moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podsumowanie ćwiczenia „Ametyst-17”

Koszary 10 Brygady Logistycznej w Opolu, plac ćwiczeń w Winowie i poligon w Żaganiu to miejsca, gdzie rozgrywały się epizody najważniejszego ćwiczenia opolskich logistyków pod kryptonimem „Ametyst-17”.

Zasadniczym celem ćwiczenia taktyczno-logistycznego „Ametyst-17” było sprawdzenie gotowości pododdziałów 10 Brygady Logistycznej do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Głównymi ćwiczącymi były: 91 Batalion Logistyczny z Komprachcic, batalion składowania i 2 batalion logistyczny, które rozwinęły się na przykoszarowym placu ćwiczeń w Winowie oraz na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. W koszarach 10 Brygady Logistycznej, w trybie 24 godzinnym, funkcjonowało stanowisko kierownictwa ćwiczenia. Łącznie do udziału w szkoleniu zaangażowano ponad pół tysiąca żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy rezerwy, powołanych specjalnie na to ćwiczenie.

Według założeń ćwiczenia, opracowanych przez zespół autorski pod przewodnictwem szefa szkolenia podpułkownika Macieja Kopcia, każdy z ćwiczących batalionów realizował pełne spektrum zadań logistycznych, w tym: organizacja transportów, przyjmowanie, magazynowanie i zaopatrzenie walczących wojsk w środki materiałowe. Żołnierze wykonywali normy szkoleniowe m.in. podczas załadunku kontenerów, przeładunku środków zaopatrzenia i rozwijania warsztatu pojazdów kołowych WPK-1 na samochodzie STAR 266. Ćwiczące pododdziały obserwowali oficerowie z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i jednostek podległych szefowi IWsp SZ, którzy w tym czasie realizowali ćwiczenie instruktażowo – metodyczne pk. MARS-17. Na stanowisku dowodzenia batalionu składowania meldunek dowódcy podpułkownika Dominika Becha o sytuacji bojowej odebrał zastępca szefa Inspektoratu – szef Sztabu pułkownik Zbigniew Powęska.

REKLAMA

Podczas ćwiczenia intensywnie wykorzystywano środki pozoracji pola walki oraz zaangażowano żołnierzy odgrywających rolę przeciwnika. Rejony rozmieszczenia batalionów i konwoje logistyczne narażone były na ciągłe ataki grup dywersyjno-rozpoznawczych oraz lotnictwa przeciwnika, który nie wahał się używać bojowych środków trujących. Dlatego w trakcie ćwiczenia duży nacisk położony został na działanie żołnierzy posterunków obserwacyjnych oraz umiejętności żołnierzy w zakresie obrony przez bronią masowego rażenia. Do ćwiczenia zaangażowano również ogniwa systemu pozamilitarnego, m.in. Straż Pożarną z Opola, która zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ugasiła pożar samochodu powstały w wyniku działań bojowych. W trakcie ćwiczenia 91 Batalion Logistyczny przygotował rejon odtwarzania zdolności bojowej dla kompanii logistycznej oraz przeprowadził operacyjną likwidację skażeń po przejściu konwoju logistycznego przez teren skażony. Podczas jednego z epizodów pojazd terenowo – osobowy wjechał na pozorowany, improwizowany ładunek wybuchowy. Zgodnie z założeniami ćwiczenia pojazd został uszkodzony, a kierowca wymagał natychmiastowej pomocy medycznej.

Ćwiczenie zakończyło się uroczystą zbiórką pododdziałów z udziałem kompanii honorowej i sztandaru wojskowego. W podsumowaniu dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz z satysfakcją stwierdził, że w trakcie ćwiczenia osiągnięto wszystkie założone cele szkoleniowe przy jednoczesnym zachowaniu warunków bezpieczeństwa. Podziękował wszystkim żołnierzom za wysiłek i zaangażowanie, które zaowocowało wysoką oceną ćwiczenia. Na szczególne słowa uznania zasłużyli porucznik Rafał Pawłowski z batalionu składowania i porucznik Michał Smoleń z 91 Batalionu Logistycznego, którym indywidualnie pogratulował pułkownik Szymon Lepiarz. Dowódca 10 Brygady Logistycznej podziękował również za udział w ćwiczeniu przedstawicielom Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Kompanii Regulacji Ruchu z Oleśnicy, którzy wspierali swoją wiedzą i doświadczeniem opolskich logistyków.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


Koniec kijowskiego snu
 
„Ratownik” od nowa
Trzeba rozbić to więzienie!
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
F-16 kończą misję w Estonii
„Harpun” do walki
Polskie porty bardziej otwarte
Co z tegorocznym MSPO?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Defender” na poligonie!
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Generał Haller przybył w sam czas
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Święto żołnierzy służących na misjach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zwiadowcy na start
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Agent w generalskich szlifach
Głos (z) płonącej Warszawy
Na wakacje z WOT
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Amerykanie odmładzają F-16
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Czek i wsparcie od lotników
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Sojusznicy w Drawsku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Transportery płyną na drugi brzeg
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie zwycięstwo w D-Day
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO walczy z koronawirusem
Mercedes nie tylko do holowania
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Nowy wiceminister w MON
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ćwiczenia z torpedą
MON nie wycofuje się z MSPO
„Spartan” znów na Mazurach
„Anakonda” rusza na poligony
Obradowała Rada Gabinetowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Online z mistrzami sportu
Białe noce podhalańczyków
Morskie początki „Anakondy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO