moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Narew” za dwa lata

Minister obrony Antoni Macierewicz spotkał się dziś z kadrą dowódczą 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Pierwsza wersja systemu „Narew” może być dostarczona do polskich sił zbrojnych w ciągu dwóch lat – zapowiedział szef MON w bazie w Sochaczewie.

3 Warszawska Brygada to jedyna jednostka tego szczebla, która odpowiada za obronę powietrzną kraju. Podczas wizyty w Sochaczewie minister Antoni Macierewicz obejrzał mobilne stanowisko dowodzenia wojsk rakietowych obrony powietrznej SAMOC oraz zapoznał się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które mogą w przyszłości stać się elementami systemu przeciwrakietowego krótkiego zasięgu „Narew” (ok. 25 km). Chodzi przede wszystkim o radary dalekiego zasięgu P-18PL, radary pasywne PCL, (prace badawcze nad tymi produktami są zaawansowane), a także radary kierowania ogniem Sajna czy stanowiska dowodzenia. Wszystkie te konstrukcje oferuje należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Pit-Radwar.

– Pierwsza wersja systemu „Narew” może zostać dostarczona do polskich sił zbrojnych nawet w ciągu 24 miesięcy – poinformował minister Antoni Macierewicz. – Wówczas dysponowalibyśmy własnym systemem obrony krótkiego zasięgu jeszcze przed wprowadzeniem lub równolegle z wprowadzeniem pierwszych baterii rakiet Patriot – mówił szef MON. Minister zaznaczył, że termin ten dotyczy początkowej fazy wdrażania „Narwi”. Pełna wersja systemu będzie bowiem gotowa za 5–7 lat.

Antoni Macierewicz poinformował również, że pocisk, który ma zostać wykorzystany w systemie, będzie prawdopodobnie produkcji brytyjskiej, nie zmienia to jednak faktu, iż resort chciałby, aby obrona naszego kraju opierała się „na polskich systemach, polskich zdolnościach i polskich zakładach”.

Podczas spotkania dziennikarze dopytywali ministra, czy cena amerykańskich systemów przeciwrakietowych Patriot, które Polska chce kupić, nie jest zbyt wygórowana. Minister wyjaśnił, że 10,5 mld dolarów to górny pułap, a nie ostateczna kwota, którą Polska ma zapłacić. – Cena za Patrioty będzie zależała od zdolności, technologii i konfiguracji, które nasz kraj wybierze – podkreślał Antoni Macierewicz. Szef MON dodał, że osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie negocjacji z USA ma duże doświadczenie, gdyż negocjowała już zakup systemów rakietowych. – Wówczas cena ostateczna była o prawie 50 procent niższa niż ustalona wcześniej górna granica. Myślę, że tym razem będzie podobnie – uspokajał szef MON.

Podczas spotkania w Sochaczewie płk Mariusz Soczyński z Inspektoratu Uzbrojenia wręczył Błażejowi Wojniczowi, prezesowi PGZ, oświadczenia o zakończeniu badań kwalifikacyjnych interrogatora (systemu identyfikacji „swój–obcy”) średniego i dalekiego zasięgu o nazwie Kwisa. Koncern został także zaproszony do negocjacji w postępowaniu na dostawę trójwspółrzędnych radarów TRS-15M Odra. – To zaproszenie jest dla nas bardzo ważne. Już dziś zaczniemy analizować dokumenty, aby niezwłocznie przystąpić do negocjacji – zapowiedział Błażej Wojnicz, prezes PGZ.

– Szansa na to, że w najbliższych latach Polska będzie skutecznie chroniona przez najnowocześniejsze systemy antyrakietowe, przeciwlotnicze naprawdę jest duża – podsumował szef MON.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Formowanie 19 Brygady
 
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Dragon’19” od kuchni
Nowe nakolanniki
Wkręceni w skoki
Obrady Rady Unii Europejskiej
Stawiamy na rozwój
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Rivalry on Closed Sea
Obława pełna białych plam
Rozdarty subkontynent
Tak umierał Wołyń
Igrzyska dla Polonusów
Brytyjska „pamiątka”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Polska historia w Norwegii
Kolejne drony dla WOT-u
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Od konfliktu do zgody
„Pułaski” wrócił do kraju
Desant na czeskich spadochronach
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kierunek: Afganistan
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Rozpoczynamy nową erę
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
F-35 wylądowały w Powidzu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Sojusze na fali
Bitwa o Lwów
Będzie modernizacja T-72
The Chariots of Jihad
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kolejna szabla AFN zdobyta
Działalność firm na rzecz obronności
Desant z transportowca-giganta
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
NATO silniejsze z rezerwistami
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Ankona – samodzielna polska operacja
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Terytorialsi pamiętają o bohaterach!
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Nowi szturmani w JW Agat
Gotowi na F-35?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO