moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
V Dzień Cichociemnych

Pokazy sprzętu wojsk specjalnych i żandarmerii wojskowej, koncert wojskowych muzyków, oraz spotkanie z Aleksandrem Tarnawskim, ostatnim żyjącym cichociemnym – skoczkiem Armii Krajowej – to tylko część zaplanowanych na najbliższą sobotę atrakcji z okazji Dnia Cichociemnych w Warszawie.Impreza na warszawskim Ursynowie odbywa się już po raz piąty – zawsze w trzeci weekend maja. Wtedy to cichociemni i ich rodziny spotykają się w Warszawie z żołnierzami GROM-u – jednostki dziedziczącej tradycje legendarnych skoczków. – To wydarzenie nie tylko dla miłośników historii czy wojskowości. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o polskich bohaterach, tych z przeszłości i tych współczesnych – mówi Łukasz Ciołko, zastępca burmistrza dzielnicy Ursynów.

W tym roku piknik odbędzie się 20 maja w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie. Jego organizatorami są Urząd Dzielnicy Ursynów, Fundacja im. Cichociemnych i Fundacja Sprzymierzeni z GROM.

– Już od południa zachęcam do oglądania wystaw poświęconych wyposażeniu cichociemnych i żołnierzy GROM-u – mówi Grzegorz Wydrowski, prezes Fundacji Sprzymierzeni z GROM i były operator jednostki specjalnej. – Na pewno będzie można przymierzyć hełm czy kamizelkę kuloodporną, których kiedyś używali żołnierze GROM-u.

Dla fanów wojskowych pojazdów organizatorzy na Ursynów sprowadzą amerykański czołg Sherman oraz pojazd wojskowy Hamvee. – Będzie można wejść do środka maszyn, a nawet się nimi przejechać – zapewniają organizatorzy pikniku.

Atrakcją Dnia Cichociemnych będą też pokazy grup rekonstrukcyjnych. – Zaprosiliśmy rekonstruktorów, by odwiedzający piknik mogli zobaczyć historię wojskowości z bardzo bliska, a nie tylko z książek czy filmów – mówi zastępca burmistrza. Na pikniku będzie można zobaczyć rekonstruktorów z grup: Cichociemni, „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, Special Operations Forces i 101 Airborne. Rekonstruktorzy zaprezentują m.in. jak wyglądało stanowisko bojowe 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu walk pod Arnhem. Prócz tego odbędą się pokazy walki, musztry, działań taktycznych. – Będzie dużo huku i dymu, a przy okazji dużo wiedzy – zachęca zastępca burmistrza i dodaje, że do dyspozycji uczestników pikniku będzie również strzelnica ASG, na której instruktorzy pokażą jak strzelać z replik broni palnej.

Na pikniku nie zabraknie muzyki. O godzinie 15.15 wystąpi grupa Pipes&Drums – zespół z Częstochowy, który gra szkocką muzykę na dudach. – Zaprosiliśmy ich nie tylko dlatego, że grają świetną muzykę, ale też by zrobić przyjemność Aleksandrowi Tarnawskiemu. Szkocka muzyka żegnała bowiem cichociemnych, gdy opuszczali ośrodek szkolenia Largo House pod Leven. Wiemy, że pan Tarnawski bardzo ją lubi – wyjaśnia Łukasz Ciołko. O godzinie 17 na scenie wystąpi Orkiestra Wojskowa w Warszawie.

Między koncertami, około godziny 15, na pikniku pojawi się Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny. – Dziś otrzymaliśmy informację, że z dużym prawdopodobieństwem będzie na Ursynowie. Jeśli więc dopisze nam pogoda, a cichociemnemu dobre samopoczucie, piknik będzie jedną z nielicznych okazji do poznania bohatera II wojny światowej – mówi Ciołko.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie Urzędu Dzielnicy Ursynów.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. Tradycje cichociemnych przejęli żołnierze GROM-u, którzy co roku spotykają się z żyjącymi cichociemnymi oraz ich rodzinami.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Zryw kościuszkowski
 
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Następca RPG-7
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Saperzy w walce z Covid-19
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Ochotnik do Polski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dwa oblicza agenta wywiadu
Iran uderza w USA
Medycy WOT kontra COVID-19
Poprad w kolejnej jednostce
Policja i wojsko kontra COVID-19
We Are All Darfur
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Defense Without Politics
Koronawirus na wojskowej uczelni
„Gwiezdne wojny” Reagana
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Edukacja na platformie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał Iranu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Studia on-line w Szkole Orląt
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Sześć dekad pod wirnikiem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Dowodzę najlepszymi
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Rakiety w celu
PGZ pomaga w walce z epidemią
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Wojskowi medycy w gotowości
Certyfikacja na „Tarczowni”
Testy radarów dla Wisły
Sukcesy sportowców w mundurach
Trzy cele na ścieżce
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Logistycy transportują środki ochronne

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO