moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kawaleria lata w górach

Loty po wyznaczonych trasach oraz w ugrupowaniu, lądowanie w dolinach i na tatrzańskich szczytach – takie zadania wykonują piloci z 1 Dywizjonu Lotniczego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. – Szkolenie w górach wymaga koncentracji. Trzeba dobrze ocenić warunki pogodowe i terenowe. Tu nie ma miejsca na błędy – mówi mjr pil. Piotr Zimon.

Na szkolenie lotnicze w górach przyjechali piloci 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej. – To młodzi lotnicy, którzy dwa lub trzy lata temu ukończyli Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych – mówi mjr pil. Piotr Zimon, dowódca zgrupowania. – Piloci przeszli już podstawowe szkolenie z lotów w dzień i w nocy nad równinami. Teraz czas na szkolenie w górach – dodaje.

REKLAMA

Piloci wraz z instruktorami na tydzień przenieśli się z Leźnicy do Nowego Targu, gdzie korzystają z lotniska aeroklubowego. Podczas szkolenia żołnierze wykonują loty na pokładzie trzech śmigłowców: dwóch Mi-8 i jednego Mi-17. – Każdego dnia startujemy z Nowego Targu i latamy w wyznaczonych strefach w okolicach Kościeliska, Chochołowa, Białki i Bukowiny Tatrzańskiej. Poruszamy się w niższych partiach Tatr, bo zgodnie z przepisami nie możemy wlatywać w obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego – wyjaśnia dowódca zgrupowania.

Każdy z pilotów codziennie w powietrzu spędza około trzech godzin. Zanim jednak wystartują, muszą starannie przygotować się do każdego zadania: sprawdzić trasę, ukształtowanie terenu oraz warunki pogodowe (pomaga w tym mobilna stacja meteorologiczna z 25 Brygady). Na czym polega trudność latania w górach? – Piloci przede wszystkim muszą mieć dobrą orientację przestrzenną i geograficzną. Inaczej nawiguje się w terenie płaskim, a inaczej w górzystym. Zadania nie ułatwiają im także pojawiające się turbulencje i zmieniające się kierunki wiatru – opisuje mjr Zimon. – Technika latania nad terenem płaskim i górzystym jest taka sama. Ale trzeba bacznie uważać na otaczające nas szczegóły, zwłaszcza gdy lata się nisko – dodaje.

Szkolenie w górach poprzedziły zajęcia teoretyczne oraz szkolenie symulatorowe. Dopiero po takim przygotowaniu żołnierze mogli ruszyć na trening w powietrzu. Na początek wykonywali loty zapoznawcze po wskazanej trasie i loty do wyznaczonej strefy. W kolejnym etapie uczyli się lądowania w terenie przygodnym i lotów w ugrupowaniu kilku maszyn. To właśnie te elementy szkolenia, jak przyznają instruktorzy, sprawiają największą trudność. Obok majora Zimona, za szkolenie lotnicze w górach odpowiada także mjr pil. Piotr Kozłowski i kpt. pil. Roman Wdowik.

– W górach wiele detali ma znaczenie. Nawet to, ile paliwa jest jeszcze w śmigłowcu. Im mniej, tym maszyna „lepiej słucha się ręki”. Ma większą moc, więc łatwiej jest manewrować – mówi mjr Kozłowski. Instruktor w powietrzu spędził 2200 godzin, ma ogromne doświadczenie lotnicze, bo jako pilot służył w Iraku i podczas trzech zmian w Afganistanie. – W Tatrach ćwiczymy lądowania na górskich szczytach oraz w dolinach, w korytach rzek. Piloci muszą wykonywać takie zadania, by podczas działań bojowych wiedzieli, jak i gdzie posadzić bezpiecznie śmigłowiec i podjąć walczących żołnierzy – dodaje.

Ostatnim etapem szkolenia w górach był lot egzaminacyjny. Instruktorzy oceniali technikę lotu w szyku trzech maszyn. – W przypadku takiego lotu bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na to co robi pierwszy śmigłowiec. Wszystkie maszyny wykonują razem start i lądowanie – tłumaczy mjr Kozłowski.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Tomasz Pierzak

dodaj komentarz

komentarze


20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
 
Medycy po unitarce
Sonary dla śmigłowców ZOP
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Amerykanie odmładzają F-16
Ogień w natarciu
Wojsko przeciw wirusowi
„Kaper” przeciw terrorystom
„Aviation Detachment” w Łasku
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Święto terytorialsów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wybuchowa edukacja
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Marynarski Katyń
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polak z Medalem NATO
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Zaplecze dla Rosomaków
Mordercza obrona Warszawy
Polsko-amerykańska współpraca
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Kraby kontra okręt
Druga kariera byłych żołnierzy
Marsz po brązową szarotkę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Nowe sanitarki dla wojska
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Kombatanci na parkiecie
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
16 Dywizja najlepsza!
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Wesprzyj kombatantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO