moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji

O zagrożeniach bezpieczeństwa w Europie, wpływie Rosji na destabilizację sytuacji na naszym kontynencie i agresywnej polityce prezydenta Władimira Putina mówił minister obrony Antoni Macierewicz w trakcie międzynarodowej konferencji w Halifax. Kanadyjskie forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo.

– Polityka Rosji to nie jest już zimna wojna, to początek bardzo gorącej wojny – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas zorganizowanego w kanadyjskim Halifax Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa. Szef polskiego MON podkreślał, że wskazują na to wyniki zakończonych dwa miesiące temu ćwiczeń „Zapad 17”. – Sięgały one od Morza Arktycznego po Morze Czarne i wraz z ćwiczeniami z użyciem rakiet balistycznych i rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne, pokazały, że Rosja nie szykuje się do obrony, ale do agresji – zaznaczył Macierewicz.

Szef polskiego MON wziął udział w panelu poświęconym wpływom Rosji na destabilizację bezpieczeństwa Europy i ostrzegał przed agresywną polityką tego kraju. – Obecnie na Ukrainie obserwujemy otwartą wojnę, która łamie porządek międzynarodowy, jednocześnie Rosja otwarcie mówi, że daje sobie prawo, by zmieniać systemy i granice krajów europejskich – podkreślał polski minister.

REKLAMA

Antoni Macierewicz dodał też, że wojna hybrydowa i teleinformatyczna nie ogranicza się do Europy, ale można ją obserwować także w USA i jest przeprowadzana w sposób bardzo agresywny. Szef polskiego MON zwrócił też uwagę na sytuację w Azji. – Z polskiego punktu widzenia aktywność Korei Północnej jest ściśle połączona z rosyjską agresją i jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, nigdy nie zrozumiemy skali planów, które Rosja obecnie realizuje – zaznaczył minister. Dodał jednocześnie, że najważniejszym sposobem, aby obronić się przed Rosją, jest zdolność przeciwstawienia siły sile.

W panelu dyskusyjnym uczestniczył także m.in. Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Określił on rosyjską politykę jako hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi. Podkreślił jednocześnie, że Ukraina potrzebuje wsparcia krajów zachodnich. – Nasi przyjaciele z Polski i USA ćwiczyli z nami i to jest dla nas bardzo ważne – mówił Klimkin.

Wątek ten podjęła amerykańska senator Jeanne Shaheen, która podkreślała, że USA udzielają dużego wsparcia wschodniej flance NATO. O wkładzie USA w stabilność Europy i roli wojsk amerykańskich stacjonujących w naszym rejonie Starego Kontynentu mówił także szef polskiego resortu obrony. – Prezydent Donald Trump powiedział w Warszawie, że zawsze ramię w ramię z Polską będą stały wojska USA. Żaden prezydent USA nie zrobił tak dużo dla rozlokowania jednostek amerykańskich w naszym kraju – podkreślił minister Macierewicz.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że zarówno Kanada, jak i Stany Zjednoczone zwiększyły ostatnio swoją obecność wojskową w Europie. – Powrót tych dwóch krajów do Europy to znak siły i silnej więzi transatlantyckiej – stwierdził szef NATO.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifax (Halifax International Security Forum) odbyło się już po raz dziewiąty. W tym roku wzięło w nim udział przeszło 300 uczestników z ponad 80 krajów. Forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo. Coroczne spotkania polityków i ekspertów poświęcone są wzmocnieniu strategicznej współpracy między demokratycznymi krajami. Tegoroczne dyskusje na Forum dotyczyły m.in. broni nuklearnej, odbudowy Bliskiego Wschodu, roli kobiet w procesie pokojowym, stosunków rosyjskich, terroryzmu i cyberataków oraz zmian klimatycznych.

AD , TVP Info, The Cronicle Herald

autor zdjęć: por. Robert Suchy/COM MON

dodaj komentarz

komentarze


Kraby strzelają nad Bałtykiem
 
Terytorialsi nie stracą dodatku
Białe noce podhalańczyków
Święto żołnierzy służących na misjach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sojusznicy w Drawsku
„Harpun” do walki
Zwiadowcy na start
Wojsko przeciw wirusowi
MON nie wycofuje się z MSPO
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na wakacje z WOT
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Morskie początki „Anakondy”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Generał Haller przybył w sam czas
„Defender” na poligonie!
Koniec kijowskiego snu
„Anakonda” rusza na poligony
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie zwycięstwo w D-Day
Transportery płyną na drugi brzeg
Nowy wiceminister w MON
Głos (z) płonącej Warszawy
Obradowała Rada Gabinetowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Spartan” znów na Mazurach
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Ratownik” od nowa
Trzeba rozbić to więzienie!
Co z tegorocznym MSPO?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Mercedes nie tylko do holowania
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Polskie porty bardziej otwarte
NATO walczy z koronawirusem
Agent w generalskich szlifach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Ćwiczenia z torpedą
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO