moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto pancernej brygady

Piątek, 4 sierpnia 2017 roku, był kolejnym dniem uroczystych obchodów Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc). Tym razem żołnierze spędzili czas z zaproszonymi gośćmi na placu garnizonowym.

Święto brygady przypada 8 sierpnia, w rocznicę wejścia do walki w 1944 roku w Normandii 2 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej i jej udziału w bitwie pod Falaise. Jednak żołnierze świętoszowskiej brygady wraz ze swoimi najbliższymi oraz licznie przybyłymi zaproszonymi gośćmi świętowali już teraz. Dzień był pełen wrażeń, każdy z przybyłych odnalazł w nim coś dla siebie.

Punktualnie o godzinie dziesiątej rano dowódca uroczystości pułkownik Zbigniew Śliżewski złożył meldunek dowódcy 10 BKPanc pułkownikowi dyplomowanemu doktorowi Dariuszowi Parylakowi o gotowości brygady do rozpoczęcia uroczystego apelu. Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt, głos zabrał dowódca świętoszowskiej jednostki: - Dzisiejszy dzień jest dniem, na który każdy żołnierz naszej brygady czekał dokładnie rok. Jest to dzień szczególny, w którym wszyscy sobie dziękujemy za współpracę, wzajemną pomoc oraz wzorowe wykonywanie postawionych zadań. Jest to także czas, w którym możemy się pochwalić naszymi osiągnięciami. Szanowni Państwo, 10BKPanc jest specyficzną jednostką ,która w codziennym trudzie zawsze utrzymuje wysoki poziom. W tym szczególnym dniu pragnę podziękować wszystkim żołnierzom za trud i wysiłek, jaki wkładają w swoją służbę. Wszystko co robicie wymaga ogromnego wysiłku, nieustannego szkolenia i ciągłych treningów. Jednak efekty są zauważalne na każdym kroku. Żołnierze wszystkich specjalności muszą ze sobą współpracować, aby wspólnie osiągnąć zakładany cel. Mogę z dumą powiedzieć, że moje oczekiwania, wszyscy stojący przede mną żołnierze spełniają. Cieszy mnie to ogromnie i jednocześnie daje chęci do dalszego działania. Jeszcze raz dziękuję za bardzo dobrą i wzorową służbę. Dziękuję także wszystkim, którzy wspierają 10BKPanc, za ich codzienną pomoc i wsparcie.

REKLAMA

Podczas uroczystego apelu zostały odczytane mianowania żołnierzy na wyższe stopnie wojskowe. Ponadto pancerniacy ze świętoszowskiej jednostki otrzymali szereg wyróżnień i odznaczeń, wśród których znalazły się medale resortowe. Dowódca 10 BKPanc wyróżnił swoich żołnierzy:
- nadaniem tytułu honorowego Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej z odznaką w III stopniu,
- listami gratulacyjnymi,
- pismem pochwalnym ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki wojskowej,
- urlopami nagrodowymi,
- odznaką pamiątkową 10 BKPanc.

Ponadto dla pracowników cywilnych świętoszowskiej brygady zostały wręczone dyplomy uznania. Honorową odznakę pamiątkową 10BKPanc otrzymały też osoby, które nie są żołnierzami pancernej brygady, jednak swoją postawą i zaangażowaniem wspierają funkcjonowanie 10 BKPanc.

Uroczystości na placu zakończyła defilada pododdziałów oraz sprzętu znajdującego się na wyposażeniu świętoszowskiej jednostki. Zarówno w pokazie statycznym, jak i dynamicznym swoje pojazdy zaprezentowali także żołnierze amerykańscy, którzy stacjonują w Świętoszowie. Wcześniej żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej wykonali pokaz musztry paradnej. Długie i liczne treningi nie poszły na marne, ponieważ wystąpienie było niezwykle udane. Dla wielu przybyłych gości była to nowość, która wzbudziła niemałe zainteresowanie.

O godzinie trzynastej rozpoczął się festyn rodzinno-militarny, na którym również nie zabrakło atrakcji. Pokazy statyczne sprzętu, występy licznych zespołów muzycznych oraz grupy rekonstrukcyjnej, to tylko kilka z elementów, które umilały czas zgromadzonym na placu garnizonowym.

Istotnym wydarzeniem tego dnia był niewątpliwie mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy drużyną żołnierzy z 10 BKPanc, a drużyną żołnierzy amerykańskich. Na co dzień żołnierze szkolą się wspólnie na obiektach poligonowych, gdzie razem wykonują postawione zadania. Tym razem rywalizowali ze sobą na murawie świętoszowskiego stadionu. Wynik nie jest w tym przypadku istotny, ponieważ chodziło o dobrą zabawę i wzajemną integrację.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak, kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


„Spartan” znów na Mazurach
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Koniec kijowskiego snu
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Na wakacje z WOT
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
„Ratownik” od nowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Święto żołnierzy służących na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie zwycięstwo w D-Day
MON nie wycofuje się z MSPO
Online z mistrzami sportu
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
„Anakonda” rusza na poligony
NATO walczy z koronawirusem
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Ćwiczenia z torpedą
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Co z tegorocznym MSPO?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowy wiceminister w MON
Zwiadowcy na start
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Agent w generalskich szlifach
Transportery płyną na drugi brzeg
Głos (z) płonącej Warszawy
Polskie porty bardziej otwarte
Generał Haller przybył w sam czas
„Harpun” do walki
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Trzeba rozbić to więzienie!
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Sojusznicy w Drawsku
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Mercedes nie tylko do holowania
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Czek i wsparcie od lotników
Morskie początki „Anakondy”
Białe noce podhalańczyków
„Defender” na poligonie!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO