moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięgali elewi

W piątek, 6 października, w jednostkach wojskowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbyły się uroczyste przysięgi elewów, którzy ukończyli szkolenie podstawowe.

Przysięga Wojskowa w Porcie Wojennym Świnoujście

W piątek, 6 października, w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczysta przysięga marynarzy elewów Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przysięgę złożyli żołnierze którzy ukończyli szkolenie podstawowe w Komendzie Portu Wojennego w Świnoujściu oraz w 8. Batalionie Saperów.

REKLAMA

W obecności dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, dowódców podległych jej jednostek, przedstawicieli samorządu, służb mundurowych, dumnych rodzin oraz zaproszonych gości przysięgę wojskową złożyło 118 kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych. Ukończyli oni szkolenie podstawowe w jednostkach podległych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wyróżniający się podczas szkolenia żołnierze nagrodzeni zostali pismami gratulacyjnymi a wybrany spośród nich przedstawiciel wygłosił przemówienie, w którym w wyraził dumę z możliwości pełnienia służby w szeregach Wojska Polskiego. Po zakończeniu uroczystości, goście świnoujskiego Portu Wojennego mieli możliwość obejrzeć okręty oraz sprzęt wojskowy 8.FOW. Nie zabrakło również prawdziwej, marynarskiej grochówki.

Przysięga wojskowa jest momentem, w którym kandydaci stają się żołnierzami - jednak złożenie przysięgi nie kończy szkolenia. Przygotowanie kandydatów do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych zakończy się w grudniu. Podczas szkolenia podstawowego, elewi poznają najważniejsze elementy żołnierskiego rzemiosła. Uczą się musztry, regulaminów wojskowych oraz przepisów regulujących służbę wojskową. Istotnym elementem zajęć jest także zapoznanie się z budową i obsługą przydzielonej im broni. Po ukończeniu kursu podstawowego żołnierze będą mogli starać się o kontrakty na pełnienie służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, co z kolei jest przepustką do zawodowej służby wojskowej.

Tekst i fot.: st. chor. mar. Marcin Purman

Przysięga Wojskowa w CSŁiI Zegrze

158 żołnierzy służby przygotowawczej wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej podczas uroczystego apelu w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście m.in.: Dowódca 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia DG RSZ płk dr Piotr Waniek, przedstawiciel Szefa Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności Dowództwa Generalnego RSZ płk Dariusz Momot, Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny, Dyrektor Oddziału Regionalnego AMW w Warszawie Piotr Kudlicki, byli komendanci CSŁiI, córka Patrona Centrum Pani Zofia Potkowska, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, uczniowie klas mundurowych szkół współpracujących z Centrum oraz licznie przybyłe rodziny, bliscy i przyjaciele składających przysięgę elewów. Dowódcą uroczystości był Zastępca Komendanta CSŁiI ppłk Cezary Semeniuk.

– Dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu. Jednak przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski. Przed Wami duży krok na drodze do służby zawodowej w Wojsku Polskim. Kolejnym etapem będzie czekające Was szkolenie, w trakcie którego poznacie podstawy żołnierskiego rzemiosła. Szkolenie to będzie intensywne ale zapewniam, że jesteście w stanie podołać tym obowiązkom i przezwyciężycie chwile zwątpienia. W takich momentach wracajcie wspomnieniami do dzisiejszej uroczystości, czerpiąc motywację z wypowiedzianych słów przysięgi wojskowej. Są one symbolem Waszego poświęcenia, patriotyzmu i oddania sprawom Ojczyzny. Nie wolno Wam o tym zapomnieć! Dobrze wykorzystajcie czas spędzony w Centrum, zdobywajcie wiedzę i umiejętności. Z okazji Waszej przysięgi życzę Wam żołnierskiego szczęścia, powodzenia oraz wytrwałości w realizacji własnych planów. Szczególne wyrazy uznania kieruję w stronę Waszych bliskich, a w szczególności rodziców i opiekunów – powiedział zabierając głos Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk dr Ireneusz Fura.

Złożeniem przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi elewi: Adrian Anders, Piotr Błażejczyk, Norbert Chomiczewski oraz Maciej Cieślik. Po słowach przysięgi Proboszcz Parafii Wojskowej w Zegrzu ks. por. Antoni Humeniuk udzielił błogosławieństwa ślubującym ojczyźnie, a szer. elew Aniela Drozd podziękowała za szkolenie i przygotowanie ich do tej ważnej uroczystości. Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w szkoleniu oraz wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych elewów: Krzysztofa Wańka, Sebastiana Wróbla, Kacpra Zyśka, Piotra Błażejczyka, Mateusza Dudka, Marcina Rzyckiego oraz Tomasza Kapczyńskiego. W czasie uroczystości odczytane zostało symboliczne przesłanie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa - Powiat Koło nr 1 „Brzozów” w Legionowie do składających przysięgę.

Atrakcją przysięgi był nowoczesny sprzęt łączności oraz informatyki, które wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć na palcu apelowym. Elewi po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek spotkali się ze swoimi oczekującymi bliskimi i znajomymi.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

Przysięga Wojskowa w Sulechowie

W koszarach 5 pułku artylerii w Sulechowie odbyła się przysięga żołnierzy służby przygotowawczej. Wierność Ojczyźnie oraz żołnierskim ideałom ślubowało ponad 90 elewów kompanii szkolnej.

Elewi służby przygotowawczej szkolą się w Sulechowie od 4 września. Przysięga wojskowa jest najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego żołnierza. Dzisiejszą uroczystość uświetnili zaproszeni goście – burmistrz Sulechowa p. Ignacy Odważny, przewodniczący Rady Miasta p. Stanisław Kaczmar oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych miasta.

W przeddzień przysięgi wojskowej żołnierze służby przygotowawczej uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w Kościele Garnizonowym w Sulechowie. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz major Tomasz Szefliński - proboszcz Parafii Wojskowej, kapelan sulechowskich artylerzystów. Ksiądz kapelan w homilii nawiązał, że żołnierska służba jest ofiarą, miłością do Ojczyzny na wzór miłości Jezusa Chrystusa do Kościoła.

– Elewi swoją pracą, wysiłkiem włożonym w szkolenie udowodniliście, że zasługujecie na zaszczyt złożenia przysięgi. Macie prawo czuć się dumni z tego co osiągnęliście.– powiedział w swoim przemówieniu płk Jacek Kiliński. Swoje słowa skierował także do rodziców – Szanowni Rodzice i opiekunowie, możecie być dumni z tego, że potrafiliście w trudzie wychowania dzieci wpoić im miłość do Ojczyzny oraz patriotyzm – dodał.

Po słowach roty przysięgi kapelan garnizonu ks. kpt. Tomasz Szefliński udzielił błogosławieństwa na dalszą służbę. Miłym akcentem było wyróżnienie najlepszych elewów listem gratulacyjnym. Rodzice wyróżnionych otrzymali z rąk dowódcy podziękowania, a mamy symboliczny kwiat.

Na zakończenie żołnierze odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz przedefilowali przed licznie zebraną publicznością. Oprawę muzyczną uroczystości Orkiestra Wojskowa z Żagania.

Tekst: kpt. Marcin Stajkowski, fot. st. chor. Tomasz Rybarczyk

 

red. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Powstaną kolejne strzelnice
 
Wojsko ma ofertę dla cywili
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Szkolenie wodne podhalańczyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Ułańska szarża
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Weterani znów staną na macie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ochotnicy na ratunek
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ogromne zainteresowanie Soną
Minister Błaszczak dziękuje medykom
PGZ będzie obecna na MSPO
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zbiegowie z innego świata
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Groty z granatnikiem
Rakiety z Mesko w F-35
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Współzawodnictwo rozwija
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Laserowa artyleria US Army
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
16 sekund Liberatora
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Prezydent Duda jedzie do USA
Brawurowe zagony motorowe
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Most do współpracy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kraby w Bolesławcu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kolejne Groty dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO