moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętamy. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 

1 marca w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych podpułkownikowi Jarosławowi Muszyńskiemu  przez dowódcę uroczystości podpułkownika Janusza Duhra.

Podpułkownik Jarosław Muszyński w swoim wystąpieniu zaznaczył, że    obchodzone święto to wyraz hołdu dla żołnierzy konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z 3 lutego 2011 roku dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto państwowe w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego.    Uroczystość swoją obecnością zaszczycili „Żołnierze Wyklęci” , pułkownik w st.sp. Tadeusz Janowski oraz major w st.sp. Włodzimierz Bystrzycki pseudonim „Dzielny”. Tego dnia nie było z nami Pana  generała brygady w st.sp. Jana Podhorskiego pseudonim „Zygzak” ale jak powiedział w rozmowie telefonicznej całym sercem i duszą  jest z nami.

Generał Jan Podhorski walczył m.in. w powstaniu warszawskim w Pułku im. gen. Władysława Sikorskiego , który żołnierze nazywali Pułkiem „Sikory”. Oddział walczył w okolicach Domu Technika przy ul. Czackiego. Powstańcy z tego oddziału zasłynęli m.in. udanym atakiem na Pocztę Główną, podczas którego zdobyli broń i mundury niemieckie. Jan Podhorski był w pułku dowódcą drużyny szturmowej. Pod koniec powstania, we wrześniu 1944 r. walczył w kompanii „Ziuk”, natomiast po kapitulacji wszedł w skład kompanii osłonowej „A” dowodzonej przez porucznika „Kulawego”, który nadzorował ewakuację powstańców i ludności cywilnej ze stolicy. Następnie do połowy 1945 r. przebywał w niewoli niemieckiej w stalagu IV B Mühlberg w Zeitha¬in nad Łabą. Po powrocie do Poznania rozpoczął studia na Wydziale Rolno-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. W grudniu 1946 r. aresztowany za działalność w Młodzieży Wszechpolskiej i skazany na trzy lata więzienia, wyrok odbywał we Wronkach. Od 1993 r. jest prezesem Okręgu „Wielkopolska” Związku Żołnierzy NSZ w Poznaniu.

1 marca  żołnierze  CSWL rozpoczęli również ogólnopolską zbiórkę krwi z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych „ SpoKREWnieni służbą” i stawili się  w poznańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ogólnopolska akcja krwiodawstwa „ SpoKREWnieni służbą” objęta jest honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z okazji Święta klub CSWL „Pancerniak” zorganizował przedstawienie patriotyczne z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przedstawienie pt. „Płaszcz Chwały” odbyło się w sali konferencyjnej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. W programie znalazły się między innymi  wiersze i pieśni patriotyczne oraz narracja historyczna w wykonaniu elewów służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.  

Żołnierze CSWL w okresie poprzedzającym Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” porządkowali mogiły „Żołnierzy Wyklętych”. 1 marca Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych kapitan Janusz Jarmużek  z  delegacją żołnierzy CSWL  oddali cześć i chwałę „Żołnierzom Wyklętym” składając kwiaty i zapalając znicze w miejscach im poświęconych.

tekst: kpt. Janusz Jarmużek

red. PZ

autor zdjęć: CSWL

dodaj komentarz

komentarze


Koniec kijowskiego snu
 
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Ratownik” od nowa
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
„Defender” na poligonie!
„Harpun” do walki
Trzeba rozbić to więzienie!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na misjach święta inne niż zwykle
„Anakonda” rusza na poligony
Obradowała Rada Gabinetowa
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Święto żołnierzy służących na misjach
Ćwiczenia z torpedą
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
MON nie wycofuje się z MSPO
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kraby strzelają nad Bałtykiem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Agent w generalskich szlifach
„Spartan” znów na Mazurach
Nowy wiceminister w MON
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Co z tegorocznym MSPO?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na wakacje z WOT
Mercedes nie tylko do holowania
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Białe noce podhalańczyków
Polskie zwycięstwo w D-Day
Sojusznicy w Drawsku
NATO walczy z koronawirusem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Generał Haller przybył w sam czas
F-16 kończą misję w Estonii
Online z mistrzami sportu
Czek i wsparcie od lotników
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Transportery płyną na drugi brzeg
Morskie początki „Anakondy”
Zwiadowcy na start
Głos (z) płonącej Warszawy
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO