moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowcy będą jeździć Wirusami

118 pojazdów Wirus IV trafi w najbliższych latach do jednostek rozpoznawczych. To polska konstrukcja, przystosowana do poruszania się w trudnym terenie, którą można przetransportować śmigłowcem i desantować na spadochronie. Umowę na dostawę podpisano w środę na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Ma dwa metry szerokości i wysokości, cztery długości. Przy stosunkowo niewielkiej masie (1700 kg bez uzbrojenia) wysokoprężny silnik rozpędza Wirusa do 140 km/h na drodze i 100 km/h na drodze gruntowej. Układ napędowy, by zapewnić możliwość jazdy w trudnych warunkach, może pracować w czterech trybach: 4x2, 4x4, 4x4 zblokowany oraz 4x4 ze zredukowanym przełożeniem. Zasięg wozu, przy wykorzystaniu zbiornika o poj. 75 l oleju napędowego lub paliwa do turbinowych silników lotniczych, to min. 600 km na drogach utwardzonych i min. 400 km w terenie.

Umowę na dostawę 118 Wirusów, wartą ok. 91 mln zł, podpisano dzisiaj w Kielcach. Ich producentem jest konsorcjum Polskiego Holdingu Obronnego i firmy Concept. Dostawy zaplanowane są na lata 2020–2022, a wozy trafią na wyposażenie 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. – Zależy nam na rozwoju przemysłu krajowego, tego państwowego, ale także prywatnego – powiedział wiceminister obrony Bartosz Kownacki. – Cieszymy się, że prywatne firmy potrafią przygotować atrakcyjną ofertę, a także współpracować z przedsiębiorstwami państwowymi – dodał.

Wirus IV to właśnie efekt takiej współpracy. Concept to prywatna polska firma z Bielska-Białej. Zajmuje się produkcją pojazdów specjalnych, nadwozi, komponentów i łodzi aluminiowych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów firmy są rampy szturmowe. Znajdują się one na wyposażeniu JW GROM, trafiły także do jednostek specjalnych czeskiej policji.

Pierwszą wersję lekkiego pojazdu uderzeniowego Concept pokazał na MSPO w 2012 roku. Rok później projektem zainteresował się ówczesny Bumar (dziś Polski Holding Obronny), w efekcie czego zawarta została umowa o współpracy. Powołano grupę roboczą w celu dalszego rozwoju pojazdu. Kolejne jego modyfikacje pokazywano na MSPO w 2014 roku i w latach następnych. Były one efektem doświadczeń i testów, przeprowadzonych m.in. przez byłych żołnierzy JWK w Lublińcu i GROM.

– Wirus IV to lekki, zwinny pojazd, który poradzi sobie niemal w każdym terenie. Szybko dotrze we wskazane miejsce i prędko się z niego oddali. Można go sprawnie przerzucić śmigłowcem, a nawet desantować na spadochronie – mówi Tomasz Kłeczek, prezes Concept. – Jest także dostosowany do różnych warunków pogodowych, co jest istotne w naszym klimacie. Pomimo tego, że drzwi boczne i tylne wykonane są z tkaniny, nadwozie jest ogrzewane – dodaje.

Program „Żmija”, zakładający dostawę dla wojska pojazdów dalekiego rozpoznania, został rozpoczęty w 2015 roku. Do postępowania zgłosiło się ośmiu wykonawców. Oferty wstępne złożyły tylko dwa: Polska Grupa Zbrojeniowa (lider) z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi z Poznania oraz Polski Holding Obronny (lider) ze spółką Concept z Bielska-Białej. Ostateczna oferta wpłynęła tylko od konsorcjum PHO/Concept.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka, comcam.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Crass
1565704560
Podzieliłam wartość zamówienia 91 mln na ilość tych gazikow. Wyszła mi astronomiczna kwota 771 000 ( 700 tysięcy!) Za jeden.. to chyba totalne przegięcie!!
CA-0B-EA-91
~MarcinCz6bpd
1562505060
Taki pojazd ma sens jeśli jest elektryczny czyli cichy, a na to technologia pozwala. W tym przypadku zakup może świadczyć o braku wyobraźni, które pozwoli na wykrycie. W konsekwencji przyczyni się do śmierci żołnierzy i porażki misji. Chyba nie bez powodu w państwach gdzie rządzi armia państwo się nie rozwija.. a wręcz cofa.
19-55-62-2A
~jan o.
1506596280
Ktoś wyjaśni po co wojsku dwuosobowy, otwarty, nieopancerzony pojazd typu beetle buggy z bajerancka czachą na burcie? Zwiadowcy będą jeździć tym na podryw na wiejskie dyskoteki?
99-0C-3F-46
~kubcio
1505219340
Te uszczeleczki na około dziury na drzwi przyłapane na 3 nity i deska rozdzielcza rodem z gazika potwierdzają dopracowanie i trwałość tego zakupu
18-C9-38-F0

Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Polskie porty bardziej otwarte
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Łączność: fundament operacji specjalnej
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chwała powstańcom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ukraiński kurs na Zachód
Online z mistrzami sportu
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Hekatomba na Woli
Not Contaminated With Routine
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Galicyjskie przesilenie
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojskowy Hot450Challenge
Druga kadencja prezydenta Dudy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Skok na głęboką wodę
F-16 kończą misję w Estonii
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kierunek: misja
Więcej celowników z PCO dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Kurs dla saperskich ekspertów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Cud Piłsudskiego
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Lato z czerwonym terrorem
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO