moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pilecki i Inka na zwycięskim muralu

Danuta Siedzikówna „Inka” oraz płk Witold Pilecki zostaną uwiecznieni na muralu, którego projekt przygotowała Wioleta Rusnarczyk. Licealistka z Brzegu wygrała konkurs „Wierni przysiędze” zorganizowany przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego finał odbył się w Muzeum Katyńskim dzień po obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na ogłoszony w listopadzie 2017 roku przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej konkurs wpłynęło niemal 30 prac. – Były to projekty murali wykonane wyłącznie przez uczniów klas mundurowych, którzy uczą się w szkołach objętych pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej – wyjaśnia Anna Dąb-Kostrzewska z WCEO. Prócz pracy plastycznej uczniowie musieli również napisać esej, w którym opisują postać lub postaci przedstawione w projekcie muralu. W pierwszym etapie konkursu jury wybrało 10 finałowych prac. – Biorąc pod uwagę wysoki poziom nadesłanych prac, zadanie nie było łatwe. Ale najlepszy projekt miał zostać wyłoniony dopiero w drugim etapie konkursu „Wierni przysiędze” – wyjaśnia Dąb-Kostrzewska.

Autorzy dziesięciu prac zostali zaproszeni do Warszawy, gdzie opowiadali jury o tym, dlaczego zdecydowali się umieścić na swoich projektach akurat te postaci. – Drugi etap konkursu odbył się 2 marca, ale poprzedniego dnia – wspólnie z uczestnikami obu etapów – uczestniczyliśmy w stołecznych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – opowiada Anna Dąb-Kostrzewska. Dzień później uczniowie rozmawiali o swoich pracach z członkami jury. – Od samego początku zakładaliśmy, że praca plastyczna nie może być najważniejsza. Chcieliśmy, by autorzy projektów byli świadomi tego, co przedstawiają. Dlatego podczas rozmów sprawdzaliśmy również ich wiedzę – wyjaśnia Dąb-Kostrzewska.

Konkurs wygrała Wioleta Rusnarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu. Jej praca przedstawia płk. Witolda Pileckiego, Danutę Siedzikównę „Inkę” oraz bezimiennego żołnierza. – Zależało mi, aby pokazać nie tylko konkretne postacie, ale też symbolicznie nawiązać do bohaterów, których imion być może już nigdy nie poznamy – mówi zwyciężczyni. – Natomiast płk Pilecki pojawił się w mojej pracy, ponieważ sam był artystą, przez co wydaje mi się bliski. Natomiast Inka była jedyną dziewczyną przedstawioną na wystawie poświęconej żołnierzom wyklętym w mojej szkole. To dzięki niej zaczęłam interesować się ich historią – dodaje Wioleta Rusnarczyk. Mural jej projektu zostanie namalowany prawdopodobnie jeszcze w 2018 roku w Brzegu, skąd pochodzi autorka.

W jury konkursu zasiadali: dr Ewa Kowalska, kierownik Muzeum Katyńskiego; ppłk Błażej Lenard, szef Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO; Mateusz Tarasiuk, specjalista Oddziału Kultury WCEO oraz Tomasz Leszkowicz, specjalista Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO.

Jury przyznało również dwa wyróżnienia: Wioletcie Koziej, Karolinie Podoleckiej i Angelice Zimnickiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu, które w swojej pracy przypomniały postać ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” oraz Patrycji Zając i Paulinie Żuber z Zespołu Szkół Mechanicznych im. gen. Sikorskiego w Kielcach, które narysowały mjr. Hieronima Kazimierza Dekutowskiego „Zaporę”.

KE

autor zdjęć: WCEO

dodaj komentarz

komentarze


Logistycy transportują środki ochronne
 
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wojskowi medycy w gotowości
Rakiety w celu
Arsenał Iranu
Defense Without Politics
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Dwa oblicza agenta wywiadu
Nowy wiceminister w MON
Medycy WOT kontra COVID-19
Zryw kościuszkowski
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Edukacja na platformie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
We Are All Darfur
Sukcesy sportowców w mundurach
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Dowodzę najlepszymi
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Studia on-line w Szkole Orląt
Sześć dekad pod wirnikiem
Następca RPG-7
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Saperzy w walce z Covid-19
USA nie zacznie wojny z Iranem
Testy radarów dla Wisły
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
„Gwiezdne wojny” Reagana
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Trzy cele na ścieżce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Poprad w kolejnej jednostce
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Iran uderza w USA
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Obradowała Rada Gabinetowa
Certyfikacja na „Tarczowni”
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Policja i wojsko kontra COVID-19
Koronawirus na wojskowej uczelni
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Ochotnik do Polski
PGZ pomaga w walce z epidemią
Proobronni na froncie walki z COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO