moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uczniowie na ćwiczeniach z komandosem

Prawie 150 uczniów z pięciu szkół wzięło udział w szkoleniu w Wierzchowinie na Lubelszczyźnie. Przez cztery dni pod okiem byłych żołnierzy wojsk specjalnych poznawali taktykę, topografię, strzelectwo, zasady nawiązywania łączności. Obóz został zorganizowany w ramach pilotażowego programu MON wspierania szkół ponadgimnazjalnych.

– Opierając się na ministerialnych założeniach, realizujemy tu nasz autorski program. Uczymy tego, co jest zawarte w minimum programowym zalecanym przez MON, a dodatkowo pokazujemy pewne elementy działania charakterystycznego dla jednostek specjalnych – mówi Sławomir Łazarski, prezes Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”. Byli komandosi przyjechali do Wierzchowin, aby szkolić uczniów. W pierwszych zajęciach w ramach pilotażowego programu MON „Wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych” wzięło udział prawie 150 osób. To młodzież z pięciu szkół na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Szkolenie w Wierzchowinach rozpoczęło się od rozbicia obozowiska. Na terenie byłej cegielni stanęło kilkanaście namiotów, które przez kilka dni stanowiły bazę dla młodzieży. – Czuć tu duch wojska. Cały czas spędzamy razem, jemy razem, szkolimy się i odpoczywamy w namiotach, czyli dokładnie tak, jak w jednostce, dlatego bardzo mi się tu podoba – mówi Oskar Małecki, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu. Jego koleżanka Zofia Suszek dodaje: – Od dawna interesuję się wojskiem i w przyszłości chciałabym zostać żołnierzem, dlatego to dla mnie nie tylko przygoda, lecz także ważne doświadczenie.

Na początek nastolatków przydzielono do zespołów tak, aby większość uczestników się nie znała. – Zrobiliśmy to celowo, żeby nauczyli się  pracować w grupie, która powstaje nagle i na pewien czas – wyjaśnia Andrzej Burzywoda, wiceprezes Szturmana. Każdego dnia, przez kilkanaście godzin, uczniowie poznawali elementy musztry, taktyki, topografii, strzelectwa, procedury nawiązywania łączności czy pierwszej pomocy medycznej. – Zależało nam, by nauczyć ich fundamentalnych zasad, na podstawie których będą mogli budować dalszą wiedzę i doświadczenie – mówi Sławomir Łazarski.

Na zajęcia na strzelnicy wszyscy czekali z niecierpliwością. –  Najpierw dużo czasu poświęcamy na wpojenie zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Uczymy pewnych nawyków, które mają żołnierze sił specjalnych – zaznacza Andrzej Burzywoda. Potem instruktorzy omawiali budowę broni, korygowali postawy strzeleckie, prowadzili szkole i odpowiadali na pytania młodzieży. –  Można było  dowiedzieć się, na przykład, jak działa karabin, dlaczego w jednej broni mechanizm uderzeniowy kręci się, a w drugiej przesuwa – opowiada Milena Rzeźnik z Liceum Kadetów Rzeczpospolitej Polskiej w Lipinach. Wreszcie przyszła pora na strzelanie. Każdy miał okazję sprawdzić swoją celność z różnych rodzajów broni. Uczniowie strzelali z pistoletu maszynowego PM-84 Glauberyt oraz pistoletu Glock 19 z konwersją RONI.

Duże emocje wzbudziły także zajęcia z topografii. Pierwszym zadaniem było odnalezienie drogi w lesie czy mieście bez pomocy jakiegokolwiek sprzętu. – Nie jest łatwo wydostać się z nieznanego lasu, ale jak się zna podstawowe zasady określania stron świata, wyznaczania punktów orientacyjnych i uważnego obserwowania przyrody, to można było dość szybko sobie poradzić  – przyznaje jeden z uczniów.

Później instruktorzy omówili reguły posługiwania się busolą, a w końcu GPS-em. Młodzież mogła się nauczyć również podstawowych zasad czytania map. – Po takim szkoleniu może nie będą mistrzami topografii, lecz spokojnie powinni poradzić sobie w terenie leśnym i miejskim. Będą też umieli odnajdywać miejsca na mapie – zapewnia Sławomir Łazarski. 

Jak na obóz szkoleniowy przystało, nie zabrakło też musztry. – Te zajęcia mają nas przygotować do przyszłej służby, a skoro tak, to musi być również musztra. Atmosfera jest tu typowo wojskowa – mówi Filip Zwolak z Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych. – U nas w szkole nie ma warunków na taki trening, bo klasa nie jest aż tak liczna, a im więcej ćwiczących, tym lepiej to wypada – dodaje uczeń z Zamościa.

Zdaniem nauczycieli wojskowe szkolenie w terenie to dla uczniów wyjątkowo cenne doświadczenie. – Szkoły nie dysponują podobną infrastrukturą, a w salach lekcyjnych czy na boisku nie da się przecież zorganizować typowego obozu poligonowego – ocenia Henryk Józiuk,  nauczyciel klas mundurowych w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku oraz Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. – Ponadto to dobry moment, by spotkać się z wychowawcami z innych szkół i wymienić doświadczenia – dodaje.

Program pilotażowy „Wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych” jest realizowany od 1 września 2017 roku przez Biuro do spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Bierze w nim udział 57 szkół z całej Polski. Głównym celem jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~Ciekawski
1509611340
Oczywiscie autor nie napisal w tytyle ze to szkolenie z BYLYM komandosem.
04-EE-DB-85
~gdds
1509303840
Chciałbym, żeby żołnierze także byli szkoleni przez instruktorów z wojsk specjalnych. Ciekawe kiedy ostatni i czy w ogóle "logistycy" i np. Garnizon Warszawa wykonywali strzelania sytuacyjne na ocenę?
67-25-85-F2

Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
 
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
GROM na kursie działań specjalnych
Reserves Win Wars
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Tyraliera terytorialsów
Wołyńskie lwie serca
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Ludzie niebezpiecznej profesji
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Klasy wojskowe po nowemu
Wyzwania polskiej fotoniki
Symbol zaklęty w dacie
Plan modernizacji marynarki wojennej
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Unwanted Treaty
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Podaruj upominek kombatantowi
Mroczne serce okupowanej Europy
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Niechciany traktat
Wojsko wchodzi w kadr
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
T-72 strzelają na poligonie
Trudna droga
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Eksperyment z przywództwa
Nowa spółka lotnicza PGZ
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Nowy wiceminister w MON
Obrona bez polityki
PESCO z polskim projektem
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Razem się szkolą, razem walczą
Jani, Miraculously Saved
Logistycy w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO