moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy w Nowej Dębie

Pięć tygodni spędzili na poligonie w Nowej Dębie żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Na Podkarpaciu szkoliły się wszystkie pododdziały tej jednostki. – Przećwiczyliśmy wszystko, czego na co dzień nie jesteśmy w stanie sprawdzić w garnizonach – podkreśla ppłk Piotr Terebus, szef szkolenia 1 BPanc.

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba rotacyjnie umiejętności doskonaliły wszystkie pododdziały 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. W sumie przez podkarpacki poligon przewinęło się około 1200 żołnierzy. Każdy spędził na poligonie od dwóch do trzech tygodni. – Poszczególne pododdziały, w zależności od swojej specyfiki, miały do wykonania inne zadania, choć z założenia był to poligon ogniowy – wyjaśnia ppłk Piotr Terebus, szef szkolenia 1 BPanc.

Żołnierze ćwiczyli strzelanie z broni ręcznej oraz wozów bojowych. Przeszli również szkolenie taktyczne, saperskie i chemiczne. Szef szkolenia podkreśla, że zgrupowanie było krótkie, ale intensywne. – Zdarzało się, że zajęcia trwały nawet po 20 godzin na dobę, pięć razy w tygodniu, a żołnierze odpoczywali tylko w weekendy – precyzuje ppłk Terebus.

REKLAMA

– Przeprowadziliśmy marsze na orientacje i marsze kondycyjne na dystansie kilkunastu kilometrów, a także strzelania z wozów bojowych w nocy i ćwiczenia w kierowaniu ogniem plutonu, których nie jesteśmy w stanie zrealizować w jednostce – mówi ppor. Kamil Zduski, dowódca 1 Plutonu Zmechanizowanego z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie. Żołnierze pod jego dowództwem przygotowywali się w Nowej Dębie do zawodów pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych.

W pięciotygodniowych manewrach wzięły udział m.in. bojowe wozy piechoty BWP 1 z batalionów zmechanizowanych. Dywizjon przeciwlotniczy korzystał z zestawów artyleryjsko-rakietowych ZSU-23-4MP Biała, a dywizjon artylerii samobieżnej – z haubic Goździk kalibru 122 mm. Z kolei saperzy, którzy w ośrodku inżynieryjnym ćwiczyli m.in. rozbudowę fortyfikacyjną, użytkowali własne koparki i spycharki BAT-M. Na poligonie w Nowej Dębie zabrakło jedynie czołgów. – Czołgiści nie brali udziału w tych ćwiczeniach, gdyż w jednostce trwa procedura przezbrajania – wyjaśnia ppłk Piotr Terebus. Już wkrótce, w ramach programu wzmacniania ściany wschodniej, do 1 BPanc trafią czołgi Leopard 2A5.

Całość szkolenia zabezpieczały bataliony: logistyczny i dowodzenia. Ten pierwszy użyczał swoich samochodów do przewozu amunicji i zajmował się obsługą kuchni; drugi wystawił wóz dowódczo-sztabowy ADK-11, zapewniając tym samym łączność dowódcy zgrupowania ze wszystkimi pododdziałami.

Jednym z najważniejszych punktów pięciotygodniowego szkolenia była certyfikacja plutonów oraz sekcji strzelców wyborowych z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego, stacjonującego w Chełmie. Proces oceny był wieloetapowy. Najpierw żołnierze zmierzyli się z zadaniami teoretycznymi, sprawdzającymi m.in. znajomość regulaminów, oraz przeszli test z wychowania fizycznego. Później rozpoczęły się całodobowe zadania na tzw. pętli taktycznej. Plutony przygotowywały dokumenty bojowe, wzięły udział w marszu ubezpieczonym, musiały także poradzić sobie z zasadzką, odeprzeć napad ogniowy, pokonać przeszkody terenowe i przejść do natarcia. Oprócz zadań taktycznych były też ogniowe. – Sporo było strzelań sytuacyjnych, a żołnierze musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnością kierowania ogniem plutonu – podkreśla ppłk Terebus.

Teraz przed wojskowymi z Chełma majowe ćwiczenia kompanijne, następnie wrześniowa certyfikacja całego 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Szkolenie poligonowe w Nowej Dębie to pierwsze tak duże manewry 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w tym roku. Kolejne zaplanowano w maju, również na podkarpackim poligonie. Najpoważniejsze tegoroczne ćwiczenia, w których weźmie udział 1 BPanc, to wrześniowe ćwiczenia „Dragon ‘17”.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: 1 BPanc

dodaj komentarz

komentarze


Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
 
Wesprzyj kombatantów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Święto terytorialsów
Nowe sanitarki dla wojska
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wojsko przeciw wirusowi
16 Dywizja najlepsza!
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Ogień w natarciu
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Polsko-amerykańska współpraca
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ukraiński kurs na Zachód
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kraby kontra okręt
Komisje sejmowe o umowie z USA
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Polak z Medalem NATO
„Kaper” przeciw terrorystom
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
„Aviation Detachment” w Łasku
Sonary dla śmigłowców ZOP
Laserowa artyleria US Army
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kombatanci na parkiecie
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Druga kariera byłych żołnierzy
Medycy po unitarce
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ochotnik do Auschwitz
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Wybuchowa edukacja
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Marynarski Katyń
Zaplecze dla Rosomaków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Mordercza obrona Warszawy
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO