moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister i prezydent na ćwiczeniu Dragon’17

Dziś na poligon w Drawsku Pomorskim wyjechały czołgi Leopard, haubice Krab, a w powietrze wzbiły się śmigłowce Mi-17 i Mi-8, a także myśliwce – Su-22 i F-16. Z żołnierzami, podczas ćwiczenia „Dragon’17” spotkał się zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, którzy podziękowali im za zaangażowanie w manewry.

Minister obrony narodowej odwiedził dziś stanowisko dowodzenia ćwiczeniem „Dragon’17”. Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał, że to największe manewry Wojska Polskiego w tym roku. – W całym kraju ćwiczy 17 tysięcy żołnierzy, którzy wykorzystują 3,5 tysiąca jednostek sprzętu – mówił Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że z Polakami współdziałają przedstawiciele wojsk z 12 państw. – Są tu z nami żołnierze między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Łotwy, ale także z Gruzji i Ukrainy  – mówił. Podkreślił także, że „Dragon’17” to pierwsze ćwiczenie, w którym biorą udział żołnierze wojsk obrony terytorialnej i z tego co przekazują mu dowódcy, terytorialsi świetnie wywiązują się z postawionych im zadań.

Szef MON po raz kolejny zaznaczył, że ćwiczenia mają charakter obronny. – Zadaniem wojsk jest otoczenie, zneutralizowanie i wyparcie przeciwnika z polskiego terytorium – mówił. – Ćwiczenie przebiega znakomicie i wszystkie jego epizody są realizowane – zaznaczył.

Po południu nad poligonem drawskim pojawiły się myśliwce Su-22. To one symulowały siły wroga i zaatakowały znajdujące się na polu walki pododdziały. Do akcji natychmiast wkroczyli przeciwlotnicy, którzy osłaniali manewry baterii samobieżnych Krab i Goździk. Chwilę później na poligon wjechały Leopardy 2A4 i 2A5 oraz dwa plutony czołgów PT-91. Równocześnie wojsko prowadziło ostrzał z wyrzutni rakietowych Langusta. Działania wspierały także siły powietrzne oraz wojska aeromobilne. Do akcji wkroczyły śmigłowce Mi-8 i Mi-17 z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, a następnie Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej. Przez cały czas działania wojska osłaniały myśliwce F-16.

Ćwiczeniom na poligonie przyglądał się prezydent Andrzej Duda. Prezydent wspomniał, że „Dragon’17” to sprawdzian nie tylko dla polskich, ale i zagranicznych żołnierzy. – Cieszę się, że ćwiczymy z zaprzyjaźnionymi armiami – mówił. Przyznał też, że cieszy się, że z roku na rok, na ćwiczeniach wojsko korzysta z coraz większej ilości nowego uzbrojenia.

Prezydent odniósł się także, do manewrów „Zapad’17”. – Tamte ćwiczenia miały charakter ofensywny i mówię to z przykrością. Nasze mają charakter obronny – mówił. – Jesteśmy przygotowani, aby bronić granic Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił.


Film: DGRSZ

„Dragon ’17” to najważniejsze w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem.

Ćwiczenie rozpoczęło się 20 września, a jego główna cześć rozgrywać się będzie między 25 a 29 września na poligonach w Drawsku Pomorskim, Zegrzu, Dębie, Szymanach, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Zegrzu, Nowogrodzie i Toruniu. Razem z żołnierzami Wojska Polskiego ćwiczą pododdziały z Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, które stacjonują w Polsce, a także wojskowi z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Gruzji i Ukrainy. Działania wojsk operacyjnych wspierają żołnierze wojsk obrony terytorialnej, członkowie organizacji proobronnych oraz rezerwiści.

Podczas manewrów wojsko korzysta z 3,5 tys. jednostek sprzętu, w tym: 53 czołgów, 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, 79 jednostek sprzętu artyleryjskiego, 14 okrętów i 32 statków powietrznych.

EK, MM

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Beagle dla Polaków
 
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Nabór na wojskowe studia trwa
Defense Without Politics
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Medycy WOT kontra COVID-19
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Miliony ofiar hiszpanki
Arsenał Iranu
Nowy wiceminister w MON
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Trzy cele na ścieżce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Gwiezdne wojny” Reagana
Sześć dekad pod wirnikiem
Certyfikacja na „Tarczowni”
Studia on-line w Szkole Orląt
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Iran uderza w USA
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Testy radarów dla Wisły
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Cichociemny patronem 14 BOT
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Koronawirus na wojskowej uczelni
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Poprady i Pilica z interrogatorami
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nissany zastąpią Honkery
Zryw kościuszkowski
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Sukcesy sportowców w mundurach
Dowodzę najlepszymi
Kwarantanna na WAT
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Terytorialsi nie stracą dodatku
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Saperzy w walce z Covid-19
We Are All Darfur
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Kremlowska gra
Rakiety w celu
Wojskowi medycy w gotowości
Poprad w kolejnej jednostce
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Więcej wojska do walki z pandemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO