moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dostali gwiazdki podporuczników WOT

Macie kształtować nową armię wzmocnioną o wojska obrony terytorialnej – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas promocji oficerskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Podporucznikowskie gwiazdki otrzymało 27 absolwentów pierwszego studium dla podoficerów, którzy chcą służyć w WOT. Wkrótce żołnierze obejmą stanowiska w jednostkach.

Do promocji na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie stanęli po raz pierwszy absolwenci pilotażowego studium dla przyszłych oficerów wojsk obrony terytorialnej. Dzień wcześniej – zanim otrzymali podporucznikowskie gwiazdki – odebrali świadectwa ukończenia wrocławskiej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

REKLAMA

„Nie zawieść Polski”

Aktu mianowania na stopień podporucznika dokonał gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Potem oficerowie złożyli uroczyste ślubowanie oraz odśpiewali „Pieśń rycerską”. –„Nigdy Cię nie zawiodę, Ojczyzno!” Dobrze, że te słowa przysięgi tak mocno dziś tu wybrzmiały. To jest wasza misja, obowiązek i decyzja, którą podejmujecie na całe życie – mówił minister obrony Antoni Macierewicz, zwracając się do absolwentów wrocławskiej uczelni.

Do korpusu oficerskiego awansowało 27 podoficerów. Wszyscy trafią do służby w jednostkach wojsk obrony terytorialnej. – Wy macie kształtować tę nową armię wzmocnioną o wojska obrony terytorialnej. Macie ochotników wychować, wyszkolić i sprawić, by byli tak dzielni i skuteczni jak wy. Nigdy nie wolno wam zapomnieć, że fundamentem bezpieczeństwa jest siła naszej armii, wartości, na które przed chwilą przysięgaliście i wasze zdolności kształtowania żołnierzy – podkreślał szef resortu obrony.

Pierwsze stanowisko – dowódca plutonu

Do absolwentów zwrócił się także gen. bryg. Dariusz Skorupka, rektor-komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. – Włożyliście dużo pracy w swoją edukację. Wykazaliście się dużą odpornością psychiczną i nabyliście cechy, które powinni posiadać charyzmatyczni dowódcy. Jeszcze wczoraj byliście słuchaczami, a za chwilę będziecie dowódcami. Miejcie zatem na uwadze, że najważniejszą ocenę wystawią wam podwładni – mówił generał.
Studium z pierwszą lokatą ukończył ppor. Paweł Wołosz. – Awans na pierwszy stopień oficerski to wielka odpowiedzialność. Tym bardziej, że stajemy się częścią nowo tworzonych wojsk obrony terytorialnej. Będziemy brać czynny udział w budowaniu współczesnego wojska między innymi szkoląc i wychowując wojskową młodzież. Pragniemy zapewnić, że nałożony na nas obowiązek wypełnimy najlepiej jak potrafimy – mówił ppor. Wołosz w imieniu absolwentów zgromadzonych na placu Piłsudskiego. I dodawał: – Żołnierz wart jest bowiem tyle, ile siebie da Ojczyźnie.
Podporucznik Wołosz w wojsku służy od 1992 roku, zanim rozpoczął szkolenie we Wrocławiu był szefem Węzła Łączności w Siedlcach. – Teraz przygotowuję się do objęcia nowych obowiązków jako dowódca plutonu w 5 Batalionie OT w Siedlcach – mówi prymus promocji. W uznaniu szczególnych osiągnięć rektor-komendant WSOWL przekazał ppor. Wołoszowi pamiątkowy pierścień uczelni. W podobny sposób wyróżnieni zostali ppor. Wiesław Lotkowski i ppor. Piotr Workun.

Pół roku szkolenia

Zanim absolwenci stanęli do promocji przez pół roku uczyli się we Wrocławiu. W studium oficerskim mogli wziąć udział głównie podoficerowie z wyższym wykształceniem. Poza zajęciami z taktyki ogólnej, rozpoznania, regulaminów czy strzelania, ochotnicy zdobywali też wiedzę z podstaw dowodzenia, geopolityki i systemu obrony państwa. Jako przyszli oficerowie piątego rodzaju sił zbrojnych poznawali zasady działania wojsk obrony terytorialnej i organizacji proobronnych.

Czekały ich też dwa poważne egzaminy. Pierwszy na dowódcę plutonu zdawali w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, kolejny – na stopień oficera – we Wrocławiu. Pod koniec podoficerowie odbyli też praktyki dowódcze w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Na półmetku szkolenia oficerskiego do WOT jest jeszcze 66 osób. Ich kurs trwa dłużej, bo przechodzą go osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z wojskiem. Ich promocja odbędzie się jesienią.

Wojska obrony terytorialnej zostały powołane 1 stycznia 2017 roku jako piąty rodzaj sił zbrojnych. Sformowano już trzy pierwsze brygady OT: w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Są one podporządkowane bezpośrednio pod Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W sumie WOT mają liczyć około 53 tysiące żołnierzy, którzy będą służyć w 17 brygadach.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
Zbiegowie z innego świata
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na misjach święta inne niż zwykle
Groty z granatnikiem
Ofensywa Tuchaczewskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Kolejne Groty dla wojska
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Weterani znów staną na macie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda jedzie do USA
Powstaną kolejne strzelnice
Brawurowe zagony motorowe
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ułańska szarża
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Szkolenie wodne podhalańczyków
Kraby w Bolesławcu
Wojsko przeciw wirusowi
Żołnierze w sztafecie pomocy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie porty bardziej otwarte
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
PGZ będzie obecna na MSPO
F-16 kończą misję w Estonii
Most do współpracy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wojsko ma ofertę dla cywili
Rakiety z Mesko w F-35
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
16 sekund Liberatora
Ochotnicy na ratunek
Współzawodnictwo rozwija

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO