moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze uczą kobiety, jak się bronić

Obrona przed kopnięciem i ciosem sierpowym – to niektóre tematy z drugiej edycji programu MON „Samoobrona kobiet”. Pierwsze zajęcia odbyły się  w sobotę w 39 miastach. Z uczestniczkami, które będą się uczyć pod okiem instruktorów 25 Brygady, spotkał się minister obrony Antoni Macierewicz. Do tej pory na szkolenie zgłosiło się 1500 pań, ale nabór trwa do 8 grudnia.

– Polska jest państwem bezpiecznym, ale dobrze być przygotowanym na jakiekolwiek  zagrożenie – mówił minister Antoni Macierewicz w 31 Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Łodzi. Szef MON podkreślił także, że dzięki umiejętnościom zdobytym na zajęciach kobiety będą mogły pomóc „nie tylko sobie, ale także innym osobom, które mogą znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji”. – Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mogą wydawać się łatwym obiektem ataku – dodał.

Do udziału w szkoleniu zachęcała między innymi Dominika Figurska, aktorka i ambasadorka akcji. – Oby żadna z kobiet nie znalazła się nigdy w sytuacji zagrożenia, jeżeli jednak tak by się stało, ważne aby umiała się bronić – mówiła. – Na tym kursie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, panie muszą być jedynie pełnoletnie. Zachęcam kobiety w każdym wieku, aby skorzystały z umiejętności i doświadczenia żołnierzy – podkreślała.

REKLAMA

Kapral Tomasz Tołecki, który stoi na czele  instruktorów 25 Brygady przyznał, że w pierwszych zajęciach wzięły udział panie w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. – Potrafimy przekazywać wiedzę w taki sposób, aby mogły ją przyswoić osoby, które np. nie mają styczności ze sportem – mówił podoficer portalowi polska-zbrojna.pl. Instruktor zasugerował jednak uczestniczkom, aby oprócz treningów z samoobrony dbały także na co dzień o kondycję, dzięki temu poprawią swoją wytrzymałość i szybkość. – To bardzo ważne, aby w sytuacji zagrożenia panie mogły obronić się, wezwać pomoc lub po prostu uciec – zaznaczył.


Film: MON

Na kurs zdecydowała się między innymi Magdalena z województwa łódzkiego.  – Chciałabym poczuć się bezpieczniej, pewniej i zdobyć nowe umiejętności – mówiła po pierwszym spotkaniu. – Nie znalazłam się nigdy w niebezpiecznej sytuacji, w której musiałabym się bronić, ale przecież nie wiadomo, co może się zdarzyć, trzeba być przygotowanym na wszystko – wtórowała jej Anna, która na zajęcia przyszła z siostrą Katarzyną.

Szkolenia z samoobrony dla kobiet odbywają się w 39 miastach na terenie całego kraju. Program zajęć przewiduje dziesięć 90-minutowych spotkań, podczas których kursantki będą mogły się nauczyć między innymi, jak bronić się przed uderzeniami, kopnięciami, duszeniem czy atakiem niebezpiecznymi przedmiotami. Wszystkie zajęcia prowadzą wojskowi instruktorzy walki wręcz.

Na kurs w drugiej edycji zdecydowało się jak dotąd 1500 pań. Ale nabór wciąż trwa, zgłaszać można się do 8 grudnia. W tym celu należy skontaktować się z Wojskową Komendą Uzupełnień lub Wojewódzkim Sztabem Wojskowym, które odpowiadają za nabór. 

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Kandydatki zainteresowane szkoleniem powinny mieć ukończone 18 lat i posiadać polskie obywatelstwo. Każda z nich musi także okazać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w kursie oraz dokument potwierdzający indywidualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Szczegółowe informacje, takie jak lokalizacja miejsc, w których odbywają się szkolenia oraz kontakt do koordynatorów poszczególnych grup szkoleniowych znajdują się w na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej w zakładce „Projekty”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pracowity tydzień flotylli
 
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
MON nie wycofuje się z MSPO
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Sukcesy sportowców w mundurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Na wakacje z WOT
Ćwiczenia z torpedą
Prawdziwi wojownicy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Harpun” do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Mercedes nie tylko do holowania
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
„Ratownik” od nowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Specjalsi świętują
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Głos (z) płonącej Warszawy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
NATO walczy z koronawirusem
Nowy wiceminister w MON
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Co z tegorocznym MSPO?
„Spartan” znów na Mazurach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Anakonda” rusza na poligony
Morskie początki „Anakondy”
Agent w generalskich szlifach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Obradowała Rada Gabinetowa
Białe noce podhalańczyków
Koniec kijowskiego snu
Army of Medics
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Święto żołnierzy służących na misjach
Widzieć i nie być widzianym
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO