, specjalista OPBMR.

Szkolenie na drawskim poligonie odbywało się pod okiem instruktorów-chemików. Ponieważ w czasie ćwiczeń używano prawdziwych środków trujących, każdy żołnierz przed zajęciami przeszedł badania lekarskie.

Na terenie poligonu zastosowano odczynnik RT – bojowy środek trujący: iperyt. Podczas szkolenia żołnierze korzystali z przyrządów rozpoznawania skażeń chemicznych PChR-54 i urządzeń do rozpoznawania skażeń promieniotwórczych – rentgenoradiometrów DP-75. Odkażali ludzi i sprzęt za pomocą indywidualnych pakietów likwidacji skażeń oraz przy użyciu indywidualnych zestawów samochodowych.

Jak na polu walki

Kulminacyjną częścią zajęć było pokonanie pieszo skażonego terenu. Najpierw, idąca na czele pododdziału drużyna rozpoznania skażeń musiała stwierdzić, czy na trasie marszu pojawiło się skażenie. Jeśli tak, wszyscy żołnierze natychmiast zakładali odzież ochronną i maski przeciwgazowe. Po sprawdzeniu szczelności masek, mogli ruszyć dalej. Do pokonania mieli około 150-metrowy odcinek poligonowej drogi.

– To zadanie odbywało się w warunkach przypominających prawdziwe pole walki. Żołnierze świadomi użycia bojowego środka trującego, dokładnie sprawdzali swoją odzież ochronną i szczelność masek przeciwgazowych – mówi kpt. Przemysław Kosobudzki, szef szkolenia Pułku Ochrony.

Po pokonaniu terenu, każdy z żołnierzy musiał wykonać zabiegi częściowej likwidacji skażeń. Następnie wszyscy przechodzili cykl pełnej dekontaminacji na tzw. ścieżce odkażania, którą stanowił ciąg specjalistycznych namiotów. Każdy oddał do odkażania swoje wyposażenie i umundurowanie, po czym musiał w łaźni namiotowej zmyć z ciała ewentualne ślady środka trującego. Dopiero po przeprowadzeniu całkowitej likwidacji skażeń uczestnicy szkolenia dostali zapasowe umundurowanie i kontynuowali zajęcia.

Ze względów bezpieczeństwa, tuż po kąpieli każdy żołnierz został po raz kolejny poddany badaniom lekarskim. Kilka godzin po zakończeniu zajęć medycy sprawdzili jeszcze raz stan zdrowia żołnierzy.

W ciągu trzech lat wszyscy żołnierze jednostek wojskowych podległych Dowódcy Garnizonu Warszawa mają wziąć udział w ćwiczeniach z użyciem bojowych środków trujących.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król

dodaj komentarz

komentarze


Więcej celowników z PCO dla wojska
 
Chwała powstańcom
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Na misjach święta inne niż zwykle
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Skok na głęboką wodę
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Strzelnice dla terytorialsów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Polskie porty bardziej otwarte
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Druga kadencja prezydenta Dudy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Tak się zostaje prymusem
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Lato z czerwonym terrorem
Amerykanie odmładzają F-16
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polsko-amerykańska współpraca
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Łączność: fundament operacji specjalnej
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Galicyjskie przesilenie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kurs dla saperskich ekspertów
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Hekatomba na Woli
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kierunek: misja
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Laserowa artyleria US Army
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Not Contaminated With Routine
Wojskowy Hot450Challenge
Cud Piłsudskiego
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO