moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leczenie pod zwiększonym ciśnieniem

W Wojskowym Instytucie Medycznym otwarto nowocześnie wyposażony Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej. Z inwestycji, sfinansowanej ze środków MON, będą korzystać zarówno żołnierze, jak i pacjenci cywilni. – Wojsko zawsze sprawia, że obywatele mogą poczuć się bardziej bezpieczni – mówił dziś minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w WIM.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej znajduje się w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Jest pierwszym ośrodkiem hiperbarii w polskim wojsku. Nowoczesny sprzęt, w jaki został wyposażony oddział (m.in. jedna z największych, wielomiejscowych komór hiperbarycznych w Polsce), umożliwia prowadzenie wysokospecjalistycznego leczenia oraz badań naukowych.

W uroczystym otwarciu oddziału udział wziął minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON podkreślał, że inwestycja ma dla resortu obrony podwójne znaczenie. – Przede wszystkim dlatego, że jest takim znaczącym znakiem tego, że wojsko jest wszędzie tam, gdzie są najważniejsze potrzeby społeczne, gdzie trzeba pomóc, gdzie ta pomoc musi być szybka, sprawna, specjalistyczna, na najwyższym poziomie – mówił minister. Dodał, że nowy oddział WIM to przykład „transferu polskiej technologii wojskowej na rynek cywilny, a osiągnięcia medycyny wojskowej mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu ciężkich chorób, wobec których tradycyjna medycyna jest często bezradna”. – Szpital na Szaserów, służąc ratowaniu ludzkiego życia, jest w awangardzie polskiej medycyny – zaznaczył.

REKLAMA

Minister Macierewicz mówił, że nowy oddział w WIM jest istotny także z drugiego powodu. – W sytuacji, w której na terenie Polski stacjonują wojska sojusznicze, nasz kraj musi być gotowy do udzielenia im pomocy, także medycznej. Budowa nowoczesnego ośrodka medycyny hiperbarycznej jest odpowiedzią Polski na to zobowiązanie – przekonywał szef MON.

Budowa i wyposażenie Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej kosztowały 8 mln zł. Suma ta pochodziła z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. – To były dobrze wydane pieniądze – ocenił gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak. Podkreślał, że to kolejna w ciągu pół roku inwestycja (po radioterapii), która wykracza poza zakres usług medycznych oferowanych dotąd w szpitalu na Szaserów. – Dzięki niej powstała jedna z największych, wielomiejscowych komór hiperbarycznych w Polsce – mówił gen. Gielerak.

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna? – To metoda leczenia polegająca na poddawaniu pacjenta działaniu mieszanin gazowych zawierających wysokie stężenia tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Wytwarzane jest ono wewnątrz specjalnie skonstruowanych stalowych komór hiperbarycznych – wyjaśniał dr n. med. Jacek Siewiera, kierownik Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM.

Na nowy oddział szpitala będą trafiać m.in. osoby z chorobą dekompresyjną, a także pacjenci cierpiący na syndrom stresu pola walki. – WIM jest dziś jednym z pierwszych na świecie ośrodków implementujących nowe zastosowanie medycyny hiperbarycznej, w tym leczenie pacjentów ze stresem pola walki – dodaje gen. Gielerak. Ale leczenie tlenoterapią hiperbaryczną sprawdza się także w przypadku pacjentów z trudno gojącymi się ranami. – Ta metoda służy nie tylko do leczenia u nurków choroby dekompresyjnej, korzyści z terapii hiperbarycznej są związane z lepszą penetracją cząsteczek tlenu do uszkodzonych lub zmienionych chorobowo tkanek, dlatego też stymuluje gojenie ran, działa przeciwzapalnie i zwiększa skuteczność antybiotykoterapii – zauważa dr hab. n. med. Jacek Kot, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej w Gdańsku i prezes European Underwater and Baromedical Society (EUBS).

W komorze hiperbarycznej już od lipca leczą się żołnierze, a od listopada oddział będzie otwarty dla pozostałych pacjentów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~snco
1508974260
A "dzielny" ppor. to jaki strój nosi?
0B-A3-4C-61

F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
Chwała powstańcom
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polsko-amerykańska współpraca
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelnice dla terytorialsów
Druga kadencja prezydenta Dudy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Cud Piłsudskiego
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Kurs dla saperskich ekspertów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Na misjach święta inne niż zwykle
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Lato z czerwonym terrorem
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Galicyjskie przesilenie
Online z mistrzami sportu
Wojskowy Hot450Challenge
Polskie porty bardziej otwarte
Hekatomba na Woli
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Not Contaminated With Routine
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Więcej celowników z PCO dla wojska
Skok na głęboką wodę
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Amerykanie odmładzają F-16
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kierunek: misja
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO