moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dragon”: sprawdzian współpracy

Saperzy zbudują przeprawę pontonową przez Wisłę, artylerzyści będą strzelać z Krabów, a wojska obrony terytorialnej zorganizują zrzutowisko dla desantujących się żołnierzy z Polski na lotnisku w Szymanach. „Dragon’ 17” to największe w tym roku ćwiczenia polskich i sojuszniczych sił zbrojnych. Manewry ruszają 20 września.

Scenariusz ćwiczeń zakłada, że państwo sąsiadujące z Polską rości sobie prawo dostępu do naszych surowców energetycznych. Zagrożona jest stabilność polityczna kraju oraz sprawne działanie administracji państwowej. Walka jest prowadzona również w cyberprzestrzeni.

Główna część ćwiczeń będzie się odbywała od 25 do 29 września. Właśnie w tych dniach są planowane najistotniejsze epizody „Dragona”. Wówczas na poligony w Drawsku Pomorskim, Orzyszu, Wędrzynie, Dębie, Ustce i Toruniu wyjadą 53 czołgi, a także 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, na niebie pojawią się 32 statki powietrzne, a w morze wyjdzie 14 okrętów. Najwięcej epizodów rozegra się 27 września.

REKLAMA

W Wółce Gołębskiej niedaleko Dęblina będą ćwiczyć żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego. Ich zadaniem będzie zbudowanie mostu pontonowego na Wiśle, aby umożliwić pokonanie rzeki pojazdom 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Nie będzie to łatwe zadanie, ta konstrukcja bowiem będzie musiała utrzymać sprzęt ważący 40 ton. Do tego przedsięwzięcia wydelegowano 300 wojskowych, zarówno służby czynnej, jak i z Narodowych Sił Rezerwowych oraz powołanych na ćwiczenia rezerwistów.

Tego samego dnia odbędzie się operacja powietrznodesantowa. Na lotnisku w Szymanach 360 polskich żołnierzy desantuje się z dwóch Herculesów i ośmiu CAS. – Teren, na którym będą lądować spadochroniarze, zabezpieczą żołnierze wojsk obrony terytorialnej – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. W „Dragonie’ 17” wezmą udział 3 sekcje lekkiej piechoty OT wzmocnione drużyną wsparcia i sekcją strzelców wyborowych. Do zadań terytorialsów będzie należało między innymi prowadzenie działań dywersyjno-rozpoznawczych wokół obiektu opanowanego przez przeciwnika. – Podczas ćwiczeń terytorialsi będą współpracować z żołnierzami wojsk specjalnych, a także 6 Brygady Powietrznodesantowej – mówi ppłk Pietrzak. Podkreśla, że cała operacja zostanie dokładnie przeanalizowana, gdyż wnioski pozwolą ulepszyć szkolenie nowego rodzaju sił zbrojnych. Na lotnisku w Szymanach odbędą się taktyczne lądowania Herculesów i CAS. Załogi maszyn będą wyładowywać sprzęt – osiem pojazdów HMMWV przy włączonych silnikach samolotów, przećwiczą też ewakuację rannych i poszkodowanych.

Podczas „Dragona” ważne zadanie będzie należało do marynarzy. W ćwiczeniach wezmą udział okręty z 3 i 8 Flotylli, a także jednostki pomocnicze. Działania te będzie wspierała Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Morskie epizody będą rozgrywane w rejonie Ustki i Helu, a głównym zadaniem, z jakim zmierzą się marynarze, stanie się osłona morskich szlaków komunikacyjnych. Oprócz tego załogi będą ćwiczyć strzelania artyleryjskie, poszukiwać okrętów podwodnych, a także stawiać miny i sprawdzać procedury związane z odkażaniem okrętów.

W ćwiczeniach weźmie udział ponad 17 tysięcy żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz wojsk obrony terytorialnej. Na poligony w całej Polsce wyjedzie 3500 jednostek sprzętu. Prócz Polaków w „Dragonie” będą ćwiczyć żołnierze państw natowskich: USA, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii oraz państw partnerskich z Gruzji i Ukrainy. Będzie to też kolejny sprawdzian na poligonie dla Batalionowej Grupy Bojowej – żołnierzy z Polski, USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii działających na wschodniej flance w ramach eFP (wysunięta wzmocniona obecność pododdziałów Sojuszu) oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – Armored Brigade Combat Team).

Jak podkreślają organizatorzy ćwiczeń, wszystkie działania szkoleniowe prowadzone przez Polskę, państwa Sojuszu oraz partnerskie są transparentne. Na ćwiczenia zostały zaproszone media z całego świata, a ich przebieg monitorują obserwatorzy zaproszeni w zgodzie z „Dokumentem wiedeńskim”. W tym roku będzie to 29 osób, między innymi z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Serbii, Skandynawii, Szwajcarii, a także przedstawiciele NATO i OBWE.

Ćwiczenia zakończą się 29 września na poligonie w Drawsku. W Żaganiu natomiast manewry zakończy rotacja amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce w ramach ABCT.

EK, MM

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Zamek na poligonie
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kaprale po Legii Akademickiej
Ochotnik do Auschwitz
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Wybuchowa edukacja
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Październik pod znakiem Tallboya
Nowe sanitarki dla wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
„Kaper” przeciw terrorystom
Zaplecze dla Rosomaków
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
16 Dywizja najlepsza!
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Szybsza droga do armii zawodowej
Amerykanie odmładzają F-16
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Laserowa artyleria US Army
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
F-16 kończą misję w Estonii
Sonary dla śmigłowców ZOP
Zostań studentem ASzWoj
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Dekady za wcześnie
Ku czci roku 1918 i 1920
„Aviation Detachment” w Łasku
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kabina do zadań specjalnych
Wojsko przeciw wirusowi
Polak z Medalem NATO
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Bohaterska obrona wzgórza 385
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ukraiński kurs na Zachód
Defender 2020: Symulator Pioruna
Szybciej do wojska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kraby kontra okręt
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO