moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Japoński noblista wygłosił wykład na WAT

Pionier w badaniach nad technologią półprzewodników wytwarzających światło LED i laureat Nobla w dziedzinie fizyki – profesor Shuji Nakamura gościł w Wojskowej Akademii Technicznej. Podczas wykładu naukowiec mówił o zastosowaniu diody LED w różnych dziedzinach gospodarki, do oświetlania, jak i budowy nowoczesnej broni. Spotkanie odbyło się w ramach programu MON „Nobliści”.


– To przyjemność i honor gościć w wojskowej uczelni noblistę i naukowca światowej sławy – mówił wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski inaugurując wykład w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wiceszef MON przypomniał, że prof. Shuji Nakamura przyjechał do Polski w ramach programu resortu obrony „Nobliści”. To cykl spotkań ze światowej sławy badaczami, organizowanych w wojskowych instytucjach naukowych. – Celem programu jest włączenie wojskowych placówek do globalnej sieci kontaktów naukowych – dodał prof. Fałkowski.

Ekologiczne światło

Prof. Shuji Nakamura podczas wykładu „The Invention of High Efficient Blue LED and Future Solid State Lighting” opowiadał m.in. o badaniach, jakie prowadził w latach dziewięćdziesiątych nad związkami azotku galu. Wykorzystał je do stworzenia pierwszej półprzewodnikowej diody LED, która dawała niebieskie światło. – W połączeniu z wynalezionymi w latach sześćdziesiątych czerwoną i zieloną diodą mogliśmy skonstruować jasne i energooszczędne lampy LED emitujące białe światło – wyjaśniał Nakamura, wykładowca uniwersytetu w Santa Barbara w USA. To właśnie za wynalezienie niebieskiej diody Japończyk, w 2014 roku razem z prof. Isamu Akasaki i prof. Hiroshi Amano, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Podczas wykładu na WAT profesor mówił o zaletach lamp wykorzystujących diody LED. Podkreślał, że zużywają one mniej energii niż stosowane dotychczas źródła światła, np. lampy żarowe czy fluorescencyjne, które większość dostarczanej energii przekształcają w ciepło. Ponadto lampy LED mogą działać od kilkudziesięciu do nawet stu razy dłużej niż zwykła żarówka.Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię diody LED można zasilać tanimi źródłami energii, np. bateriami słonecznymi. – Ogranicza to zużycie surowców oraz emisję szkodliwych substancji. W ten sposób można na przykład dostarczyć energię 1,5 mld ludziom na świecie, którzy żyją bez dostępu do sieci elektrycznej – mówił prof. Nakamura.

Laserem w drona

Diodowe oświetlenie stosowane jest m.in. w tak zwanych inteligentnych budynkach, przy hodowli roślin, gdzie może częściowo zastępować światło słoneczne, w urządzeniach elektronicznych i ekologicznych systemach zasilania. – Mam nadzieję, że oszczędne lampy LED pomogą zmniejszyć zużycie energii i obniżą koszty oświetlenia na całym świecie – dodawał profesor. Zaznaczał przy tym, że nadal produkcja LED jest droższa niż świetlówek i tradycyjnych żarówek, dlatego zmniejszenie jej kosztów jest obecnie jednym z głównych zadań naukowców.

Japoński noblista wspomniał także, że jego wynalazek przyczynił się do powstania niebieskiego lasera, który pozwala na „zagęszczenie” zapisu danych na nośnikach optycznych używanych m.in. w urządzeniach Blu-ray i HD DVD. Niebieski laser jest wykorzystywany do drukowania oraz kopiowania, a co ważniejsze – ma także zastosowanie w medycynie, dzięki niemu można szybciej wykrywać i leczyć nowotwory.

Niebieska optoelektronika, czyli diody laserowe mogą mieć także zastosowanie militarne, np. do budowy broni służącej do strącania rakiet lub dronów. – W porównaniu z pociskami Tomahawk, broń laserowa będzie dużo mniejsza, tańsza, oszczędniejsza, a jej moc może odpowiadać sile rażenia stu tradycyjnych pocisków – wyliczał profesor.

Podczas wizyty na WAT prof. Nakamura zwiedził uczelnię i spotkał się ze studentami. – Rozmowa z noblistą to dla nas nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy, ale przede wszystkim ogromna motywacja do dalszej nauki i pracy – mówił pchor. Bartłomiej Grzegorzewski.

Spotkanie z fizykiem było drugim z cyklu „Nobliści”. Pierwszy wykład w Wojskowym Instytucie Medycznym wygłosił w ubiegłym roku dermatolog z USA prof. Robert A. Schwartz. W czerwcu Wojskową Akademię Techniczną odwiedzi szwajcarski chemik Kurt Wüthrich, który został uhonorowany Nagrodą Nobla za badania nad strukturą i budową białek. Do Polski przyjedzie także Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV. Kolejnym gościem będzie Amerykanin Andrew Schally, biochemik, który zdobył Nobla za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu.

AD

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński/ WAT

dodaj komentarz

komentarze


Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
 
T-72 strzelają na poligonie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Symbol zaklęty w dacie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jani, Miraculously Saved
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Tyraliera terytorialsów
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
PESCO z polskim projektem
101 lat Niepodległej!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Nowy wiceminister w MON
GROM na kursie działań specjalnych
68W Means Lifesaver
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Eksperyment z przywództwa
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Razem się szkolą, razem walczą
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wojsko na Biegu Niepodległości
Codziennie składamy legunom raport
Obrona bez polityki
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wyzwania polskiej fotoniki
Nowa spółka lotnicza PGZ
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Mroczne serce okupowanej Europy
Niechciany traktat
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Thin Blue Line
Awanse na 11 listopada
Polacy świętowali niepodległość
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Plan modernizacji marynarki wojennej
Black Jack ściąga do Polski
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wołyńskie lwie serca
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Podaruj upominek kombatantowi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Logistycy w akcji
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO