moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjaliści z WAT opracowali system inteligentnych granic

Wojskowa Akademia Techniczna brała udział w opracowaniu projektu usprawniającego kontrolę na granicach. Zaproponowane przez polskich naukowców rozwiązania umożliwiają natychmiastową weryfikację danych biometrycznych z paszportu. System  Smart Borders  wpisuje się w koncepcję tzw. inteligentnych granic, mających zwiększyć bezpieczeństwo Unii Europejskiej.

Koncepcja Smart Borders (ang. inteligentne granice) została przyjęta kilka lat temu przez Komisję Europejską. Zakłada ona prowadzenie efektywniejszych kontroli granic, szczególnie zewnętrznych, Unii Europejskiej. Chodzi o zatrzymywanie osób, które posługując się fałszywymi paszportami, próbują przedostać się na teren któregoś z państw unijnych. Aby kontrole były skuteczne, służby graniczne muszą dysponować nowoczesnymi systemami informatycznymi, które pozwalają na szybkie weryfikowanie danych podróżnych oraz sprawdzenie, czy nie są poszukiwani przez policję.

Polski projekt Smart Borders wpisuje się w koncepcję określoną przez Komisję Europejską. Prace nad nim prowadziło konsorcjum, w skład którego weszły: Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (jako lider grupy) oraz firmy Gemalto sp. z o.o. i Jas technologie sp. z o.o. System kosztował 5 mln 460 tys. zł, ale w 95% został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. – W ciągu 34 miesięcy opracowaliśmy dwa produkty zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej, przeznaczone do odprawy na granicach lądowych, powietrznych i morskich. Pierwsze z urządzeń to demonstrator systemu Smart Borders, wykorzystujący technikę biometrii, czyli automatycznego rozpoznawania ludzi na podstawie ich cech fizycznych. W tym przypadku chodzi o odcisk palca i identyfikację twarzy na podstawie zdjęcia – tłumaczy prof. dr. hab. inż. Mieczysław Szustakowski z Instytutu Optoelektroniki WAT, kierownik projektu.

Urządzenie umożliwia w pełni automatyczną odprawę. – System sczyta wszelkie dane z paszportu biometrycznego i zidentyfikuje, czy dokument rzeczywiście należy do danego człowieka. Funkcjonariusz od razu będzie też wiedział czy dana osoba nie jest poszukiwania, a także czy nie przekroczyła, na przykład, okresu pobytu wizowego. Cały system poza identyfikacją osób przekraczających granice jest w stanie odnotować także datę oraz miejsce wjazdu i wyjazdu – dodaje ppłk dr hab. inż. Norbert Pałka, główny wykonawca demonstratora. 

REKLAMA

W skład demonstratora wchodzi też urządzenie mobilne złożone m.in. z terminala operatora, kamery oraz czytników: odcisków palca i dokumentów. – Zasady działania są takie same jak w przypadku wersji stacjonarnej. Tu jednak rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że strażnik graniczny będzie mógł, na przykład, odprawić podróżnych znajdujących się w samochodach, autokarach czy pociągu, a także osobę spotkaną w okolicach granicy państwa – dodaje ppłk Pałka.

Drugim produktem jest system szkolno-treningowy wykorzystujący wirtualną rzeczywistość. Jest on przeznaczony do szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej zajmujących się odprawami granicznymi. Oprogramowanie tego urządzenia przewiduje kilka scenariuszy szkoleniowych, np. symulację przejścia granicznego na lotnisku, a także odprawy mobilnej w przedziale pociągu. – Funkcjonariusz będzie się szkolił w rzeczywistości wirtualnej za pomocą specjalnych okularów. Prowadzący szkolenie będzie ustalał z osobą szkolącą się, jaką sytuację mają przećwiczyć mówi ppłk dr inż. Marek Piszczek, główny wykonawca systemu.

Nie wiadomo jeszcze, czy propozycje specjalistów z WAT-u będą wdrożone. Na razie system uzyskał siódmy poziom gotowości technologicznej (do wdrożenia z pełną funkcjonalnością potrzebny jest poziom dziewiąty). Naszym zadaniem było opracowanie projektu. Teraz zgodnie z umową demonstrator zostanie u nas. Wszystko inne, w tym dokumentacja, patenty, majątkowe prawa własności, przekażemy do MON. Resort obrony z kolei przekaże je gestorowi zamówienia, a więc Straży Granicznej, podlegającej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych – tłumaczy dr inż. Jarosław Młyńczak, który opracował dokumentację projektu. – Z pewnością integracja demonstratora z systemem Straży Granicznej pozwoliłaby w pełni zautomatyzować proces odprawy granicznej. Sam system szkolno-treningowy, będący nowatorskim rozwiązaniem, przyczyniłby się z kolei do efektywniejszego szkolenia funkcjonariuszy – ocenia kierownik projektu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze

~Seba
1509042420
Mam takie gogle w PS4. Dobry sprzęt
27-CA-EB-C1

Sukcesy sportowców w mundurach
 
Święto żołnierzy służących na misjach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Spartan” znów na Mazurach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Mercedes nie tylko do holowania
Agent w generalskich szlifach
Białe noce podhalańczyków
Głos (z) płonącej Warszawy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
NATO walczy z koronawirusem
Kierunek: Drawsko Pomorskie
MON nie wycofuje się z MSPO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Widzieć i nie być widzianym
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Specjalsi świętują
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prawdziwi wojownicy
Transportery płyną na drugi brzeg
„Ratownik” od nowa
„Harpun” do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Ćwiczenia z torpedą
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
F-16 kończą misję w Estonii
Koniec kijowskiego snu
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Morskie początki „Anakondy”
Amerykanie odmładzają F-16
Trzeba rozbić to więzienie!
Na wakacje z WOT
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowy wiceminister w MON
Co z tegorocznym MSPO?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
„Anakonda” rusza na poligony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO