moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dary dla potrzebujących dzieci

Dary pochodzą od polskich organizacji pozarządowych i społecznych. W rejon stacjonowania polskich kontyngentów wojskowych dostarczone zostaną w wojskowych lotniczych transportach zaopatrzeniowych. Na miejscu zostaną rozdane lokalnej ludności. Zajmą się tym żołnierze, którzy pełnią służbę w Afganistanie oraz Bośni i Hercegowinie.

Do końca marca planowane są dwie akcje przekazania pomocy. Transporty trafią do potrzebującej ludności w Afganistanie oraz Bośni i Hercegowinie. Inicjatorem pierwszej akcji jest Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, drugiej – Stowarzyszenie Szkoły dla Pokoju. Koordynatorem jest Dowództwo Operacyjne RSZ.

W pierwszym transporcie przybędzie do Afganistanu 1,5 tony nowej, zimowej odzieży dla dzieci. Dary dostarczą uczestnicy VII zmiany PKW RSM oraz przedstawiciele Fundacji Panah Charity, z którą polska Fundacja Redemptoris Missio współpracuje od wielu lat.

Drugi transport trafi do mieszkańców Bośni i Hercegowiny. To dzięki apelowi polskich żołnierzy Zespołu Łącznikowo-Obserwacyjnego (LOT), którzy tam stacjonują. Podczas patroli żołnierze zauważyli, że w wioskach oraz małych osadach dzieci i młodzież nie mają sprzętu sportowego. Na prośbę żołnierzy odpowiedziało Stowarzyszenie Szkoły dla Pokoju, które od Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy otrzymało piłki sportowe. Młodzież z Bośni i Hercegowiny otrzyma także przybory szkolne oraz maskotki zebrane z inicjatywy Koła 46 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ przez młodzież szkolną z Gorzowa Wielkopolskiego i okolic. Do akcji pomocy rówieśnikom włączyli się m.in. uczniowie sześciu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dzięki ich zbiórce udało się zebrać zeszyty, bloki, przybory piśmiennicze, kleje, pędzle, farby, nożyczki, linijki, tabliczki mnożenia i wiele innych przyborów szkolnych.

Stowarzyszenie Szkoły dla Pokoju pierwsze dary studentom uniwersytetu w Kabulu w Afganistanie przekazało już w 2002 roku, gdy nie stacjonował tam jeszcze Polski Kontyngent Wojskowy. – Później nawiązaliśmy kontakty z wojskiem, które trwają do dzisiaj – wspomina Beata Błaszczyk, prezes stowarzyszenia. Jego wolontariusze nastawieni są na wspieranie szkół w ubogich rejonach świata. – Reagujemy zawsze, gdy żołnierze zwrócą się o pomoc. Współpracuje się nam doskonale – dodaje.

Pomoc przez wiele lat

To nie jedyna pomoc. Jak informuje Małgorzata Marciniak z Wydziału CIMIC Dowództwa Operacyjnego RSZ, z pomocą żołnierzy pełniących służbę na misji PKW EUFOR/MTT, Stowarzyszenie Szkoły dla Pokoju przekazało mieszkańcom Bośni i Hercegowiny 4 tony pomocy rzeczowej. – W lutowym transporcie na Bałkany znalazły się meble szkolne – szafy i regały zdobyte przez Stowarzyszenie Szkoły dla Pokoju we współpracy z Urzędem Miejskim w Zbąszynku – wyjaśnia Małgorzata Marciniak.


Według danych z DORSZ, w latach 2015–2018 żołnierze pomogli przekazać potrzebującym w wielu krajach ponad 51 ton pomocy od polskich organizacji pozarządowych (NGO) oraz innych partnerów społecznych. Wśród przekazywanych rzeczy są najczęściej odzież i obuwie, koce, środki czystości, przybory i pomoce szkolne oraz środki medyczne. Ponadto w paczkach z Polski znajdowało się często wyposażenie dla szkół, sprzęt rehabilitacyjny, zabawki, a nawet wyposażenie dla lokalnych strażaków.

Wymowne statystyki

W ubiegłym roku przeprowadzono siedem akcji pomocowych. Do Iraku trafiło ponad 7 ton obuwia, plecaków i artykułów szkolnych od CARITAS Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Około 3,5 tony odzieży, przyborów szkolnych i przyborów higienicznych od Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio dostarczono i rozdysponowano w Afganistanie.

Niemal tonę odzieży, sprzętu informatycznego, mebli i przyborów szkolnych od Stowarzyszenia Szkoły dla Pokoju wojsko dostarczyło do Bośni i Hercegowiny. 6 listopada 2017 roku żołnierze Zespołu Łącznikowo-Obserwacyjnego XIV zmiany PKW EUFOR ALTHEA z Doboju przekazali to wyposażenie dyrekcji szkoły w miejscowości Sjenina. – Pomoc, która dotarła z Polski pozwoli nam na prowadzenie zajęć w godnych warunkach, które do tej pory były dalekie od standardów europejskich – dziękowała dyrektor obdarowanej szkoły, Mevlida Dervisefendic.

W roku 2017 ponad 750 kg przyborów szkolnych, odzieży i środków czystości zebranych przez członków Stowarzyszenia Szkoły dla Pokoju trafiło także do Kosowa. Stacjonujący tam polscy żołnierze PKW KFOR przekazali dary żyjącej w ubóstwie mniejszości romskiej w gminie Strpce, na południu kraju oraz przedstawicielom Serbskiego Czerwonego Krzyża, a także Centrum dla Uchodźców.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Nowi generałowie Wojska Polskiego
 
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Awanse na 11 listopada
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Jani, Miraculously Saved
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wołyńskie lwie serca
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
68W Means Lifesaver
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Nowy wiceminister w MON
Wojsko na Biegu Niepodległości
Razem się szkolą, razem walczą
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Cybersec’19
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
101 lat Niepodległej!
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Polacy świętowali niepodległość
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Codziennie składamy legunom raport
Thin Blue Line
Plan modernizacji marynarki wojennej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Tyraliera terytorialsów
Klasy wojskowe po nowemu
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Wojny wygrywa rezerwa
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Najwyższy skok w tandemie
Niechciany traktat
Mroczne serce okupowanej Europy
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
GROM na kursie działań specjalnych
Pogrzeb generała Ścibiora
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Black Jack ściąga do Polski
Logistycy w akcji
Nowa spółka lotnicza PGZ
O służbach specjalnych na ASzWoj
Wierny Polsce
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Symbol zaklęty w dacie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO