moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Różne armie, jeden zespół

Pluton rozpoznawczy Wielkiej Brytanii zostaje wykryty przez przeciwnika. Żołnierze zajmują linię obrony, do akcji wkraczają amerykańskie Strykery oraz czołgi PT-91. Strzelają moździerze Rak, ogień prowadzą też śmigłowce Mi-24 – to scenariusz ćwiczeń, które odbyły się dziś na poligonie w Orzyszu. Zmaganiom żołnierzy przyglądali się przedstawiciele Komitetu Wojskowego NATO.

 

Oficerowie z Danii, Niemiec, Rumunii, Wielkiej Brytanii, USA, Łotwy, Chorwacji, Litwy, Estonii, Kanady, reprezentujący Komitet Wojskowy NATO – najważniejszy organ militarny Sojuszu Północnoatlantyckiego – przyjechali do Polski, aby odwiedzić natowskie jednostki znajdujące się w naszym kraju.

Delegacja, w której był także polski przedstawiciel, rozpoczęła pobyt od wizyty w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a dziś z samego rana wojskowi pojechali do Elbląga, gdzie znajduje się Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Jak informuje mjr Dariusz Guzenda, oficer prasowy jednostki, z reprezentantami Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkał się gen. bryg. Krzysztof Motacki, dowódca dywizji. – Gościom przedstawiono zadania, które do tej pory były realizowane w dowództwie, a także postępy w pracach związanych z uzyskaniem pełnej gotowości jednostki, co ma nastąpić pod koniec roku  – mówi major. – Przeprowadzono także wideokonferencję, w której wzięli udział dowódcy grup bojowych NATO stacjonujących w państwach bałtyckich i w Polsce – dodaje.

Prosto z Elbląga przedstawiciele Komitetu Wojskowego NATO udali się do Orzysza. Tu, w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych, przyglądali się działaniom żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która w ramach wzmocnionej obecności Sojuszu na wschodniej flance stacjonuje w pobliskim Bemowie Piskim.

Na poligonie żołnierze zaprezentowali swoje wyszkolenie. W pokazie brały udział także pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej, w której struktury został włączony natowski batalion. W teren wyjechały między innymi brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal, amerykańskie Strykery, a takżerumuńskie baterie zautomatyzowanego systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003 i samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji. W akcji można było zobaczyć także czołgi PT-91 Twardy, bojowe wozy piechoty czy śmigłowce Mi-24. Dziś po raz pierwszy na orzyskim poligonie strzelały też nowe samobieżne moździerze Rak.

Gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, podkreśla, że na poligonie można było obserwować pokaz współdziałania natowskiego batalionu z polską brygadą. – Współpracujemy z Batalionową Grupą Bojową prawie rok, mamy więc duże doświadczenie, jeśli chodzi o ćwiczenia zgrywające nasze działania. Nieważne z jakiego kraju kto przyjeżdża, wszyscy w NATO używamy tych samych procedur, a to pokazuje siłę Sojuszu, jest dowodem, że możemy wspólnie działać i walczyć – mówi gen. Gromadziński. – Dotyczy to także Litwy, Łotwy i Estonii, gdyż tam również ulokowano natowskie bataliony. Musimy tworzyć jeden zespół i wspierać się. Cieszę się, że nam się to udało – podkreśla.

Wizyta przedstawicieli Komitetu Wojskowego NATO w Polsce zakończy się w środę. Żołnierze spotkają się jeszcze z Tomaszem Szatkowskim, wiceministrem obrony narodowej, oraz z gen. broni Leszkiem Surawskim, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W skład Komitetu Wojskowego NATO wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich. Komitet wydaje zalecenia i opinie w sprawach wojskowych, które przedstawia Radzie Północnoatlantyckiej, czyli przedstawicielom państw sojuszniczych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~federale
1517344320
To zdjęcie to świetne porównanie kamuflażu. Najlepszy efekt rozmycia 1, 2 z prawej 2 z lewej.
CC-FD-13-79

Mobilne moździerze dla armii
 
Za wolność naszą i waszą
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
They Train Together, They Fight Together
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Klasy wojskowe po nowemu
Benemerenti 2020
We Are All Darfur
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Terytorialsi za oceanem
Obradowała Rada Gabinetowa
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowy wiceminister w MON
Ostatni samochód Marszałka
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Misja wojownika
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Defense Without Politics
Kajak idealny dla komandosa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polsko-łotewska „Zima”
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Iran uderza w USA
Pomagali z narażeniem życia
Beagle dla żołnierzy?
Następcy Wstęg poszukiwani
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstanie bez sukcesu
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Rekordowy budżet MON
To nie mogło się udać, ale…
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Strykery znów na Mazurach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Misje na dłużej
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
USA nie zacznie wojny z Iranem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO