moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsze plutony w wojskach lądowych

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych rozegrano największe w armii zawody użyteczno-bojowe. Żołnierze rywalizowali o tytuł najlepszego plutonu. Wykonywali m.in. 25-kilometrowe marsze i sprawdzali celność w dzień i w nocy. – Dali z siebie wszystko. Byli wykończeni, ale do końca wykonywali wszystkie zadania – mówi mjr Andrzej Grzywacz, kierownik zawodów.

Zawody zorganizowało Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. 28 marca na poligonie w Biedrusku pod Poznaniem zameldowało się ponad 300 żołnierzy z całej Polski i około 50 sztuk różnego rodzaju pojazdów, np. transporterów Rosomak, bojowych wozów piechoty oraz czołgów Leopard 2A4, T-72 i PT-91. Do udziału w rywalizacji zgłosiły się plutony z jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Są to najlepsze pododdziały wojsk lądowych, które wcześniej uzyskały wysokie noty w zawodach rozgrywanych na poziomie dywizji i brygad.

– Zawody pozwalają ocenić zdolności bojowe pododdziałów pancernych, zmechanizowanych, zmotoryzowanych i aeromobilnych. To także sposobność do sprawdzenia kondycji psychofizycznej żołnierzy – mówi komendant CSWLąd płk Piotr Kriese. Zawodami użyteczno-bojowymi przyczyniamy się do integracji żołnierzy wojsk lądowych – dopowiada ppłk Roman Narożny, zastępca komendanta.

Do udziału w zawodach żołnierze przygotowywali się w swoich jednostkach już od dłuższego czasu. Każdy pluton sześć tygodni przed zawodami otrzymał szczegółowy regulamin i opis konkurencji. – Przed przyjazdem do Centrum Szkolenia ćwiczyliśmy głównie kondycję i umiejętności ogniowe. Konkurencje, które rozgrywamy podczas zawodów, nawiązują do szkolenia prowadzonego na co dzień w naszych jednostkach wojskowych. Ale żeby dobrze wypaść, trzeba dopracować niektóre elementy i podnieść wytrzymałość fizyczną – mówi ppor. Grzegorz Jaciuk, dowódca plutonu z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Podczas zawodów żołnierze musieli dać z siebie wszystko, większość zadań wykonywali bowiem na czas. Plutony rywalizowały w siedmiu różnych konkurencjach. Żołnierze musieli przejść na przykład tzw. pętlę taktyczną. Podczas tej konkurencji zaliczyli 15-kilometrowy marsz i wykonywali różnego rodzaju dodatkowe zadania, m.in. zakładali ładunki wybuchowe, przechodzili nad urwiskiem za pomocą liny, pokonywali w bród kilkudziesięciometrową przeszkodę wodną. Ewakuowali także uszkodzony pojazd z drogi i zakładali na czas maski przeciwgazowe. – Pętla taktyczna to jedno z najtrudniejszych zadań, które musieli wykonać podczas zawodów. Żołnierze na trasie pokonywali różnego rodzaju przeszkody terenowe, np. wzniesienia, strome podejścia i tereny podmokłe. Dodatkowym utrudnieniem było to, że każdy pluton dźwigał dwie drewniane belki ważące po 100 kilogramów – mówi kpt. Janusz Jarmużek, oficer prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. – Żeby sprawnie i dokładnie wykonać zadania, musieli ze sobą współpracować. Liczył się bowiem czas wykonania konkurencji przez ostatniego członka zespołu – dodaje rzecznik.

Żołnierze przyznają, że do najbardziej wyczerpujących zadań, poza pętlą taktyczną, należał marsz na orientację. Żołnierze musieli w pełnym oporządzeniu: kamizelkach, hełmach, z bronią i plecakami maszerować przez 25 kilometrów. Na trasie musieli dotrzeć do wyznaczonych punktów kontrolnych. – Tu liczy się siła, wytrzymałość i umiejętność poruszania się w trudnym terenie. Żołnierze musieli przedzierać się przez las i teren bagienny. A przy tym cały czas musieli zachowywać zasady skrytego poruszania się, bo zgodnie ze scenariuszem byli narażeni na działanie grup dywersyjno-rozpoznawczych przeciwnika – opisuje mjr Andrzej Grzywacz, kierownik cyklu wychowania fizycznego i sportu Centrum Szkolenia i kierownik zawodów. – Trzeba było dobrze zaplanować trasę, bo tu sama kondycja nie wystarczyła. Poza tym liczy się nastawienie psychiczne. Jak nogi nie dają rady, to maszeruje głowa – dodaje ppor. Norbert Kazurek z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Ale to nie wszystko. Żołnierze zaliczyli także bieg patrolowy ze strzelaniem, strzelanie nocne, kierowanie wozami bojowymi (plutony rozpoznawcze musiały w zamian pokonać tor przeszkód) oraz tzw. kierowanie ogniem plutonu w obronie. – Jestem dumny ze swoich żołnierzy. Poradzili sobie świetnie. Najlepiej poszły nam konkurencje ogniowe. Ale byliśmy też dobrze przygotowani pod względem kondycyjnym – mówi ppor. Bartłomiej Więcek z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Pluton pod jego dowództwem zajął pierwsze miejsce w kategorii wojsk aeromobilnych.

Uroczyste zakończenie zawodów odbyło się w czwartek w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Puchary i medale od inspektora wojsk lądowych gen. bryg. Wojciecha Grabowskiego i komendanta CSWLąd odebrali dowódcy najlepszych pododdziałów.

Wyniki zawodów

w klasyfikacji plutonów czołgów
1. miejsce – pluton z 1 Batalionu Czołgów, 10 Brygada Kawalerii Pancernej (20 pkt)
2. miejsce – pluton z 1 Batalionu Czołgów, 21 Brygada Strzelców Podhalanskich (18 pkt)
3. miejsce – pluton z 1 Batalionu Czołgów, 9 Brygada Kawalerii Pancernej

w klasyfikacji plutonów zmechanizowanych
1. miejsce – pluton z 1 Batalionu Zmechanizowanego, 1 Brygada Pancerna (23 pkt)
2. miejsce – pluton z Batalionu Zmechanizowanego, 10 Brygada Kawalerii Pancernej (15 pkt)
3. miejsce – pluton z 1 Batalionu Zmechanizowanego, 7 Brygada Obrony Wybrzeża (13 pkt)

w klasyfikacji plutonów zmotoryzowanych ex aequo
1. miejsce – pluton 1 Batalionu Zmotoryzowanego, 12 Brygada Zmechanizowana (15 pkt) i pluton z 1 Batalionu Zmotoryzowanego, 17 Brygada Zmechanizowana (15 pkt)

w klasyfikacji plutonów aeromobilnych
1. miejsce – pluton szturmowy z 18 Batalionu Powietrznodesantowego, 6 Brygada Powietrznodesantowa (17 pkt)
2. miejsce – pluton szturmowy z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej (13 pkt)

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Janusz Jarmużek

dodaj komentarz

komentarze


Własne interesy Europy
 
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Krwawe walki o Monte Cassino
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Arsenał Iranu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Podziemna potęga
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
F-35 – polska Harpia
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szturmani na Lipie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Żyj zdrowiej
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Noc deportacji
We Are All Darfur
Defense Without Politics
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Double Eagle po nowemu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Czerwoni w odwrocie
Sowieci w lodowej pułapce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
O Patriotach na WAT
They Train Together, They Fight Together
Iran uderza w USA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Chciałem walczyć z Niemcami
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Umowa na Harpie podpisana!
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO