moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wizyta dowódcy EDM armii amerykańskiej w Europie

29 listopada wizytę w Dowództwie Generalnym RSZ złożył dowódca elementu dowodzenia misją sił amerykańskich stacjonujących w Europie w ramach operacji Atlantic Resolve płk William L. Thigpen. Amerykańską delegację podjął I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka wraz przedstawicielami sztabu oraz inspektoratów szkolenia, sił powietrznych i wojsk lądowych DG RSZ.

Głównym celem dzisiejszego spotkania było omówienie funkcjonowania dowództwa szczebla dywizyjnego sił amerykańskich w Europie Centralnej i Wschodniej w ramach operacji Atlantic Resolve, które od kwietnia 2017 roku mieści się na terenie Rzeczpospolitej Polski, w Poznaniu. Do kluczowych poruszonych zagadnień należała tematyka wspólnego szkolenia wojsk oraz realizacji planowanych ćwiczeń w układzie międzynarodowym.

Ponadto, podczas dzisiejszego spotkania, przedstawiciele armii amerykańskiej zostali zapoznani z zadaniami oraz strukturą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

REKLAMA

Element Dowodzenia Misją (ang. Mission Command Element) został utworzony na bazie dowództwa 4 Dywizji Piechoty Armii Amerykańskiej w Europie (ang. 4th Infantry Division US Army Europe) 12 lutego 2015 r. w celu wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckego na terenie Europy, obrony kolektywnej państw Europy Centralnej i Wschodniej oraz zwiększenia gotowości do odpowiedzi na sytuacje kryzysowe.

Element dowodzenia misją jest komponentem dowódczo-sztabowym szczebla dywizyjnego odpowiedzialnym za dowodzenie siłami amerykańskimi w Europie rozmieszczonymi na jej terenie w ramach operacji Atlantic Resolve, w tym stacjonującymi na terenie Polski: Pancerną Brygadową Grupą Bojową (ang. Armored Brigade Combat Team), Brygadą Lotnictwa Bojowego (ang. Combat Aviation Brigade), czy elementami logistycznymi, takimi jak Batalion Wsparcia Bojowego (ang. Combat Sustainment Support Battalion).

Pierwotnie element dowodzenia misją był ulokowany w Baumholder w Niemczech, jednak 29 kwietnia 2017 roku zapadła decyzja o przemieszczeniu personelu i wyposażenia komponentu do Poznania. Miało to na celu osiągnięcie pełnego efektu wzmocnionego odstraszania i obrony Polski oraz pozostałych państw wschodniej flanki NATO, poprzez zapewnienie szybkości i spójności działań obronnych, do których przeznaczone są wojska amerykańskie rozmieszczone w tym regionie kontynentu.

W ramach dowództwa w Poznaniu stacjonuje ponad 100 żołnierzy amerykańskich oraz kilkadziesiąt jednostek sprzętu. Strona polska zapewniła Amerykanom niezbędną infrastrukturę i wsparcie. Dowództwo to stanowi pośredni element dowodzenia ponad 6 tysiącami przedstawicieli sił zbrojnych USA prowadzących dwustronne operacje szkoleniowe i wielonarodowe ćwiczenia w tej części Europy.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Płatek


 

Wizyta delegacji z 4 Dywizji Piechoty w DORSZ

29 listopoda w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych przebywał z wizytą zapoznawczą płk William L. Thigpen, zastępca dowódcy 4 Dywizji Piechoty SZ USA.


Delegację powitał zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel. Goście ze Stanów Zjednoczonych zostali zapoznani z zadaniami, przeznaczeniem oraz rolą Dowództwa w systemie dowodzenia i kierowania SZ RP. Zaprezentowano również zaangażowanie polskich żołnierzy w misje i operacje poza granicami kraju. W trakcie spotkania rozmawiano o obecności wojsk amerykańskich w Polsce w ramach Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – ang. Armored Brigade Combat Team) oraz funkcjonującym w Poznaniu Mission Command Element (MCE) jako ważnym elemencie łącznikowym i koordynacyjnym.

W spotkaniu uczestniczyli: szef sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ gen. bryg. Tomasz Piotrowski wraz z przedstawicielami kierowniczej kadry, asystent Attache Wojsk Lądowych oraz delegacja z 4 Dywizji Piechoty.

Tekst: ppłk Piotr Walatek
Zdjęcia: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Płatek, st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
 
Sojusznicy w Drawsku
Nowy wiceminister w MON
Mercedes nie tylko do holowania
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zwiadowcy na start
Święto żołnierzy służących na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Czek i wsparcie od lotników
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Obradowała Rada Gabinetowa
Polskie zwycięstwo w D-Day
Na wakacje z WOT
„Ratownik” od nowa
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Co z tegorocznym MSPO?
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Generał Haller przybył w sam czas
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Anakonda” rusza na poligony
„Harpun” do walki
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Białe noce podhalańczyków
Ćwiczenia z torpedą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Defender” na poligonie!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Spartan” znów na Mazurach
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
F-16 kończą misję w Estonii
Morskie początki „Anakondy”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Transportery płyną na drugi brzeg
Nowa strategia z podpisem prezydenta
NATO walczy z koronawirusem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Koniec kijowskiego snu
Głos (z) płonącej Warszawy
MON nie wycofuje się z MSPO
Agent w generalskich szlifach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Trzeba rozbić to więzienie!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO