moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kino wysokich lotów

Światowe hity, ale też amatorskie, niskobudżetowe produkcje – w Warszawie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Lotniczych. Przez trzy dni miłośnicy kina i lotnictwa mogli obejrzeć prawie 40 produkcji. Najlepsze zostały nagrodzone przez jury festiwalu i samych widzów. Które filmy zostały wyróżnione w tym roku?

Tegoroczna, ósma już edycja Festiwalu Filmów Lotniczych odbyła się w warszawskiej Kinotece. Widzowie mieli okazję obejrzeć dokumenty i filmy fabularne – amatorskie oraz te, za którymi stały profesjonalne studia filmowe. Te ostatnie cieszyły się największym zainteresowaniem. Nic dziwnego, podczas festiwalu wyświetlano hity światowego kina, takie jak „Valerian i Miasto Tysiąca Planet” czy „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”. – Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych widzach. Seanse filmów animowanych „Mój przyjaciel smok” czy „Riko prawie bocian” przyciągnęły do kina całe rodziny – mówi Maja Ptaszyńska, dyrektor organizacyjny Fly Film Festival.

W ostatnim dniu imprezy jury składające się z osób związanych z kinematografią przyznało nagrody dla najlepszych produkcji. W kategorii filmów fabularnych zwyciężył „Valerian i Miasto Tysiąca Planet" w reżyserii Luca Bessona. – Filmów fabularnych poświęconych lotnictwu nie powstaje wiele, bo ich produkcja wiąże się z ogromnymi kosztami – zauważa dr Agnieszka Kamińska, przewodnicząca jury. Z kolei za najlepszy dokument uznano produkcję Dmitry Ponomareva, czyli drugą część „Obrońców przestrzeni”. – Ten film opowiada o walkach, które obecnie toczą się na Ukrainie. Autor pokazuje realia, z jakimi musi się zmierzyć pilot w czasie wojny. Ten film bardzo różnił się od swoich konkurentów, dlatego zdecydowaliśmy się go nagrodzić – tłumaczy dr Kamińska, adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SWPS i redaktor TVP Historia.

Natomiast spośród filmów amatorskich uwagę festiwalowego jury zwrócił nakręcony w 2016 roku „Drapacz chmur" w reżyserii Anny Goleniewicz. – Mimo że trwa tylko cztery minuty, opowiedziana w nim historia jest bardzo spójna, a jej przekaz czytelny – podkreśla przewodnicząca jury.

Nagrodę Grand Prix zdobył natomiast film „Śląski Ikar” w reżyserii Jana Zuba, poświęcony twórcy samolotu Śląsk i specjaliście silników lotniczych Antoniemu Gabrielowi. O przyznaniu tej nagrody jury zdecydowało jednogłośnie. – „Śląski Ikar” wyróżnia się wśród współczesnych produkcji, w których dominuje szybki i dynamiczny montaż. Przyznam, że urzekła mnie nieśpieszność tego filmu. To, że oglądając go, możemy pozwolić sobie na refleksję – mówi przewodnicząca jury. – Bohater filmu pochodzi z małej miejscowości, a na ekranie, oprócz jego historii, widzimy codzienność jej mieszkańców – dodaje.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznali także widzowie festiwalu. W tym roku, niemal jednogłośnie, zadecydowali, że trafi ona do Mateusza Ścibora, nastolatka, który poprzez film przekazał emocje, jakie towarzyszą lataniu szybowcem.

Galę wręczenia nagród VIII Fly Film Festivalu poprowadził Jarosław Kret, a wśród gości znaleźli się między innymi mistrzowie sportów lotniczych Dominika Jurkiewicz i Sebastian Kawa.

Kolejne dwie edycje festiwalu odbędą się w przyszłym roku. W maju będzie można zobaczyć filmy, które zostały dotychczas nagrodzone, a najlepszy z nich zostanie wyróżniony nagrodą Diamentowego Grand Prix. Wówczas zostanie także powołany Instytut Historyczno-Kulturalny Lotnictwa Polskiego. Natomiast dziesiąta edycja, która została zaplanowana na październik, ma być poświęcona 100. rocznicy powstania polskiego lotnictwa. Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, czyli Fundacja „Fly Film", oprócz filmów o tematyce lotniczej, będzie można zobaczyć akrobacje w wykonaniu lotniczych grup rekonstrukcyjnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
 
Wojsko wchodzi w kadr
Thin Blue Line
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
GROM na kursie działań specjalnych
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Wołyńskie lwie serca
Logistycy w akcji
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Niechciany traktat
Eksperyment z przywództwa
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
T-72 strzelają na poligonie
Jani, Miraculously Saved
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Ludzie niebezpiecznej profesji
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Symbol zaklęty w dacie
Unwanted Treaty
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Razem się szkolą, razem walczą
PESCO z polskim projektem
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Trudna droga
Nowa spółka lotnicza PGZ
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wyzwania polskiej fotoniki
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Obrona bez polityki
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Podaruj upominek kombatantowi
Tyraliera terytorialsów
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Mroczne serce okupowanej Europy
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Reserves Win Wars
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO