moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Różne armie, jeden zespół

Pluton rozpoznawczy Wielkiej Brytanii zostaje wykryty przez przeciwnika. Żołnierze zajmują linię obrony, do akcji wkraczają amerykańskie Strykery oraz czołgi PT-91. Strzelają moździerze Rak, ogień prowadzą też śmigłowce Mi-24 – to scenariusz ćwiczeń, które odbyły się dziś na poligonie w Orzyszu. Zmaganiom żołnierzy przyglądali się przedstawiciele Komitetu Wojskowego NATO.

 

Oficerowie z Danii, Niemiec, Rumunii, Wielkiej Brytanii, USA, Łotwy, Chorwacji, Litwy, Estonii, Kanady, reprezentujący Komitet Wojskowy NATO – najważniejszy organ militarny Sojuszu Północnoatlantyckiego – przyjechali do Polski, aby odwiedzić natowskie jednostki znajdujące się w naszym kraju.

REKLAMA

Delegacja, w której był także polski przedstawiciel, rozpoczęła pobyt od wizyty w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a dziś z samego rana wojskowi pojechali do Elbląga, gdzie znajduje się Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Jak informuje mjr Dariusz Guzenda, oficer prasowy jednostki, z reprezentantami Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkał się gen. bryg. Krzysztof Motacki, dowódca dywizji. – Gościom przedstawiono zadania, które do tej pory były realizowane w dowództwie, a także postępy w pracach związanych z uzyskaniem pełnej gotowości jednostki, co ma nastąpić pod koniec roku  – mówi major. – Przeprowadzono także wideokonferencję, w której wzięli udział dowódcy grup bojowych NATO stacjonujących w państwach bałtyckich i w Polsce – dodaje.

Prosto z Elbląga przedstawiciele Komitetu Wojskowego NATO udali się do Orzysza. Tu, w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych, przyglądali się działaniom żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która w ramach wzmocnionej obecności Sojuszu na wschodniej flance stacjonuje w pobliskim Bemowie Piskim.

Na poligonie żołnierze zaprezentowali swoje wyszkolenie. W pokazie brały udział także pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej, w której struktury został włączony natowski batalion. W teren wyjechały między innymi brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal, amerykańskie Strykery, a takżerumuńskie baterie zautomatyzowanego systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003 i samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji. W akcji można było zobaczyć także czołgi PT-91 Twardy, bojowe wozy piechoty czy śmigłowce Mi-24. Dziś po raz pierwszy na orzyskim poligonie strzelały też nowe samobieżne moździerze Rak.

Gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, podkreśla, że na poligonie można było obserwować pokaz współdziałania natowskiego batalionu z polską brygadą. – Współpracujemy z Batalionową Grupą Bojową prawie rok, mamy więc duże doświadczenie, jeśli chodzi o ćwiczenia zgrywające nasze działania. Nieważne z jakiego kraju kto przyjeżdża, wszyscy w NATO używamy tych samych procedur, a to pokazuje siłę Sojuszu, jest dowodem, że możemy wspólnie działać i walczyć – mówi gen. Gromadziński. – Dotyczy to także Litwy, Łotwy i Estonii, gdyż tam również ulokowano natowskie bataliony. Musimy tworzyć jeden zespół i wspierać się. Cieszę się, że nam się to udało – podkreśla.

Wizyta przedstawicieli Komitetu Wojskowego NATO w Polsce zakończy się w środę. Żołnierze spotkają się jeszcze z Tomaszem Szatkowskim, wiceministrem obrony narodowej, oraz z gen. broni Leszkiem Surawskim, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W skład Komitetu Wojskowego NATO wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich. Komitet wydaje zalecenia i opinie w sprawach wojskowych, które przedstawia Radzie Północnoatlantyckiej, czyli przedstawicielom państw sojuszniczych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~federale
1517344320
To zdjęcie to świetne porównanie kamuflażu. Najlepszy efekt rozmycia 1, 2 z prawej 2 z lewej.
CC-FD-13-79

Medycy po unitarce
 
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Laserowa artyleria US Army
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Kaper” przeciw terrorystom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Wesprzyj kombatantów
Nowe sanitarki dla wojska
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zaplecze dla Rosomaków
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Święto terytorialsów
Wybuchowa edukacja
„Aviation Detachment” w Łasku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kombatanci na parkiecie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Druga kariera byłych żołnierzy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
16 Dywizja najlepsza!
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Mordercza obrona Warszawy
Ogień w natarciu
Marynarski Katyń
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Amerykanie odmładzają F-16
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Polak z Medalem NATO
Polsko-amerykańska współpraca
Kraby kontra okręt
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO