moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
15 Brygada pomaga przygotować „Combat Alert”

Szkolenie liderów organizacji proobronnych na poligonie w Bemowie Piskim było próbą generalną przed letnimi manewrami „Combat Alert”. Pod okiem instruktorów z 15 Brygady Zmechanizowanej uczyli się, jak przygotować plan ćwiczenia, wyznaczyć cele oraz zadania dla poszczególnych pododdziałów.

– To nie zabawa w wojsko, lecz profesjonalne szkolenie – mówią partnerzy Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”. Podczas ćwiczeń organizowanych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim członkowie organizacji proobronnych poznają wojskowe procedury, uczą się walki wręcz, obsługi broni oraz zapoznają się ze sprzętem.

W miniony weekend do ośrodka w Orzyszu przyjechało 40 liderów organizacji proobronnych. Zajęcia z planowania i organizacji ćwiczeń wojskowych prowadzili oficerowie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Głównym zadaniem uczestników szkolenia było opracowanie dokumentacji (według norm wojskowych) manewrów poligonowych „Combat Alert 2017”, które odbędą się na początku lipca.

REKLAMA

– Przed każdą edycją „Combat Alert” organizujemy ćwiczenia dla tych uczestników, którzy będą dowodzić pododdziałami od szczebla drużyny do batalionu. Szkolenie ma na celu przygotowanie poszczególnych zespołów do działania: zgranie organizacyjne walczących stron, wyznaczenie łańcucha dowodzenia – wyjaśnia Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”.

Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna opracowywała plan ataku, a druga – obrony. Ci pierwsi musieli zdecydować, którymi drogami będą się przemieszczać żołnierze oraz określić główne kierunki natarcia i obiekty, które powinny zostać zdobyte w pierwszej kolejności. Druga grupa opracowała plany wycofywania się na kolejne rubieże oraz cele natarcia oddziałów dywersyjnych, które będą utrudniać przeciwnikowi działanie, atakując jego tyły.

Piotr Polak ps. „Camel” z Grupy Dragon SF będzie podczas „Combat Alert 2017” dowódcą Frontu Eurazjatyckiego. Jego ugrupowanie będzie walczyć z Sojuszem Narodów, wspomaganym przez partyzantów. – Podczas szkolenia oficerowie z 15 Brygady uczyli nas, jak przygotować plan ćwiczeń, wyznaczyć cele oraz zadania dla poszczególnych jednostek – opowiada. Robert Jarosz ps. „Robur” ze Stowarzyszenia Wierni w Gotowości pod Bronią (FIA) dodaje, że uczyli się także, jak należy podzielić i wykorzystać siły oraz jak podjąć działania rozpoznawcze.

– Ćwiczenia zorganizowaliśmy wspólnie z Biurem ds. Proobronnych MON. Gen. bryg. Jarosław Gromadziński dowódca 15 Brygady zapewnił instruktorów oraz transport, o zakwaterowanie zadbał ppłk Jarosław Wyszecki, komendant Ośrodka w Bemowie Piskim – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”. Poprzednie takie szkolenie odbyło się w styczniu. Wówczas gen. bryg. Jarosław Gromadziński osobiście prowadził zajęcia na temat procesu planowania działań na szczeblu taktycznym.

W dawnej szkole w Drozdowie, niedaleko Orzysza i Giżycka, powstają wojskowe koszary, z których będą korzystać członkowie organizacji proobronnych. Rada Gminy w Orzyszu przekazała budynek Fundacji „Combat Alert”. – Do września potrwa remont tego obiektu, a potem będzie on służył szkołom mundurowym, organizacjom paramilitarnym i proobronnym jako miejsce spotkań i konferencji – mówi Marcin Korowaj. Będzie to także miejsce szkoleń przyszłych rezerw sił zbrojnych, w tym tworzących się wojsk obrony terytorialnej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: diakon Paweł Tula

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Strzelnice dla terytorialsów
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Amerykanie znów w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Chłopiec, który przyniósł śmierć
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Tak się zostaje prymusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Druga kadencja prezydenta Dudy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Chwała powstańcom
Trwała odporność terytorialsów
Łączność: fundament operacji specjalnej
Not Contaminated With Routine
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie odmładzają F-16
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Chemicy do zadań specjalnych
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Kierunek: misja
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Szarża „Hallerczyka”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Skok na głęboką wodę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Online z mistrzami sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Cud Piłsudskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO