moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto OSŻW w Warszawie

24 maja odbył się uroczysty apel z okazji Święta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.

W uroczystości uczestniczył komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch wraz z kierowniczą kadrą Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i komendantami jednostek terenowych ŻW. Wśród zaproszonych gości obecni byli również poprzedni komendanci OSŻW w Warszawie, dowódcy i przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, dowództw, mazowieckich jednostek i instytucji wojskowych. W uroczystym apelu uczestniczyli ponadto przedstawiciele Policji, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz uczelni wojskowych, duchowieństwa, władz samorządowych i zaprzyjaźnionych szkół. Wśród dostojnych gości obecna była również pani Hanna Rybicka, córka ostatniego dowódcy Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej, którego dziedzictwo tradycji przejął Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Po powitaniu gości komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie płk Sławomir Tęcza wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał, że przypadające na 18 maja święto to data największej akcji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Podczas tej brawurowej operacji ewakuowano „skarbiec” Komendy Głównej AK. Na zakończenie komendant podziękował swoim żołnierzom za rzetelną i profesjonalną pracę oraz złożył im życzenia.

– Z okazji święta Oddziału wszystkim żandarmom i pracownikom wojska – żołnierskimi słowami dziękuję za dotychczasowy trud i życzę spełnienia marzeń w życiu zawodowym i osobistym. Do tego grona pragnę dołączyć także Wasze Rodziny. Bez ich cierpliwości i wyrozumiałości Wasza pełna poświęcenia służba byłaby jeszcze trudniejsza. Wreszcie – wszystkim przyjaciołom i sympatykom, dla których Żandarmeria Wojskowa jest bliską sercu służbą, dziękuję za wsparcie i życzliwość – powiedział płk Tęcza.

Po okolicznościowym wystąpieniu nastąpiła ceremonia uhonorowania medalami i odznaczeniami. Wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju” dokonał sekretarz stanu Bartłomiej Grabski w asyście komendanta głównego ŻW gen. bryg. Tomasza Połucha i komendanta OSŻW w Warszawie płk. Sławomira Tęczy. Za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby w Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch przyznał żołnierzom świętującej jednostki Odznaki Honorowe Żandarmerii Wojskowej. Z kolei płk Sławomir Tęcza przyznał Odznaki Pamiątkowe Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, które wręczył były komendant Oddziału płk. Włodzimierz Baranowski.

Po ceremonii głos zabrał podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski. Minister podkreślił, że na co dzień obserwuje służbę warszawskich żandarmów i wysoko ceni ich zaangażowanie i profesjonalizm. Przypomniał również ostatnie sukcesy żołnierzy – ewakuację do Polski osób polskiego pochodzenia i członków ich rodzin zamieszkujących tereny ogarnięte konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. – Po 13 latach funkcjonowania Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie śmiało mogę powiedzieć, że jego żołnierze należą do grona najlepiej wyszkolonych i wyposażonych żołnierzy nie tylko Żandarmerii Wojskowej, ale i polskiej armii – akcentował minister Bartłomiej Grabski, ponownie dziękując za ciężką i odpowiedzialną służbę, również poza granicami kraju – powiedział minister.

Uroczysty apel, któremu odprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa z Wesołej, zakończyła defilada pododdziałów.

Tekst: Sylwia Guzowska

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


GROM na kursie działań specjalnych
 
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Nowy wiceminister w MON
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
101 lat Niepodległej!
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Plan modernizacji marynarki wojennej
68W Means Lifesaver
Black Jack ściąga do Polski
Tyraliera terytorialsów
Cybersec’19
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niechciany traktat
Logistycy w akcji
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Podaruj upominek kombatantowi
Wojsko na Biegu Niepodległości
Najwyższy skok w tandemie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
O służbach specjalnych na ASzWoj
Nowa spółka lotnicza PGZ
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Razem się szkolą, razem walczą
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Thin Blue Line
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Wojny wygrywa rezerwa
Mroczne serce okupowanej Europy
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Obrona bez polityki
Awanse na 11 listopada
Wołyńskie lwie serca
Klasy wojskowe po nowemu
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jani, Miraculously Saved
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
PESCO z polskim projektem
Codziennie składamy legunom raport
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Symbol zaklęty w dacie
Polacy świętowali niepodległość
Polscy lekkoatleci pokazali moc

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO