moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Japoński noblista wygłosił wykład na WAT

Pionier w badaniach nad technologią półprzewodników wytwarzających światło LED i laureat Nobla w dziedzinie fizyki – profesor Shuji Nakamura gościł w Wojskowej Akademii Technicznej. Podczas wykładu naukowiec mówił o zastosowaniu diody LED w różnych dziedzinach gospodarki, do oświetlania, jak i budowy nowoczesnej broni. Spotkanie odbyło się w ramach programu MON „Nobliści”.


– To przyjemność i honor gościć w wojskowej uczelni noblistę i naukowca światowej sławy – mówił wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski inaugurując wykład w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wiceszef MON przypomniał, że prof. Shuji Nakamura przyjechał do Polski w ramach programu resortu obrony „Nobliści”. To cykl spotkań ze światowej sławy badaczami, organizowanych w wojskowych instytucjach naukowych. – Celem programu jest włączenie wojskowych placówek do globalnej sieci kontaktów naukowych – dodał prof. Fałkowski.

Ekologiczne światło

Prof. Shuji Nakamura podczas wykładu „The Invention of High Efficient Blue LED and Future Solid State Lighting” opowiadał m.in. o badaniach, jakie prowadził w latach dziewięćdziesiątych nad związkami azotku galu. Wykorzystał je do stworzenia pierwszej półprzewodnikowej diody LED, która dawała niebieskie światło. – W połączeniu z wynalezionymi w latach sześćdziesiątych czerwoną i zieloną diodą mogliśmy skonstruować jasne i energooszczędne lampy LED emitujące białe światło – wyjaśniał Nakamura, wykładowca uniwersytetu w Santa Barbara w USA. To właśnie za wynalezienie niebieskiej diody Japończyk, w 2014 roku razem z prof. Isamu Akasaki i prof. Hiroshi Amano, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Podczas wykładu na WAT profesor mówił o zaletach lamp wykorzystujących diody LED. Podkreślał, że zużywają one mniej energii niż stosowane dotychczas źródła światła, np. lampy żarowe czy fluorescencyjne, które większość dostarczanej energii przekształcają w ciepło. Ponadto lampy LED mogą działać od kilkudziesięciu do nawet stu razy dłużej niż zwykła żarówka.Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię diody LED można zasilać tanimi źródłami energii, np. bateriami słonecznymi. – Ogranicza to zużycie surowców oraz emisję szkodliwych substancji. W ten sposób można na przykład dostarczyć energię 1,5 mld ludziom na świecie, którzy żyją bez dostępu do sieci elektrycznej – mówił prof. Nakamura.

Laserem w drona

Diodowe oświetlenie stosowane jest m.in. w tak zwanych inteligentnych budynkach, przy hodowli roślin, gdzie może częściowo zastępować światło słoneczne, w urządzeniach elektronicznych i ekologicznych systemach zasilania. – Mam nadzieję, że oszczędne lampy LED pomogą zmniejszyć zużycie energii i obniżą koszty oświetlenia na całym świecie – dodawał profesor. Zaznaczał przy tym, że nadal produkcja LED jest droższa niż świetlówek i tradycyjnych żarówek, dlatego zmniejszenie jej kosztów jest obecnie jednym z głównych zadań naukowców.

Japoński noblista wspomniał także, że jego wynalazek przyczynił się do powstania niebieskiego lasera, który pozwala na „zagęszczenie” zapisu danych na nośnikach optycznych używanych m.in. w urządzeniach Blu-ray i HD DVD. Niebieski laser jest wykorzystywany do drukowania oraz kopiowania, a co ważniejsze – ma także zastosowanie w medycynie, dzięki niemu można szybciej wykrywać i leczyć nowotwory.

Niebieska optoelektronika, czyli diody laserowe mogą mieć także zastosowanie militarne, np. do budowy broni służącej do strącania rakiet lub dronów. – W porównaniu z pociskami Tomahawk, broń laserowa będzie dużo mniejsza, tańsza, oszczędniejsza, a jej moc może odpowiadać sile rażenia stu tradycyjnych pocisków – wyliczał profesor.

Podczas wizyty na WAT prof. Nakamura zwiedził uczelnię i spotkał się ze studentami. – Rozmowa z noblistą to dla nas nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy, ale przede wszystkim ogromna motywacja do dalszej nauki i pracy – mówił pchor. Bartłomiej Grzegorzewski.

Spotkanie z fizykiem było drugim z cyklu „Nobliści”. Pierwszy wykład w Wojskowym Instytucie Medycznym wygłosił w ubiegłym roku dermatolog z USA prof. Robert A. Schwartz. W czerwcu Wojskową Akademię Techniczną odwiedzi szwajcarski chemik Kurt Wüthrich, który został uhonorowany Nagrodą Nobla za badania nad strukturą i budową białek. Do Polski przyjedzie także Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV. Kolejnym gościem będzie Amerykanin Andrew Schally, biochemik, który zdobył Nobla za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński/ WAT

dodaj komentarz

komentarze


Online z mistrzami sportu
 
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej celowników z PCO dla wojska
Not Contaminated With Routine
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Skok na głęboką wodę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kierunek: misja
Chwała powstańcom
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Tak się zostaje prymusem
Łączność: fundament operacji specjalnej
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Strzelnice dla terytorialsów
Hekatomba na Woli
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Trwała odporność terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Chemicy do zadań specjalnych
Szarża „Hallerczyka”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Laserowa artyleria US Army
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Druga kadencja prezydenta Dudy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Cud Piłsudskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO