moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dragon”: sprawdzian współpracy

Saperzy zbudują przeprawę pontonową przez Wisłę, artylerzyści będą strzelać z Krabów, a wojska obrony terytorialnej zorganizują zrzutowisko dla desantujących się żołnierzy z Polski na lotnisku w Szymanach. „Dragon’ 17” to największe w tym roku ćwiczenia polskich i sojuszniczych sił zbrojnych. Manewry ruszają 20 września.

Scenariusz ćwiczeń zakłada, że państwo sąsiadujące z Polską rości sobie prawo dostępu do naszych surowców energetycznych. Zagrożona jest stabilność polityczna kraju oraz sprawne działanie administracji państwowej. Walka jest prowadzona również w cyberprzestrzeni.

Główna część ćwiczeń będzie się odbywała od 25 do 29 września. Właśnie w tych dniach są planowane najistotniejsze epizody „Dragona”. Wówczas na poligony w Drawsku Pomorskim, Orzyszu, Wędrzynie, Dębie, Ustce i Toruniu wyjadą 53 czołgi, a także 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, na niebie pojawią się 32 statki powietrzne, a w morze wyjdzie 14 okrętów. Najwięcej epizodów rozegra się 27 września.

W Wółce Gołębskiej niedaleko Dęblina będą ćwiczyć żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego. Ich zadaniem będzie zbudowanie mostu pontonowego na Wiśle, aby umożliwić pokonanie rzeki pojazdom 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Nie będzie to łatwe zadanie, ta konstrukcja bowiem będzie musiała utrzymać sprzęt ważący 40 ton. Do tego przedsięwzięcia wydelegowano 300 wojskowych, zarówno służby czynnej, jak i z Narodowych Sił Rezerwowych oraz powołanych na ćwiczenia rezerwistów.

Tego samego dnia odbędzie się operacja powietrznodesantowa. Na lotnisku w Szymanach 360 polskich żołnierzy desantuje się z dwóch Herculesów i ośmiu CAS. – Teren, na którym będą lądować spadochroniarze, zabezpieczą żołnierze wojsk obrony terytorialnej – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. W „Dragonie’ 17” wezmą udział 3 sekcje lekkiej piechoty OT wzmocnione drużyną wsparcia i sekcją strzelców wyborowych. Do zadań terytorialsów będzie należało między innymi prowadzenie działań dywersyjno-rozpoznawczych wokół obiektu opanowanego przez przeciwnika. – Podczas ćwiczeń terytorialsi będą współpracować z żołnierzami wojsk specjalnych, a także 6 Brygady Powietrznodesantowej – mówi ppłk Pietrzak. Podkreśla, że cała operacja zostanie dokładnie przeanalizowana, gdyż wnioski pozwolą ulepszyć szkolenie nowego rodzaju sił zbrojnych. Na lotnisku w Szymanach odbędą się taktyczne lądowania Herculesów i CAS. Załogi maszyn będą wyładowywać sprzęt – osiem pojazdów HMMWV przy włączonych silnikach samolotów, przećwiczą też ewakuację rannych i poszkodowanych.

Podczas „Dragona” ważne zadanie będzie należało do marynarzy. W ćwiczeniach wezmą udział okręty z 3 i 8 Flotylli, a także jednostki pomocnicze. Działania te będzie wspierała Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Morskie epizody będą rozgrywane w rejonie Ustki i Helu, a głównym zadaniem, z jakim zmierzą się marynarze, stanie się osłona morskich szlaków komunikacyjnych. Oprócz tego załogi będą ćwiczyć strzelania artyleryjskie, poszukiwać okrętów podwodnych, a także stawiać miny i sprawdzać procedury związane z odkażaniem okrętów.

W ćwiczeniach weźmie udział ponad 17 tysięcy żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz wojsk obrony terytorialnej. Na poligony w całej Polsce wyjedzie 3500 jednostek sprzętu. Prócz Polaków w „Dragonie” będą ćwiczyć żołnierze państw natowskich: USA, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii oraz państw partnerskich z Gruzji i Ukrainy. Będzie to też kolejny sprawdzian na poligonie dla Batalionowej Grupy Bojowej – żołnierzy z Polski, USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii działających na wschodniej flance w ramach eFP (wysunięta wzmocniona obecność pododdziałów Sojuszu) oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – Armored Brigade Combat Team).

Jak podkreślają organizatorzy ćwiczeń, wszystkie działania szkoleniowe prowadzone przez Polskę, państwa Sojuszu oraz partnerskie są transparentne. Na ćwiczenia zostały zaproszone media z całego świata, a ich przebieg monitorują obserwatorzy zaproszeni w zgodzie z „Dokumentem wiedeńskim”. W tym roku będzie to 29 osób, między innymi z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Serbii, Skandynawii, Szwajcarii, a także przedstawiciele NATO i OBWE.

Ćwiczenia zakończą się 29 września na poligonie w Drawsku. W Żaganiu natomiast manewry zakończy rotacja amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce w ramach ABCT.

EK, MM

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na misję
 
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Leopardy na Podkarpaciu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Terytorialsi za oceanem
Polska pod kontrolą armii
Razem się szkolą, razem walczą
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Sojusznicy przy wigilijnym stole
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Trzy filary wojny minowej
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Kto zostawia ślady w sieci
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Gorące obrady NATO w Londynie
Artyleryjska interoperacyjność
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Paczki dla kresowiaków
Amunicja i miny dla armii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wojsko na święta
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Trudna droga
Los Polski naszym losem
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
The Army Enters the Frame
Unwanted Treaty
Klucz do dobrych relacji
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ostre strzelanie artylerzystów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Z archiwum „Szarego”
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Nowe laboratorium WAT
Klasy wojskowe po nowemu
AMW poleca się na święta
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Błyskawiczna reakcja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO