moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wisła – szybciej i taniej

Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostaw – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, nawiązując do negocjacji w sprawie kupna od Amerykanów systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Patriot. Szef MON-u zaznaczył, że redukcja kosztów nie oznacza zmniejszenia zdolności bojowych systemu. Umowa może być podpisana do końca marca.

W połowie stycznia minister Mariusz Błaszczak przebywał z roboczą wizytą w Stanach Zjednoczonych. Spotkał się wówczas w Waszyngtonie m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA gen. broni Herbertem Raymondem McMasterem. Rozmowy dotyczyły nie tylko obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej, ale również programów modernizacyjnych polskiej armii. A dokładnie zakupu od amerykańskiego producenta nowoczesnego uzbrojenia, w tym przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot.

Negocjacje w sprawie zakupu tej broni trwają od kilku lat. Polski rząd skierował do władz amerykańskich tzw. Letter of Request (LOR), czyli zapytanie ofertowe jeszcze we wrześniu 2016 roku. Teraz proces pozyskania systemu Patriot jest w decydującej fazie. W połowie listopada Defense Security Cooperation Agency (DSCA), czyli amerykańska rządowa agencja zajmująca się umowami na sprzedaż broni produkowanej w USA, złożyła w Kongresie informację (notyfikację) o zamiarze sprzedania Polsce systemów Patriot. Chodzi o dwie baterie, czyli m.in.: cztery radary AN/MPQ-65, cztery stacje kierowania walką, 16 wyrzutni M903 oraz dwie nowe stacje dowodzenia IBCS EOC 6. Całość miałaby kosztować maksymalnie 10,5 mld zł.

REKLAMA

Ponieważ w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku Kongres nie wyraził sprzeciwu, DSCA otrzymała formalną zgodę na podpisanie umowy i ruszyły negocjacje z Polską dotyczące zapisów kontraktu, w tym ostatecznej konfiguracji zestawów rakietowych, terminu ich dostaw oraz ceny. 

– Dobre wieści w sprawie programu „Wisła”. Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy. Redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby podpisać umowę z końcem pierwszego kwartału 2018 roku – poinformował wczoraj w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak.

Oznacza, to że Polsce udało się wynegocjować nie tylko znacząco niższą (niż wspomniane maksimum kongresowe) cenę oraz wcześniejszy termin dostaw. Jednocześnie uzyskaliśmy oczekiwaną przez wojsko konfigurację techniczną i, co za tym idzie, zdolności bojowe baterii Patriotów. W polskim systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej będą nosiły kryptonim Wisła.

MON na razie nie ujawnia żadnych szczegółów odnośnie do ceny i terminarza dostaw, gdyż rozmowy i negocjacje z USA nadal są prowadzone.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1524757140
Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci wydaja lekka reka na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
63-01-BF-21

Sześć minut w zawisie
 
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wymiana podwodnych doświadczeń
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Bridge to Cooperation
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Online z mistrzami sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kierunek: misja
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej celowników z PCO dla wojska
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Chwała powstańcom
PGZ będzie obecna na MSPO
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Lato z czerwonym terrorem
Szturmani nie boją się ognia
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Układy ze skazą
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Skok na głęboką wodę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Galicyjskie przesilenie
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polskie porty bardziej otwarte
Kurs dla saperskich ekspertów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO