moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przywracają nadzieję ofiarom terrorystów

We wsiach i obozach, gdzie obecnie mieszkają Kurdowie, brakuje wszystkiego. Przekazaliśmy im pieniądze na zakup m.in. żywności, środków pierwszej potrzeby, namiotów i leczenie – mówi Agata Ring, pracownik Centrum Weterana, wolontariusz Fundacji Orla Straż. Niedawno wróciła z misji humanitarnej do irackiego Kurdystanu.

– Zajmujemy się organizowaniem pomocy dla ludności kurdyjskiej walczącej z Daesh, czyli tzw. Państwem Islamskim (ISIS). Pomagamy przesiedlonym rodzinom oraz wspieramy żołnierzy ochotników koalicji antyterrorystycznej i ich bliskich – mówi kmdr ppor. rez. Bartosz Rutkowski. Fundację Orla Straż założył w 2016 roku, gdy usłyszał, że terroryści z tzw. Państwa Islamskiego ukrzyżowali dwunastoletniego asyryjskiego chłopca. Jego starszy syn był rówieśnikiem zamordowanego.

Agata Ring, specjalistka Zespołu Edukacji i Tradycji w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, spędziła w dolinie Niniwy w irackim Kurdystanie dwa tygodnie. Uczestniczyła w misji humanitarnej zorganizowanej przez Fundację Orla Straż. „U nas wszystko w porządku, tylko serce waży tonę. Trudno patrzeć na to, z czym tutaj muszą mierzyć się ludzie” – napisała w pierwszym mailu wysłanym do Polski.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu obejrzała w internecie film. Młode dziewczyny, niewolnice seksualne porwane przez terrorystów Daesh, opowiadały o bestialskich gwałtach, o dzieciach, które straciły, o przyjaciółkach, które nadal przebywają w niewoli. – Musiałam coś zrobić. Pojechałam do nich z misją humanitarną, bo ktoś musi – podkreśla Agata.

Celem wyprawy Agaty Ring i Dawida Czyża, wolontariuszy Fundacji Orla Straż, były spotkania z ludźmi, którym pomaga fundacja. W rozmowach z przedstawicielami lokalnych społeczności ustalali, co jest im najbardziej potrzebne: tablice do szkoły, lodówka, materace do spania czy generator prądu. Ludzie, których spotkali na miejscu, potrzebowali natychmiastowej pomocy. Siedemnastoletni Mohamed został głową 5-osobowej rodziny, gdy ojciec zginął w zamachu bombowym w Sindżarze, a matka zmarła z głodu i wyczerpania podczas ucieczki. Latih stracił nogę, ma protezę mocowaną taśmą izolacyjną, trudno mu chodzić i nie jest w stanie utrzymać rodziny. Natomiast mały Kasim musi przejść operację przetoki żołądkowej.

Przewodnikami Agaty i Dawida w obozach dla uchodźców byli żołnierze z chrześcijańskich oddziałów wspierających kurdyjską armię oraz aktywiści z Yezidi Human Rights Organization-International. Jazydzi narażeni są na szczególne okrucieństwo ekstremistów z Daesh, gdyż zdaniem fundamentalistów islamskich nie są „ludem Księgi”, tzn. nie zostali wymienieni w Koranie. – We wsiach i obozach, gdzie obecnie mieszkają, brakuje wszystkiego. Fundacja Orla Straż przekazuje pomoc finansową przeznaczoną m.in. na zakup żywności, środków pierwszej potrzeby, namiotów i leczenie – mówi Ring.

Fundacja wspiera także rodziny żołnierzy z chrześcijańskich oddziałów, które w walce z tzw. Państwem Islamskim wspierają kurdyjską armię. – Żołnierzom dostarczamy polowe apteczki, plecaki medyczne i środki ochrony osobistej dla ratowników, a także ciepłe kurtki, bieliznę oraz obuwie wojskowe. Szkolimy ich z ratownictwa w warunkach pola walki – dodaje Agata, która jako wykwalifikowany ratownik medyczny uczyła członków oddziału Dwekh Nawsha, jak założyć opaskę uciskową czy opatrunek okluzyjny.

Podczas pobytu w irackim Kurdystanie wolontariusze Fundacji Orla Straż przebywali u jazydzkich rodzin mieszkających w obozach dla uchodźców oraz w zniszczonych przez terrorystów miejscowościach chrześcijańskich, do których wracają dawni mieszkańcy. Odwiedzili m.in. Alkusz. To chrześcijańska wieś, która do jesienno-zimowej ofensywy przeciw Daesh znajdowała się kilkanaście kilometrów od linii frontu i przyjmowała uciekinierów z terenów objętych wojną. Potem pojechali do miasteczka Teleskuf. – Na głównej ulicy, gdzie niegdyś znajdowały się eleganckie sklepy, nie było ani jednej całej szyby czy nieostrzelanej ściany – wtrąca Agata. – Byliśmy także w Batnayi, Bakufie, wszędzie widzieliśmy takie same obrazy. Zniszczone domy, których ściany straszą dziurami po kulach i szczelinami po wyrwanych kablach i słuchaliśmy opowieści o gwałtach, niewoli i torturach – wspomina.

W miejscowości Batnaya domy zostały zburzone niemal do fundamentów, a część nadal jest zaminowana. Gruz uprzątnięto jedynie z drogi, aby można było przejechać przez wieś. W miejscowym kościele terroryści ISIS urządzili bunkier i siłownię. W pomieszczeniach biblioteki na podłodze walały się ręcznie kaligrafowane karty z religijnych ksiąg. Na zniszczonym cmentarzu było widać wystające z ziemi kości.

W wiosce Bajid Candala wolontariusze Fundacji Orla Straż odwiedzili dwie siostry – Nihad i Rosę. Obie były niewolnicami seksualnymi terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. Nihad, kobieta o wyjątkowej urodzie, którą wybrał sobie jeden z przywódców Daesh, urodziła dziecko. Kiedy za 25 tys. dolarów została wykupiona przez rodzinę, odebrano jej synka. Rosa także przebywała w niewoli kilka lat. Do dziś nosi żałobę i nigdy się nie uśmiecha. – Gdy żegnaliśmy się z nimi, usłyszeliśmy coś, co sprawiło, że wiemy, że nasza humanitarna misja ma sens. Nihad powiedziała, że wraz z przyjściem Daesh straciły nadzieję, ale teraz mają Orlą Straż – opowiada Ring. Dlatego planuje kolejną wyprawę i przygotowuje program „Rodzina rodzinie”. Będzie szukać polskich rodzin, które zechcą wesprzeć finansowo rodziny kurdyjskie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Agaty Ring

dodaj komentarz

komentarze


Army of Medics
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wojsko przeciw wirusowi
MON nie wycofuje się z MSPO
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Białe noce podhalańczyków
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na wakacje z WOT
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Agent w generalskich szlifach
Obradowała Rada Gabinetowa
Ćwiczenia z torpedą
„Harpun” do walki
Sukcesy sportowców w mundurach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Spartan” znów na Mazurach
Prawdziwi wojownicy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
„Ratownik” od nowa
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Widzieć i nie być widzianym
„Anakonda” rusza na poligony
Głos (z) płonącej Warszawy
Święto żołnierzy służących na misjach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Pracowity tydzień flotylli
Co z tegorocznym MSPO?
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Mercedes nie tylko do holowania
Specjalsi świętują
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Morskie początki „Anakondy”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Koniec kijowskiego snu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO