moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kawaleria świętuje

Zawsze zdolni, gdy trzeba atakować, zawsze skuteczni, gdy przyjdzie rozkaz do obrony. Polska armia i sojusznicy z NATO są z was dumne – mówił minister Antoni Macierewicz do żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którzy obchodzili święto. Z tej okazji w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się defilada pododdziałów, koncert orkiestry wojskowej i pokaz wyszkolenia. 


minister Antoni Macierewicz na święcie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

Uroczysta zbiórka żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej miała miejsce na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim. W uroczystości wziął udział Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, przedstawiciele rządu i władz lokalnych oraz mieszkańcy miasta.

– Święto jednostki, a zwłaszcza takiej jednostki jak 25 Brygada Kawalerii Powietrznej zawsze jest wielkim wydarzeniem, nie tylko dla tej jednostki, ale dla całej polskiej armii – mówił minister Macierewicz. Szef MON przypomniał, że ,,tradycja jednostki sięga bitwy pod Zieleńcami, wojny obronnej w imię Konstytucji 3 maja, która zapisała się złotymi zgłoskami w dziejach Polski i po dzień dzisiejszy jest symbolem odwagi, waleczności, męstwa i poświęcenia życia dla ojczyzny oraz niezwykłego heroizmu jaki jest zawarty w Orderze Virtuti Militari”. – Możemy powiedzieć, że losy waszej jednostki związane są z tym orderem na zawsze, reprezentujecie go, jako jedna z tych formacji, która wypełnia swoje zadania jak najlepiej. To dla nas wielka duma, a dla was wielka odpowiedzialność. Cieszę się, że tym dorobkiem dzielicie się z naszymi sojusznikami – zaznaczył.

Polska armia ramię w ramię z sojusznikami

Dodał także, że razem z kawalerzystami świętowali żołnierze z Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. – Cieszę, się, że tak jak cała polska armia stoicie ramię w ramię z wojskami NATO pilnując wschodniej flanki naszego Sojuszu, działając po to, aby żaden wróg nie mógł zagrozić Polakom ani Europie. Bo takie zadanie stanęło dziś przed polską armią, nie tylko przed siłami aeromobilnymi, których jesteście tak istotną częścią. Zawsze zdolni gdy trzeba atakować, zawsze skuteczni gdy przyjdzie rozkaz do obrony. Zawieracie w sobie wszystkie zdolności wojskowego wyszkolenia i znakomicie je realizujecie. Armia polska, a także siły sojuszników z NATO są z was dumne – podkreślał szef MON.

Minister Macierewicz zaznaczył także, że żołnierzy czekają nowe zadania, a zakończony niedawno Strategiczny Przegląd Obronny pokazał, jak należy przeformować polskie wojsko.

Natomiast generał brygady Stanisław Kaczyński, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zaznaczał, że kawalerzyści cały czas kultywują odziedziczone tradycje. Przypomniał także, że patronem jednostki jest książę Józef Poniatowski. – Dziś na uroczystym apelu połączyła nas tradycja, którą dziedziczymy od naszych poprzedników i starannie kultywujemy – mówił generał. Przytoczył także słowa, które Poniatowski wypowiedział przed śmiercią: ,,Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu je tylko oddam”. – Te słowa są naszym mottem codziennym, a motto Bóg, honor, ojczyzna, na zawsze są wyryte w naszych sercach, bo kawaleria zawsze była i będzie symbolem ruchu i dynamiki. Właśnie taka jest współczesna kawaleria – mówił.

Generał podkreślał także, że żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej osiągają bardzo dobre rezultaty zarówno podczas realizowanych zadań, jak i szkolenia. – Wasze wyniki dają poczucie dobrze wykonywanych obowiązków i dumy. Dziękuję wam kawalerzyści i życzę wytrwałości – podkreślił.

Podczas święta szczególnie zasłużeni żołnierze odebrali z rąk ministra Macierewicza odznaczenia. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz pokaz wyszkolenia żołnierzy.

Kawalerzyści zorganizowali tez piknik dla mieszkańców. Na stadionie wojskowym w Tomaszowie Mazowieckim można obejrzeć między innymi śmigłowiec Mi-17 wraz z uzbrojeniem czy trenażer ,,Śnieżnik”.

Świetni w powietrzu, skuteczni na lądzie

25 Brygada Kawalerii Powietrznej łączy elementy powietrzne i lądowe. – Takie połączenie pozwala na bardzo efektywne działanie – mówi kapitan Tomasz Pierzak, rzecznik prasowy jednostki. – Nasi żołnierze są doskonale wyszkoleni, bowiem desantowanie ze śmigłowca wymaga ogromnej precyzji – dodaje. Kawalerzyści wielokrotnie uczestniczyli w misjach poza granicami kraju. – W Iraku czy Afganistanie, wykonywaliśmy działania patrolowe, eskortowe, transportowe, a także działaliśmy w ramach sił szybkiego reagowania – mówi oficer prasowy.

25 Brygada dysponuje śmigłowcami Mi-17 i Mi-8, a także W3W Sokół w różnych wersjach, począwszy od transportowej, skończywszy na wersji medycznej, która znajduje się na wyposażeniu powietrznej jednostki ewakuacji medycznej, jedynej takiej formacji w polskich siłach zbrojnych. Natomiast pododdziały lądowe są tak wyposażone, aby cały czas móc się szybko i niespostrzeżenie przemieszczać. Żołnierze dysponują karabinkami typu Beryl z długimi lub krótkimi lufami, karabinkami snajperskimi, bronią zespołową PK czy UKM 2000, moździerzami LM60 czy M98, bronią przeciwpancerną PPK Spike czy bronią przeciwlotniczą.

W strukturach 25 Brygady Kawalerii Powietrznej znajduje się także pododdział saperski, który dysponuje sprzętem płetwonurkowym, łodzią patrolową oraz quadami. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Tomasz Pierzak

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Rywalizacja strzelców wyborowych
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nauka zimowego pływania
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
JWK z odznaką pamiątkową
We Are All Darfur
Klasy wojskowe po nowemu
Double Eagle po nowemu
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Defense Without Politics
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Stulatka hydrografia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Symulatory strzelań Rosomaków
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Ważka bliżej
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał Iranu
Obradowała Rada Gabinetowa
Darłowo czeka na śmigłowce
Śmierć bohatera
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Chciałem walczyć z Niemcami
Nowy wiceminister w MON
Krwawe walki o Monte Cassino
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Podziemna potęga
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
For the Right Cause
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Własne interesy Europy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
They Train Together, They Fight Together
Pretorianie na Mazurach
Iran uderza w USA
USA nie zacznie wojny z Iranem
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO