moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto OSŻW w Warszawie

24 maja odbył się uroczysty apel z okazji Święta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.

W uroczystości uczestniczył komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch wraz z kierowniczą kadrą Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i komendantami jednostek terenowych ŻW. Wśród zaproszonych gości obecni byli również poprzedni komendanci OSŻW w Warszawie, dowódcy i przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, dowództw, mazowieckich jednostek i instytucji wojskowych. W uroczystym apelu uczestniczyli ponadto przedstawiciele Policji, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz uczelni wojskowych, duchowieństwa, władz samorządowych i zaprzyjaźnionych szkół. Wśród dostojnych gości obecna była również pani Hanna Rybicka, córka ostatniego dowódcy Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej, którego dziedzictwo tradycji przejął Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Po powitaniu gości komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie płk Sławomir Tęcza wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał, że przypadające na 18 maja święto to data największej akcji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Podczas tej brawurowej operacji ewakuowano „skarbiec” Komendy Głównej AK. Na zakończenie komendant podziękował swoim żołnierzom za rzetelną i profesjonalną pracę oraz złożył im życzenia.

– Z okazji święta Oddziału wszystkim żandarmom i pracownikom wojska – żołnierskimi słowami dziękuję za dotychczasowy trud i życzę spełnienia marzeń w życiu zawodowym i osobistym. Do tego grona pragnę dołączyć także Wasze Rodziny. Bez ich cierpliwości i wyrozumiałości Wasza pełna poświęcenia służba byłaby jeszcze trudniejsza. Wreszcie – wszystkim przyjaciołom i sympatykom, dla których Żandarmeria Wojskowa jest bliską sercu służbą, dziękuję za wsparcie i życzliwość – powiedział płk Tęcza.

Po okolicznościowym wystąpieniu nastąpiła ceremonia uhonorowania medalami i odznaczeniami. Wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju” dokonał sekretarz stanu Bartłomiej Grabski w asyście komendanta głównego ŻW gen. bryg. Tomasza Połucha i komendanta OSŻW w Warszawie płk. Sławomira Tęczy. Za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby w Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch przyznał żołnierzom świętującej jednostki Odznaki Honorowe Żandarmerii Wojskowej. Z kolei płk Sławomir Tęcza przyznał Odznaki Pamiątkowe Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, które wręczył były komendant Oddziału płk. Włodzimierz Baranowski.

Po ceremonii głos zabrał podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski. Minister podkreślił, że na co dzień obserwuje służbę warszawskich żandarmów i wysoko ceni ich zaangażowanie i profesjonalizm. Przypomniał również ostatnie sukcesy żołnierzy – ewakuację do Polski osób polskiego pochodzenia i członków ich rodzin zamieszkujących tereny ogarnięte konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. – Po 13 latach funkcjonowania Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie śmiało mogę powiedzieć, że jego żołnierze należą do grona najlepiej wyszkolonych i wyposażonych żołnierzy nie tylko Żandarmerii Wojskowej, ale i polskiej armii – akcentował minister Bartłomiej Grabski, ponownie dziękując za ciężką i odpowiedzialną służbę, również poza granicami kraju – powiedział minister.

Uroczysty apel, któremu odprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa z Wesołej, zakończyła defilada pododdziałów.

REKLAMA

Tekst: Sylwia Guzowska

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
 
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Więcej celowników z PCO dla wojska
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Wojskowy Hot450Challenge
Hekatomba na Woli
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polsko-amerykańska współpraca
PGZ będzie obecna na MSPO
Kurs dla saperskich ekspertów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Układy ze skazą
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
W MON o polsko-słowackiej współpracy
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Ukraiński kurs na Zachód
Łączność: fundament operacji specjalnej
W tym roku wojskowe święto bez defilady
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Lato z czerwonym terrorem
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Program kosmiczny dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wymiana podwodnych doświadczeń
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kierunek: misja
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Galicyjskie przesilenie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Bridge to Cooperation
F-16 kończą misję w Estonii
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Skok na głęboką wodę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Na misjach święta inne niż zwykle
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Wojsko przeciw wirusowi
Chwała powstańcom
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Strzelnice dla terytorialsów
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO