moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykański Homar

Lockheed Martin został partnerem strategicznym Polskiej Grupy Zbrojeniowej w programie „Homar”, który dotyczy zakupu wyrzutni rakietowych klasy ziemia–ziemia. Oznacza to, że PGZ zaoferuje polskiej armii amerykański system HIMARS. – To najnowocześniejsza broń, która umożliwia wystrzelenie rakiet na ponad 300 km – mówił minister obrony Antoni Macierewicz.

Polska Grupa Zbrojeniowa po prawie rocznych analizach i negocjacjach wybrała amerykański koncern Lockheed Martin na strategicznego partnera w programie „Homar”. Dotyczy on zakupu przez wojsko wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet klasy ziemia–ziemia.

Dzisiejsza decyzja oznacza, że PGZ zaproponuje polskiej armii system HIMARS opracowany przez koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych. Poza US Army korzystają z niego również siły zbrojne Hiszpanii, Kataru, Kanady, Jordanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (a z gąsienicowej wersji MLRS M270 m.in. Niemcy, Grecja, Izrael, Włochy, Japonia, Finlandia). HIMARS może być uzbrojony w dwa typy rakiet: pociski GMLRS o zasięgu 70 km oraz pociski ATACMS, które mogą razić cele na odległość do 300 km.

REKLAMA

Szef resortu obrony Antoni Macierewicz podkreślał, że PGZ dokonała bardzo dobrego wyboru. – To jest najnowocześniejsza broń. Ona pozwoli stworzyć rzeczywistą zaporę ogniową tak, by żaden wróg do Polski nie mógł wkroczyć – mówił minister dzisiaj w programie TVP Info, dodając, że już wkrótce MON zwróci się do Stanów Zjednoczonych o formalne zgody na sprzedaż tej broni do Polski. Specjaliści z MON szacują, że ta część procedury może potrwać kilka miesięcy (na sprzedaż musi zgodzić się m.in. amerykański Kongres).

Na początku 2015 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że Huta Stalowa Wola wspólnie z zagranicznym partnerem ma dostarczyć wojskom lądowym trzy dywizyjne moduły ogniowe nowoczesnych wyrzutni rakietowych Homar. Oprócz pocisków o zasięgu około 70 kilometrów mają one dysponować również pociskami o zasięgu około 300 kilometrów. Latem 2016 roku Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład weszła HSW, podobnie jak sześćdziesiąt innych państwowych spółek, stanęła na czele konsorcjum odpowiedzialnego za realizację tego projektu. Okazało się jednak, że procedura będzie trudna i długotrwała. Szukano bowiem zagranicznego partnera, który nie tylko zgodzi się sprzedać polskiej armii broń, ale również przyjmie nasze warunki dotyczące m.in. użycia w systemie ogniowym polskich radarów artyleryjskich Liwiec oraz polskich pojazdów i łączności.

Ostatecznie po roku negocjacji spośród trzech oferentów: izraelskiego, tureckiego i amerykańskiego wybrano propozycję USA. W efekcie Polska Grupa Zbrojeniowa wskazała MON-owi koncern Lockheed Martin na swojego strategicznego partnera w programie Homar.

Kupno systemów rakietowych klasy ziemia–ziemia to jeden z kilku priorytetowych programów modernizacyjnych polskich wojsk lądowych. Obecnie nasza artyleria nie dysponuje bowiem pociskami zdolnymi razić przeciwnika oddalonego dalej niż 40 kilometrów, bo taki zasięg mają wyrzutnie WR-40 Langusta. Ostatnie systemy rakietowe o większym zasięgu – około 70 kilometrów, czyli zestawy 9K52 Łuna-M oraz 9K79 Toczka, wycofano ze służby w 2001 i w 2005 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: lockheedmartin.com

dodaj komentarz

komentarze

~Hmmm
1499754660
A co z offsetem? Przecież offset miał być filarem takich przetargów? Przydały by się polskiej zbrojeniówce technologie rakietowe.
6E-78-A3-C3
~ja
1499337000
>Szukano bowiem zagranicznego partnera, który nie tylko zgodzi się sprzedać polskiej armii broń, ale również przyjmie nasze warunki dotyczące m.in. użycia w systemie ogniowym polskich radarów artyleryjskich Liwiec oraz polskich pojazdów i łączności.< i... tyle! Żadnej ingerencji w same rakiety, żadnego udziału w ich produkcji.
80-AB-16-01

„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
 
Wojsko ma ofertę dla cywili
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Mały Katyń pod Augustowem
Na misjach święta inne niż zwykle
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Kolejne Groty dla wojska
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Polskie porty bardziej otwarte
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Krwawy Wołyń
F-16 kończą misję w Estonii
Online z mistrzami sportu
Rakiety z Mesko w F-35
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ułańska szarża
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Emisariusz heroiczny
Odznaka dla ratowników pola walki
PGZ będzie obecna na MSPO
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Brawurowe zagony motorowe
Ochotnicy na ratunek
Więcej celowników z PCO dla wojska
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Wojsko przeciw wirusowi
Weterani znów staną na macie
Prezydent Duda jedzie do USA
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dogrywka „Defendera”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Oficer jak biała karta...
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Szkolenie wodne podhalańczyków
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kraby w Bolesławcu
„Defender” – pracowity poligon saperów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO